Podesavanje ugla predpaljenja VE Bosch pumpe

Podesavanje ugla predpaljenja VE Bosch pumpe

Dakle, raja interesuje me nesto pa bih volio ako bi mi ko mogao pomoci oko nekih stvari... dakle, Bosch pumpu sam prepakovao tj. zamijenute su sve gumice na njoj i onaj semering na glavnoj osovini gdje je najvise i pustalo naftu.. sad je Bosch pumpa suha, nigdje nista ne pusta ... preventivno sam oznacio na pumpi mjesto gdje je bio podesen ugao prepaljenja .. ja pumpu postavim, podesim komparaterom na cca 0.88 mm i poklopi mi se ona oznaka na pumpi sto sam je oznacio ali imam problem sa prvim paljenjem ujutro ... dakle, kad ga tek upalim motor se trese i neravnomjerno radi i dimi plav dim dok cim stabilizuje obrtaje prestaje i dimiti, dok u voznji nema nikakvog dima ... taj problem imam samo sa jutarnjim paljenjem i onda cijeni dan pali i radi kako treba... na zub pali bio hladan ili topao, pritisak ulja odlican, potrosnja ulja i goriva normalna, teperatura vode normalna ... ulje sam zamijenuo prije 15 dana, nasuo 10W40 radi zime i presao sam cca 500 km gradske voznje i nije ni kap ulja potrosio i sada je na istoj mjeri ... mene zanima sta uzrokuje te jutarnje probleme sa paljenjem ... mozda nije pumpa dobro podesena ili... nasao sam jednu sliku gdje se vidi trenutni polozaj pumpe, isto kao kod mene:



Nekako mi puno odstupa od oznake na nosacu pumpe, a na jednom audiju sa istim motorom sam vidio da su se oznake tacno poklopile ... sve zavisi od stanja motora i pumpe ali nekako mi je ovo velika razlika ... mozda za nijansu slabije vuce nego prije tj. za nijansu je slabiji odziv na gas ...

Nadam se da nekome nece biti mrsko procitati moj post i pomoci ako zna.. Hvala
 
Član
Ja bi ti rekao da odes do bosh majstora, i to nekog dobrog koji radi samo bosh pumpe i on ce ti vjerovatno moci reci taj problem sto ti se desava ujutro. Plav dim ti je znak ulje da ti izgara ulje u cilindrima, sad najbolje je do majstora i to ne bilo kakvog nego bas nekog dobrog i da ti kaze sta moze biti i zbog cega se to desava.
 
Hvala ti na odgovoru ... danas sam se malo pozabavio ovim problemom... odlucno da to rijesim ... poslozim oznake, rastavim sve sto treba, komparater u ruke i na posao ... znaci, uvrnuo sam komparater i pratio kako se bosch pumpa ponasa kad je zakrecem na komparateru ... kad je stavim u polozaj kao na slici gore, onda mi ugao predpaljenja bude tacno 0.90 mm, ali mi je problem bio remenica bosch pumpe.. naime, nju kad pomjerim i 0.5mm, paljenje mi odluta za 0.20 mm sto je puno, pomjeranje mi se desavalo kad sam stezao mali zupcasti remen ... tako da sam danas pomno pratio sve tacke i ugao predpaljenja i podesio je tacno na 0.90 mm i sad nema nikakvog dima... mozes mu sloziti max gas, bude crn dim jedva okom vidljiv ... vuce odlicno, odziv na gas kao i prije ... sto se tice zakrenutosti pumpe kao gore na slici, pumpa mora biti zakrenuta do onog mjesta da bi se remenica bosch pumpe slagala sa oznakom na nosacu tj. da bi bila na 0.90 mm ... danas sam to sve ispitao i testirao ... tako da mi ostaje samo da vidim kako ce biti stanje ujutro..

cisto sumnjam da je ulje sagorijevao kad je dimio plavicast dim, jer ulje mi je u stotu dokle sam ga i nasuo na zamjeni ... ja sumnjam da je to bilo zbog nesagorjele nafte, taj dim ... vidjecemo ujutro...
 
Top