Pomoc o kupovini HITNO

Pomoc o kupovini HITNO

Član
Dobro vece svima
sutra idem pogledati bmw e46 sa 2.0 motorom
auto je srednje cijene
zanima me kako da znam da li je motor uredan,dal da idem na tehnicki ili nekom majstoru?
evo par slika,kako vam se cini?

https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=500422770023
https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=500422767510
photo

full
 
Član
Moras majstora povest ako se ne razumijes u auta i onda uvijek budi apreman da ulozis na njega koliko toliko posle dva mjeseca tek sve vidis sta fali ako fali .moj savjet uzimaj auto od poznanika jbg
 
Član
Povedi majstora, ako nisi u mogucnosti pregledaj osnovno.Pregledaj armotizaciju, kad stisces kvacilo i pustas osluskuj cuje li se zamajac, kad postigne radnu temperaturu dodaj gass vidi kakav je motor dimi li. Od koliko kw je motor ? obrati paznju na ulje po motoru..
 
Član
Povedi majstora, ako nisi u mogucnosti pregledaj osnovno.Pregledaj armotizaciju, kad stisces kvacilo i pustas osluskuj cuje li se zamajac, kad postigne radnu temperaturu dodaj gass vidi kakav je motor dimi li. Od koliko kw je motor ? obrati paznju na ulje po motoru..

Interesantni su mi ovi "bosanski nacini" provjere ispravnosti auta... Svaki auto ce dimiti kad das gas, valjda ako je nesto nesipravno dimit ce enormno puno kontantno. Dalje, 90% motora ima po sebi ulja, iz raznozanih razloga, btw sta ako ga je oprao? Uostalom, kakav je to ozbiljan problem ako negdje pusta ulje? Ovdje detaljno objasnjeno http://proauto.ba/crne-masne-mrlje-ispod-automobila-prvi-su-znak-da-trebate-podici-poklopac-motora/
Valjda je problem ako motor "guta" ulje, a ne ako negdje curi na crijevu ili cepu.
Najskuplji problem ako je tandem pumpa pa pusta gorivo (a moze se i reparirat) ili probijen karter.
Mislim da ce se na 70% auta u Bosni cuti zamajac u nekoj mjeri kad stisnes kvacilo, osim ako nije tek zamjenjeno. Uostalom. zamajac je potrosni dio.
Iako se smatram laikom, na ovakav nacin ne bih provjeravao auto da kupujem. Po meni, ovo je najvaznije:

- dijagnostika - za 5 minuta imas status svih vitalnih djelova, a naoricto elektronike jer elekronski moduli su skupi kada se mjenjaju, a pojedine el. mogule ne mozes na "oko" provjeriti. Plus sve ostalo sto se moze provjerit dijagnostikom, dizne, EGR, motor, MAF senzor... Te stvari znaju biti skupe, a ne mogu se bas tek tako provjeriti bez dijagnostike.

- limarija, da li je bio na krovu, udaran, zahrdjao, jer tu spasa vise nema.Licno mi ne smeta ako ne neki dio farban, ja npr licno odmah farbam cim malo zagrebem jer ne mogu tako gledati.

- zvuk motora, da li nesto "udara" u leru, "cudan" zvuk, "ne vuce" dovoljno u voznji, oblak dima u voznji..

- Unutrasnjost, je li sve "oguljeno" sto ukazuje na veliku kilometrazu, mada se i to moze zavarat, oprati, zamjeniti...

- provjeriti radi li pojas... Malo ljudi zna da u slucaju saobracajne nezgode pojas "zakoci" i vise nije operativan - znaci da je auto lupano. Mehanizam se moze zamjeniti al zna da poprilicno kosta...

- Kilometraza u ovlastenom servisu (ako je moguce)

Ne mogu da shvatim ljudi dodju gledaju kocnice, diskove, trap, pa jebote sve su to potrosni dijelovi, mislim ok pogledas i uracunas u cijenu ako je nesto neispravno ali po meni zbog toga ne treba bjezat od auta. Ili gledas kad je ulje zamjenjeno i mali servis? Pa svako pametan ce odmah uraditi mali servis pa makar mu se prodavac Bogom kleo da je servis "jucer" uradio. Dzaba ti sve da je cakup-pakum ako je motor sjeban ili pola elektronike ne radi to moze biti kasnije rupa bez dna... Ovo je samo moje misljenje.
 
Poslednja izmena:
Član
Naravno frenky slozio bi se do neke mjere. Ali npr. ako vidis da si istroseni diskovi, disk plocice, dijelovi suspenzije, zamajac, vise razlicitih guma. Malo to sve upucuje da tome vlasniku nije stalo do vozila i da ga bas najbolje nije servisirao. Opet je to "zavala"
Naravno ako je osnova dobra (mehanika) sto da ne uloziti malo novca i imati fino vozilo. - Naravno po razumnoj cijeni.
 
