Polyester i učvršćivač...

Polyester i učvršćivač...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pre koji dan me čuknu neka budala, pa mi ulupa oba zadnja boka!

Limar mi je dobro odradio posao, pa je ostalo samo još da se prefarba.

Nego, nabavio sam polyester (git) i uz to dobio učvršćivač. Pomešao sam oba, srećom uzeo sam manju količinu, a ta smesa mi se stvrdla za manje od 2 minuta. Otežavajuće je to što kad nanesem na lim prave se grudvice koje prave problem.

Sigurno sam negde omanuo. Da li ko zna kako da nanesem polyester bez grudvica? Možda da ne stavljam učvršćivač...

Hvala
 
Administrator
stavi manje ucvrscivaca,
ti vjerovatno puno stavis pa se brzo susi
bez ucvrscivaca nemoj ni pokusavati
 
Član
radnu površinu očisti dobro , ostavi polyester malo na suncu prije nego sto pocnes bude malo tečniji tako da malo više površine možes sa njim odraditi i ucvrscivac dobro promješaj kada sastavljas sa polyesterom
 
Član
Vjerovatno puno stavljas ucvrscivaca pa se on pocne vezat i prije te 2 min, zato ti nastaju grudvice..
 

IGY

Član
manje ucvrscivaca ce rijesiti tvoj problem, i nemoj raditi na suncu ili velikoj toploti i ona isto tako dovodi do prijevremenog susenja, a posto su velike vrucine stavi slobodno manje ucvrscivaca
 
Član
Grudvice ti nastaju zato sto nisi fino utapkao poliester
druga stvar stavi manje ucvrscivaca i pazi sa cime nanosis poliester na lim,mozda ti cetka kojom nanosis ne odgovara probaj nesto tipa mali macak ili nes slicno.

I kad radis sa tim poliesterom preporucujem ti da radis sad dok je veni toplo radi brzeg proces susenja nikako na niskim temperaturama nemoj raditi ;)
 
Član
ersan_sa, nanosim špahtlom i nekako ne ide.

Zar može da se koristi četka? (to zvuči olakšavajuće)
Šta je "mali mačak"?

Hvala na odgovorima!
 
Član
Nemoj spahtlom to ti je greska
uzmi cetku za krecenje i nanosi sa njom samo fino utapkaj da ti ne ostaju grudvice
a macak (valjak) ti se isto koristi za krecenje


http://www.cetkar.rs/farbanje/farbanje/farbaWEB10.jpg
 
Član
ersane to ti je jedna vrsta kita ja ga zovem cupko gdje ce to ba na mali macak ili cetkom to ti je najveca pogreska ako to uradis i ako je vani vruce stavis malo ucvrrscivaca a ako je hladno vise stavis i kruzno dobro zamjesas i naneses a te grudvice su zato sto ti se osusio prije nanosa
 
Član
kao prvo
jesi li ikad ista radio sa poliesterom ???
i odakle ti da se nemoze nanositi cetkom ???

cime si ti nanosio kompresorom da slucajno da nisi ????

i kakve veze ima ako je vani vruce ili hladno sa ucvrscivacem ????

idealni uslovi za fiberisanje je kada temp iznad 18 (ako grijesim nek me neko ispravi)
druga stvar te grudvice nisu zato sto se poliester osusio nakon prvog nanosa te se grudvice stvaraju ako udje zrak ispod poliestara i ne istjera se kompletan kada nanosis sloj poliestera na vlakna ????
 
Član
to je tačno od 18 stepeni pa nagore najpovoljinji uslovi za raditi ,
a bez četke :icon_question: nemogu ni zamisliti , kako bi istjerao zrak ili natopio
 
Član
ersan_sa je napisao(la):
kao prvo
jesi li ikad ista radio sa poliesterom ???
i odakle ti da se nemoze nanositi cetkom ???

cime si ti nanosio kompresorom da slucajno da nisi ????

i kakve veze ima ako je vani vruce ili hladno sa ucvrscivacem ????

idealni uslovi za fiberisanje je kada temp iznad 18 (ako grijesim nek me neko ispravi)
druga stvar te grudvice nisu zato sto se poliester osusio nakon prvog nanosa te se grudvice stvaraju ako udje zrak ispod poliestara i ne istjera se kompletan kada nanosis sloj poliestera na vlakna ????
alo bre negovorim ja za to to ja ti govorim za ovo sto je momak naveo polyester (git) i ajj mi ga ti naneti cetkom ja ti dam milione al da dobro izgleda i svkai kit se nanosi spartlama e sada zavisi od povrsine dali je veca pa se uzmu vece spartle ako je manja manje i nemoj me uciti molim te sta je git i da se on moze stavljati cetkom :lol::lol::lol::lol: ovo treba staviti u provalu godine ocm

mendoza je napisao(la):
Koliko da ostavim polyester da se suši nakon nanošenja?

Hvala najlepše!
zavisi od vremena ako je vruce nekih 5min a ako je hladno zna biti i do 30min ti ces to vidjeti i gledati kada vidis da je zasusilo a to mozes viditi da lagano pritisnes ako neskidas rukom mozes slajfati
 
Član
ersane oni govore o cupavom poliester gitu koji dolazi kao i obicni cement git u metalnim kanticama i odmah je pomjesan sa staklenim vlaknima. bijele je boje kao i cement git. dodaje se crveni ucvrscivac iz tube i pomjesan sa git-om dolazi do vezanja i susenja istog.
 
Član
emirEX_sa je napisao(la):
ersane oni govore o cupavom poliester gitu koji dolazi kao i obicni cement git u metalnim kanticama i odmah je pomjesan sa staklenim vlaknima. bijele je boje kao i cement git. dodaje se crveni ucvrscivac iz tube i pomjesan sa git-om dolazi do vezanja i susenja istog.

nije bijele boje nego zelene i hvala sto si mu objasnio
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top