Polovni Citroen C4 1.6 HDI na testu "Novosti"

Polovni Citroen C4 1.6 HDI na testu "Novosti"

Član
citroen%20c4%20novosti.jpg


Test "novosti": Polovnjak na skeneru - „Sitreon C4“ koji i na našem tržištu uskoro dobija naslednika, pokazao se kao dobra investicija

Prva generacija „sitreona C4“ ugledala je svetlost dana u jesen 2004. Vrlo brzo, ovaj model, u verzijama „hečbek“ i „kupe“ je postao hit.

Francuzi se odlučuju da „zatezanje bora“ krajem 2007. i početkom 2008. a, krajem prošlog leta, pojavio se i naslednik novi „sitroen C4“.

Uvoznik „Sitroena“ za naše tržište, beogradski „Vitro grup“ je krajem 2010. ponudio ograničenu količinu ovog, odlazećeg modela, po zaista neverovatnoj ceni (u toku su poslednje isporuke) od 10.880 evra, a dolazak novog modela, u ovoj kompaniji, na naše tržište očekuju krajem februara. Kako kažu, mnogi će biti iznenađeni početnom cenom, koja će svakako biti među najkonkuretnijima u ovoj klasi vozila.

Najviše uspeha kod naših vozača imao je model sa dizel motorom 1,6 HDI sa 16 ventila.

Zato se na našem testu, polovnjaka, našao baš ovaj model. Isprobali smo ga, po klizavim putevima oko Beograda i organizovali „foto-sešn“ ispred Skupštine grada, uz pomoć višestrukog prvaka Srbije u automobilizmu, Miloša Brkića.

- Automobil je iz 2007. ima motor od 1.600 kubika, HDI, sa 16 ventila i sem redovnog servisa, ništa drugo mu nije rađeno - rekao nam je prve informacije Brkić.

„C4“ na našem testu, prevalio je 163.000 kilometara. Spoljašnost je veoma očuvana iako automobil nije garažiran. Boja je skoro kao nova („Siotroen“ daje garanciju od tri godine na boju, a 12 na pojavu korozije), baš kao i unutrašnjost.

Teško je uočiti tragove pohabanosti na sedištima,obruču upravljača, pedalama kvačila, gasa i kočnice. Naravno, to je ono što bi kupci polovnjaka uvek prvo trebalo da pogledaju. Svakako, uz servisnu knjižicu.

Kretanje po standardnoj beogradskoj gužvi, ali i po putevima prema Avali, je u „Sitroenovom“ stilu. Udobno, glatko. Uz svu veštinu mlađanog Brkića, nismo uspeli da izbegnemo nekoliko „udarnih rupa“, ali čini se da čuveno vešanje i ovde, na našim izlokanim putevima, odoleva.

Motor i dalje ima dosta razigranu ergelu od 110 “konja“. Zbog lošeg vremena, nažalost nismo mogli da izvedemo i planiranu vožnju na pisti i da se uverimo da li „C4“ i dalje može do stotke za 10,6 sekundi i do maksimalnih 192 km na čas, koliko stoji u fabričkim specifikacijama.

- Nemam ama baš nikavu zamerku na vožnju. Sve je i dalje veoma lepo, onako kako i priliči „Sitroenu“. Upravljanje, kočenje, sve je „OK“ - prenosi utiske sa test vožnje Miloš Brkić.

Ako je verovati putnom računaru ovog vozila, prosečna potrošnja je i dalje u granicama fabrički deklarisanih. Po „Sitroenovim“ testiranjima prosečna potrošnja je 4,8 litara na 100 kilometara. Na našem testu, računar, je pokazivao, veoma skromnih 5,6 litara. Pri tome treba znati da je potrošnja zimi, svakako nešto veća nego leti, a i „biranje“ položaja za fotografisanje pred Skupštinom Beograda je „uzelo danak“.

Cena, ovako očuvanog polovnjaka na našem tržištu (izvor „Novosti Oglasi“) iz 2007. je oko 6.800 evra. „Konsultujući“ čuveni nemački sajt „mobil.de“ našli smo primerke „četvorke“ (2007. HDI motor,sličan paket opreme i prevaljena kilometraža) čija cena se kreće od 6 000-6.500 evra.

Dakle, francuski šarmer, koga je uspešno već, sa 22.000 primljenih porudžbina, zamenio novi „C4“ odoleva zubu vremena i drži cenu.

TEHNIČKI PODACI

MOTOR: VTPRK 1,6 HDI

ZAPREMINA: 1.560 ccm

SNAGA: 110 KS

OBRTNI MOMENT: 240 Nm

0-100: 10,6 sek.

MAKS. BRZINA: 192 km/čas

POTROŠNjA: Lit./100 km

GRAD: 6,1

VAN GRADA: 4,0

KOMBINOVANO: 4,8

REZERVOAR: 60 lit.

DUŽINA: 4.275 mm

ŠIRINA: 1.773 mm

VISINA: 1.458 mm

MASA: 1.054 kg

ZAVIDNA OPREMA

U standarnoj opremi „C4“ ima ABS, EDB sistem, tempomat i limitator brzine. Tu su vazdušni jastuci i za vozača i suvozača, cetralno zaključavanje vrata sa daljinskom komandom, kodirani kontakt ključ, električno otvaranje prednjih prozora, elektro podešavanje retrovizora. U standarnom paketu opreme su još i klima uređaj i svetla za maglu. Metalik boja se dobijala opciono uz doplatu od 400 evra što se, na testiranom vozilu, pokazalo kao dobro ulaganje. Uz doplatu se dobijao i ESP (elektronska kontrola stabilnosti), prednji i zadnji radar za parkiranje, grejanje spoljnih retrovizora, stakleni krov, dvostruki ksenon farovi sa praćenjem zaokreta upravljača, koža, grejanje sedišta, detektor pada pritiska u gumama, bočni vazdušni jastuci i vazdušne zavesice. Uz doplatu od 360, odnosno 590 evra dobijale su se i aluminijumske felne od 16 odnosno 17 inča.
 
Top