pogon na 4

pogon na 4

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Da sad ne nabrajam quatro, 4matic, xdrive i sl

Ako neko vozi/o kako ste zadovoljni...mislim sad na ove bijele uslove...

Pogon na 4 kod auta , koliko se razliku u odnosu na ove manje džipove, jel to isti prenso odnos i sl, za one koji se razumiju u ove sisteme...
 
Legend
Evo ja mogu reci iz svog licnog iskustva, 4x4 vozim vec 20tak dana..
Sto se tice na suhom, mogu reci da je auto dosta stabilnije, vjerovatno zbog multilink vjesanja i neovisnog ovjesa.. (radi se o seat leonu 1m 4)
A po snijegu, da ne pricam :D smjesno mi je jutros bilo komsije sa parkinga ne mogu da izadju, poledilo sve, toliko je dobro da imam osjecaj da ne moze stati, bas sam ga maksilmalno testirao, stanem na uzbrdici , ubacim u prvu i auto krene bez ikakvog proklizavanja, dok mi je to npr na audiju a6 ili golfu bilo ako stanem znam da se moram vratit pa zaletit pa ovako pa onako..
Sve u svemu, taj litar-dva sto vise trosi se itekako isplati u ovim snijeznim uslovima..

eh sad na kom principu radi, da li stalno vrte sva 4 ili po potrebi kada prednji tockovi izgube trakciju ja ne znam stvarno, no imam osjecaj da kod mene na seatu rade uvijek i zadnji tockovi, no sacekat cemo i ove sto vise znaju pa da i oni kazu svoje..
 
Član
ja mislim da kod auta koja imaju 4x4 a unutra nemaju nikakv prekidaš7polugu ili da se na bilo koji nacin redukuje prenos onda je kod njih nonstop pogon na 4 tocka u omjeru 30% zadnji prednji 70 % :icon_rolleyes:
ako grijesim neka me isprave
 
Član
vw tiguan 170 ks dizel, 4x4, samo cu reci da taj pogon zlata vrijedi, na -30 kada je bilo metar snijega, bez ikakvih problema auto krece, prestize, itd... nema nikakvog proklizavanja, sigurnost milion puta veca nego sa prednjim pogonom, neopisiv osjecaj, mora se uzet provozat pa da vidis.. ja iskreno sam misio da nije neka razlika, ali kad sam prvi put sjeo-astronomska!
 
Član
u biti svi su tu negdje vazno je da svi tockovi dobijau snagu ne samo po 2,. vecinom svi voze na prednjoj osovini osim ovih starijih i subaru modela;) kada senzori registruju proklizavanje dif salje snagu nazad do 70% a sada sto neki imaju opciju da ukljucis puni pogon stalno tada da na tim autima pocinje magija, dok ovo moderni sminkerski penjaci po trotoarima elektronski nesto sabiraju ,. po meni nekako najzanimljiviji auto sa 4x4 je prva fiat panda perolaka kategorija i nema problema,.
http://www.youtube.com/watch?v=ooQRxlChvMw evo poredjenja kako se neki pentraju
 
Član
Prva serija Audi quattro, komšija taksista ima...
Najveći snijeg neočišćen, on normala ode na posao, mi ostali možemo plakati...
 
Član
evo kolege sa BMW e30 325IX

170KS na 4x4...nema nikavih komandi za pgone, kad sjedes unutra ne kontas da je nesto drugacije uopste...

nazad 60/ naprijed 40 raspodjela sile... zadnji i srednji difovi su LSD...

da se zemlja okrene naopako 3 tocka moraju vuci!

njegov snimak od prije dvije god...
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TcUQC6bRy-Q&list=UU2BEGL75_ZJgpw-kgmd3iyw&index=22[/video]
 
Kod audija starije serije koji ima quattro pogon, unutra imas prekidac gdje ukljucujes/iskljucujes zadnji diferencijal... po meni to je extra stvar, jer kad ukljucis pogon na sva 4 kotaca znas da su u pogonu svi kotaci a ne da se mislis jel ukljuceno ili nije... onda pocinje prava magija u kombinaciji sa jakim motorom i relativno lakom sasijom, popeti ce se i na Mjesec ako treba :lol:

