Pojava hrđe na haubi?

Pojava hrđe na haubi?

Član
Pozdrav ekipi,

trenutno vozim Fiat Punto mk1 99 god. koji ima dosta očuvan lak za svoje godine (iako auto nije garažirano) međutim već 5-6 mjeseci se pojavila hrđa na prednjem dijelu haube. Evo kako to izgleda

http://s10.postimg.org/4yexn155l/hrdja.png

Ovu ću u slijedećoj sedmici odmah voziti lakireru jer me počelo iritirati:banghead::D

Pretpostavljam da se ova hrđa pojavila od kamenčića koji su lupkali u prednji dio haube ili sl jer nigdje drugo je nema, međutim interesuje me slijedeće: može li uzrok biti neki drugi i da li pojava ove hrđe znači da bi se hrđa mogla početi javljati 'na sve strane' ili nema razloga previše za brigu?

Pitam ovo jer se ne razumijem previše u limariju i svaki savjet nekog sa više iskustva je dobrodošao;)

Pozdrav:smjalikojidrajva:
:car6:

Adi
 
Član
To se moze pojaviti od kamencica koji su obili lak dobro i onda voda udje pod lak i hrdja se progresivno brzo prosiri i pocne se mjehurati lak, ako ga nije puno duboko pojelo i ako ocisti dobro lim i prodje kiselinom koja ce pojesti hrdju i onda fino sve izgita i dobro zastiti i lakira tu se hrdja nece pojaviti. Ako dignes haubu i pogledas unutar haube i unutra imas namjehurane boje od hrdje, ja bi tu haubu radje zamijenio jer sta god da uradi ta ce se hrdja opet tu pojaviti zato sto su rupe za vodu kuda ce voda izaci iz haube kad kisa pada, vjerovatno zacepljeni i voda se zadrzavala izmedju limova u haubi i onda odatle pocne hrdja, iznutra i izmedju limova i izbije prema van i tu ce ti najvjerovatnije biti rupa...
Ako je samo vani a unutra kad pogledas dobar lim onda se da to srediti, a ako je ovako kako sam opisao onda je jeftinije kupiti drugu haubu i lakirati je jer ce ta hrdja opet brzo pojaviti poznavajuci vecinu "majstora" kako srede haubu brzo i lakiraju a nakon 6-7 mjeseci hauba opet bude ista kao i sto je bila, sva od mjehura hrdje i gora nego sto je bila...
 
Član
Hvala drug velika, sada mnogo jasnije;) Ideja sa zamjenom haube isto nije loša opcija u krajnjem slučaju.

LP,
Adi
 
Top