Pomoc oko High Inputa...

Pomoc oko High Inputa...

Član
Zdravo svima. Sutra se nabavlja pojacalo pa da odma pitam za probleme da se lakse spoji :) Radi se o tome da me interesuje sema spajanja zica na Hi Input od pojacala. Ja po netu trazim i nigdje ne mogu da nadjem pa reko da pitam vas koji se malo bolje razumijete u ove stvari :) a evo i slika:

http://img844.imageshack.us/img844/4965/ampinputs.jpg

P.S Samo mi malo pojasnite. Znaci kada na Low Input spajam, ne smijem nista spajati sto ima veci signal output tj. zice koje tjeraju zvucnike itd, ali mi je sada situacija nastala da nisam siguran za racunar i njegov output gdje se slusalice spajaju, jer negdje sam procitao ako je bolja zvucna kartica i ima pojacalo u sebi moze da osteti pojacalu?Pije li to vode?? Hvala unaprijed i Pozz
 
Član
Na low input smijes poslat signal do 2.5 Watta to je ustvari max snaga slusalica, ukoliko ide sa veceg izvora a nemas izbora onda samo smanji izvor i nece nista se desit ukoliko posaljes veci signal od 2.5 bice necist zvuk krcace zvucnici i moguce je da pocrkaju ulazi.
 
Član
Pa tako sam i mislio, jer za kompa imam kablo sto na kraju ima cinceve tj. bas ulaz za Low input. A sada mi je samo jos problem oko High inputa jer nema nigdje seme, kako se sta spaja na ovakav dzek :S Nadam se da je neko vec spajao vako slicno, inace valjat ce meni pojacalo otvarat pa pokusat da vidim kako je sta spojeno :S mada mi i to nije 100% sigurno. Pozz
 
Član
Massu ti je lako naci nemoras otvarat, ako imas multimetar ili Ohm metar onda trazis 0 otpor izmedu dvije elektrode kada nades 0 otpor te dvije su masa one druge dvije su plusevi lijevog i desnog zvucnika. A ako znas koji je model pojacala pa da vidim mozda imam takvo isto pa da ti detaljnije mogu pomoci. ;)
 
Član
Imam multimetar, tako da cu moci ispitivati sa njime pa da to pronadjem, a samo malo pojasnjenje, kod Hi inputa i mase tj. da li idu obije mase od zica sto se spajaju na zvucnike na tu 1 masu ili se stavlja masa od auta na to mjesto?? A evo i link sve o pojacalu samo sto su slike malo slabe :S tako da danas kada nabavim pojacalo mocu napraviti bolje po potrebi. Na pojacalu pise 240 Watt. Pozz i hvala.

http://www.hifi-pictures.net/base-car-amps/Interconti%20PA%2015820/amp.htm
 
Član
Nisam bas siguran sta pitas pa cu ti ovako sve objasnit:

Na GND spajas direktno masu sa sasije na REMOTE spajas plavu ili narandzastu zicu sa CD playera sve zavisi od proizvodaca playera al vecinom je to plava a na DC+12 spajas Plus direktno sa kleme baterije preko osiguraca. Sa ovim si zavrsio napajanje pojacala.

Zvucnike spajas na L-CH jedan a drugi na A-CH. Znaci dva zvucnika mozes spojiti na ovaj pojacalo.

A sto se tice high input, kada uspijes naci koja je minus a koja je plus onda jednostavno minus sa CD playera (high output, zice koje spajas na zvucnike) spajas na taj minus pojacala a plus signal na plus. Stime si sve zavrsio.... ;)
 
Član
Hvala na detaljnom pojasnjenju ali ja sam pogresno postavio pitanje hehe. Mene je interesovao GND za Hi input samo tj. negdje sam nalazio po netu da npr ovaj utikac od 6 rupica moze imati samo 1 GND tj ova gornja srednja rupica, a donja lijeva i desna su +L i +R od zica za zvucnike. To sam samo procitao nisam nigdje nasao spajanje, pa me tu interesovalo taj 1 GND sto ima da li na njega spajam (-) od obije zice sto idu na zvucnik (Spojim ih obije u 1 pa stavim na to mjesto) ili mi na taj ulaz ide GND od akumulatora. A ovo oko spajanja head unita i pojacala kontam, samo sto jos nisam dolazio u susret sa Hi inputom ovakvim gdje ima 6 rupica, nego sam vidjao sa 4 a to je samo spojis +/- od oba zvucnika i sve radi, a za ovaj od 6 nigdje seme spajanja na netu, a ja kontao mozda od napojne kablo sto ide u maticnu da prepravim pa da mogu napraviti kao original utikac zbog prakticnosti :) A tebi hvala u svakom slucaju za multimetar to cu bas probati, a ako nemogne uvjek se moze otvoriti pojacalo pa malo pogledati hehe. Pozz