Dok kod golfa starije generacije postoji syncro pogon, ja msm da on radi na drugacijem principu, da se ukljuci pogon na sva 4 kotaca po potrebi tj. kad proklizavaju.. samo nisam upoznat kako to funkcionise msm sta ukljucuje zadnji pogon :icon_question: kod novijih auta je to rijeseno elektronski, ja msm :icon_rolleyes:
 
Član
ja vozim a6 quattro zadnjih nekoliko mjeseci. Auto fantazija, posebno kada se ubaci u S. Sam sebi kontrolira omjer snage i odlicno se ponasa u svim uvjetima. Dosao sam sada iz italije po najgorem vremenu ove zime i cijelim putem nisam skidao osmjeh sa lica, cijelih 1100km. Posebno kroz sloveniju je bila havarija, mnoge je vjerovatno snijeg i iznenadio:lol:
quattro je prava stvar, kada sam u autu imam osjecaj da bih se mogao uz zid popet, a ne proci kroz snijeg il nesto tako:cool::cool:
 
Član
Ja sam vozio Fiat Pandu 2009. 4x4. njoj je omjer snage u normalnim uvjetima 98%prednji 2% zadnji, i on sam pomoću senzora uključuje zadnji pogon po potrebi. A imate na youtubeu Panda vs Range Rover http://youtu.be/MjPJNSZOPm8
 
golf 4 4motion,mozes se popeti gdje hoces,al problem se spustiti :lol:
Kod njeg je sistem haldex diferencijala,neznam tacno koliki je omjer naprijed i nazad al uglavnom po potrebi sam sebi prebacuje snagu.Odlican za ovih nasih uslova..
 
ArminM je napisao(la):
ja vozim a6 quattro zadnjih nekoliko mjeseci. Auto fantazija, posebno kada se ubaci u S. Sam sebi kontrolira omjer snage i odlicno se ponasa u svim uvjetima. Dosao sam sada iz italije po najgorem vremenu ove zime i cijelim putem nisam skidao osmjeh sa lica, cijelih 1100km. Posebno kroz sloveniju je bila havarija, mnoge je vjerovatno snijeg i iznenadio:lol:
quattro je prava stvar, kada sam u autu imam osjecaj da bih se mogao uz zid popet, a ne proci kroz snijeg il nesto tako:cool::cool:

Quattro power :cool::cool:
 
Član
jeep cherokee 5 godina,pogon na 4 tocka ili 2,prezadovoljan bio.kasnije ford explorer i nije nesto jer je dzip potezak i glomazan.

4motion na golfu vec peta zima i extra je,al nista opet bez dobrih guma :)
 

MTR

Član
haldex koristi i Volvo , brz prenos , po potrebi prebacuje , nije stalan jer povecava potrosnju ...

u osnovi provozao sve pogone .. BMW X pravo brz prenos ,ne osjeti se puno razlike na upravljanju u odnosu na standard zadnju vucu , 4Matic fenomenalan u okonji , ne osjeti se ona roll tezina u krivinama nekako gura svojski , opet bez puno razlike na upravljanju .
4Motion ne cini cuda osim sa dobrim gumama , nema mi razlike u odnosu na prednju vucu , pali se zadnji tek kad zadas dobro po gasu ( doduse u cvrki , ne znam za ove nove kerefeke ) al brale sto gura nosom iz krivine bas ono ko seljacina na pijaci :D
Cvattro je vec old school , provjereno , pouzdano i bez iznenadjenja

e sad ... G klasa - 3 spere za prednji , srednji i zadnji diff nema niko samo Unimog i G klasa , to dovoljno govori za sta je napravljena :cool::cool::cool:
 
Član
iz iskustva vozam a6 quatro auto je avion po suhom zaljepljen za cestu drzi kao magnet snjeg da nepricam gazi sve sto je ispred njega pod uslovom da se obuce dobrim gumama za zimu neki dan nabavio toyotu land crusera 2002 god 4,2 disel tenk nemozete zamisliti kud sve moze:icon_smile::icon_smile::icon_smile:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top