Član
Ma samo ga voziti u ovlašteni servis,platiti 80-100 KM detaljan pregled. Prijatelj mi je vozio bmw-a kod Tomića i sve što su mu momci reklo - tako je i bilo. Po meni je jedan od bitnijih faktora prilikom kupovine auta - cijena automobila. Uporediti sa ostalim autima i ako puno cijena odstupa, uglavnom znači da tom autu predstoje značajna ulaganja. U suštini sve su to pravo stara auta i rupe su bez dna. Nonstop mu nešto fali i skupa su uopćeno za održavati. Ja sam ZA da se kupuje što mlađe auto pa čak i auta od nekih manje atraktivnih proizvođača i modeli iz B segmenta..a sad opet svako ima pravo svog izbora ali smatram da je uopćeno bolje kada što manje srećete svog majstora...i po vas i po vaš džep.
 
Član
Neki dan komsija kupio audi a4 b7 u sloveniji, vozio u ovlasteni na pregled, neki Porsche Ljubljana, nisu mu nasli manu, provjerenih 160k na satu..platio 7000 eura, do Bosne potrosio 3 litra ulja, motor se morao raditi, kad smo otvorili pola dijelova 2003.g, auto 2007.g, desni krak rezan varen, blok motora ostecen u udesu, prednja prsa vezicama vezana..ima jos, ne mogu se svega sjetiti..
 
Član
Interesantni su mi ovi "bosanski nacini" provjere ispravnosti auta... Svaki auto ce dimiti kad das gas, valjda ako je nesto nesipravno dimit ce enormno puno kontantno. Dalje, 90% motora ima po sebi ulja, iz raznozanih razloga, btw sta ako ga je oprao? Uostalom, kakav je to ozbiljan problem ako negdje pusta ulje? Ovdje detaljno objasnjeno http://proauto.ba/crne-masne-mrlje-ispod-automobila-prvi-su-znak-da-trebate-podici-poklopac-motora/
Valjda je problem ako motor "guta" ulje, a ne ako negdje curi na crijevu ili cepu.
Najskuplji problem ako je tandem pumpa pa pusta gorivo (a moze se i reparirat) ili probijen karter.
Mislim da ce se na 70% auta u Bosni cuti zamajac u nekoj mjeri kad stisnes kvacilo, osim ako nije tek zamjenjeno. Uostalom. zamajac je potrosni dio.
Iako se smatram laikom, na ovakav nacin ne bih provjeravao auto da kupujem. Po meni, ovo je najvaznije:

- dijagnostika - za 5 minuta imas status svih vitalnih djelova, a naoricto elektronike jer elekronski moduli su skupi kada se mjenjaju, a pojedine el. mogule ne mozes na "oko" provjeriti. Plus sve ostalo sto se moze provjerit dijagnostikom, dizne, EGR, motor, MAF senzor... Te stvari znaju biti skupe, a ne mogu se bas tek tako provjeriti bez dijagnostike.

- limarija, da li je bio na krovu, udaran, zahrdjao, jer tu spasa vise nema.Licno mi ne smeta ako ne neki dio farban, ja npr licno odmah farbam cim malo zagrebem jer ne mogu tako gledati.

- zvuk motora, da li nesto "udara" u leru, "cudan" zvuk, "ne vuce" dovoljno u voznji, oblak dima u voznji..

- Unutrasnjost, je li sve "oguljeno" sto ukazuje na veliku kilometrazu, mada se i to moze zavarat, oprati, zamjeniti...

- provjeriti radi li pojas... Malo ljudi zna da u slucaju saobracajne nezgode pojas "zakoci" i vise nije operativan - znaci da je auto lupano. Mehanizam se moze zamjeniti al zna da poprilicno kosta...

- Kilometraza u ovlastenom servisu (ako je moguce)

Ne mogu da shvatim ljudi dodju gledaju kocnice, diskove, trap, pa jebote sve su to potrosni dijelovi, mislim ok pogledas i uracunas u cijenu ako je nesto neispravno ali po meni zbog toga ne treba bjezat od auta. Ili gledas kad je ulje zamjenjeno i mali servis? Pa svako pametan ce odmah uraditi mali servis pa makar mu se prodavac Bogom kleo da je servis "jucer" uradio. Dzaba ti sve da je cakup-pakum ako je motor sjeban ili pola elektronike ne radi to moze biti kasnije rupa bez dna... Ovo je samo moje misljenje.
Tragovi ulja nisu dozvoljeni ako ga je oprao onda ih nema to je logicno, dim ne smije da postoji uopste ako je sve u redu sa motorm ta nije golf 2. ja sam laik jos veci od tebe ali sam dao momku par savjeta da barem na neke nacine pogleda dali je auto u redu ili ne.Isao sam do sada po 4-5 automobila i samo na 1 je bio zeznut zamjac i kupljen je takav i morao ga je raditi nakon 5000.Jeste potrosan dio slazem se ali zato se moze spustiti cijena.
 
Top