P.S da mi bi znati barem ime od ovog 6 pin utikaca pa da na netu pronadjem bilo sta o njemu, jer bi tada i skontao semu, ali google izbacuje daleko od toga sto meni treba :)
 
Član
Ta za ideja za dzek od napojne jedinice nije losa ;) a sto se tice mase kao sto reko unimerom jednu spojis na oklop pojacala a drugu ides na elektrode tj kontakte u high input dzeku i vidjeces kolko minusa imas. Znaci ukoliko pokaze otpor neki to ti je plus a ako je otpor jednak nuli to je onda minus, ja cak mislim da je tu dvije viska za dodatnu ugradnju a sto se tice minusa sa baterije spajas ga samo na GND pored remote sto je a ovaj minus sto nades na high input njega spajas na izlaz HU-a na minus.
 
Član
Za napojnu mi pade napamet jer imam jednu pokvarenu a ulaz je slican samo sto ima viska onih pinova koje ce trebati odsjeci, a danas cim nabavim pojacalo sve cu ja to lijepo unimetrom pa laganini :D A znam da i kada bi spajao - od L i R chanela u jedno, HU mi ne bi svirao kako treba jer sam imao takav slucaj kada sam zvucnike nesto experimentisao i onda se remeti zvuk, pa mi zato nije jasno bilo da more biti samo 1 GND za Hi unput, ali danas kada pojacalo dobijem u ruke mocu ga bolje i pogledat i vidjet koliko ima konektora u utikacu jer preko slike se ne vidi dobro. U svakom slucaju hvala :cool: Pozz
 
Član
LavaKing je napisao(la):
Za napojnu mi pade napamet jer imam jednu pokvarenu a ulaz je slican samo sto ima viska onih pinova koje ce trebati odsjeci, a danas cim nabavim pojacalo sve cu ja to lijepo unimetrom pa laganini :D A znam da i kada bi spajao - od L i R chanela u jedno, HU mi ne bi svirao kako treba jer sam imao takav slucaj kada sam zvucnike nesto experimentisao i onda se remeti zvuk, pa mi zato nije jasno bilo da more biti samo 1 GND za Hi unput, ali danas kada pojacalo dobijem u ruke mocu ga bolje i pogledat i vidjet koliko ima konektora u utikacu jer preko slike se ne vidi dobro. U svakom slucaju hvala :cool: Pozz

danas sam ja spajao preko High levela pojačalo prijatelju, ako te šta zanima pitaj da ne čitam ove kilometarske komentare :icon_biggrin:
 
Član
E onda bi me ti mogao spasiti drugar :D Evo pojacalo je stiglo i radi sve ispravno samo jos ostalo High Input da se vidi. Evo slika kada sam ga otvorio da vidite koje su zice u pitanju.

http://img703.imageshack.us/img703/8034/highinput.jpg

Slikano je sa donje strane pa nemojte da vas zbuni, a u donjem cosku vidite kako sprijeda izgleda. E de sada malo detalja kako spojiti na Hi input :) Po mome razmisljanju mislim da su u dzeku kada je plastika okrugla (-) a ako je hvadratna (+) tako da ispade Zuta i Plava bi trebale biti (+) od zvucnika, a gornje (-) od zvucnika, samo sto mi ostane ova ljubicasta koju ne kontam :S. Pozz i hvala :D
 
Član
eo kako je kod mene, ja to kod tebe slabo vidim :lol: pa ti skontaj kako ćeš napraviti


i uzmeš signal sa izlaza na plejeru + i - i dovedeš na ovaj konektor i spojiš opet + i - ;) nikakva mudrost :icon_smile: misu i plus ko amer i rus :D konektor je takav da možeš samo na jedan način pravo uštekati... javi je li proradilo..
 
Član
Upravo ljubicasta ti je minus a zuta i bijela su ti plusevi ostale mozes zanemarit. Znaci uzmes izlaz sa HU minus sa dva izlaza dakle dvije zice minusne i spojis ih zajedno na ljubicastu a onda plus izlaz sa HU jedan ide na zutu drugi na bijelu. Ako slucajno se budem varao i nebude radilo (nesikiraj se nece nista crknut) onda koristi plavu i zelenu kao pluseve mada cisto sumnjam da je tako al opet nevidim plocu sa prave strane pa zato sumnjam.
 
Član
Zlajaaa tvoje pojacalo je bas ko amper i rus hehe, a tvoje nije tesko spojiti jer samo ima 4 rupe, ali kod mene je 6 i to je mene remetilo sto nigdje do sada nsiam naletio na taj slucaj, a ni na google nidje da nadjem.

Idosa na slici sto sam ja postavio ona donja mala je kako izgleda kada pojacalo stoji normalno, a ovo iza sam slikao da bi se vidilo gdje zice vode, pa da se na osnovu seme prepozna - i + . A probat cu ja kako si ti rekao pa cemo vidjeti :) U svakom slucaju vama hvala ;)
 
Top