Plin - iskustva, prednosti-mane?

Plin - iskustva, prednosti-mane?

BHT Ovisnik
zela svugdje ti je ugradnaj plina 800km sekvent za 4cil motore, za moj je bila 900 jer je preko 140kw pa je morao drugi komp, atest je 180km ili 160 neznam, nisam ga jos ni atestirao, al atest je dugorocan na 5 godina, nije svaki mjesec, potrosnja je na starim karburator motorima bez sekventa razlicita u nekih 20ak %, al isto tako moze i manje da trosi na tim motorima jer mu zavrnes dotok,slabije ide i trosi manje nego goriva,a ovako nije ni 10% razlika u potrosnji, na nekim autima cak manje trosi i bolje ide na plin... iskreno nisam se nadao od tebe da ti slabo ide matematika, i dalje te postujem da si vrsni matematicar i znalac, zbog fakulteta i svega, al ono sto neznas nemoj pricati :)
 
I ja imam želju za nekim V6, mada znam da bi me benzin zavio u crno, kontam bolje se vozati na plin, al' se vozati, nego na benzin, pa da je auto više u garaži. Ovih dizela mi je preko glave više. I ja smatram da se dugoročno isplati, ako će se auto kratko voziti, onda bolje ganjati sa već ugrađenom instalacijom.
 
Član
zela svugdje ti je ugradnaj plina 800km sekvent za 4cil motore, za moj je bila 900 jer je preko 140kw pa je morao drugi komp, atest je 180km ili 160 neznam, nisam ga jos ni atestirao, al atest je dugorocan na 5 godina, nije svaki mjesec, potrosnja je na starim karburator motorima bez sekventa razlicita u nekih 20ak %, al isto tako moze i manje da trosi na tim motorima jer mu zavrnes dotok,slabije ide i trosi manje nego goriva,a ovako nije ni 10% razlika u potrosnji, na nekim autima cak manje trosi i bolje ide na plin... iskreno nisam se nadao od tebe da ti slabo ide matematika, i dalje te postujem da si vrsni matematicar i znalac, zbog fakulteta i svega, al ono sto neznas nemoj pricati :)
jarane kad sam ja svom zavrnuo dotok poprilicno..cini mi se da je mala razlika u potrosnji a auto ide ko da je konjska kola haha jer ipak tesko auto i ja smanjio dotok i non stop sam ga morao pod jakim gasom drzati kad krece moras ga stisnut momacki haha ,,tako da ne treba se zajebavati sa tim nek malo vise i potrosi al i ide solidno.. a plin je u svakom slucaju isplativ od kako sam uzeo auto sa plinom rekao sam nikad vise dizela pa kud puklo da puklo paniram jos jacu masinu nabaviti ovo ljeto :D
 
Član
zela svugdje ti je ugradnaj plina 800km sekvent za 4cil motore, za moj je bila 900 jer je preko 140kw pa je morao drugi komp, atest je 180km ili 160 neznam, nisam ga jos ni atestirao, al atest je dugorocan na 5 godina, nije svaki mjesec, potrosnja je na starim karburator motorima bez sekventa razlicita u nekih 20ak %, al isto tako moze i manje da trosi na tim motorima jer mu zavrnes dotok,slabije ide i trosi manje nego goriva,a ovako nije ni 10% razlika u potrosnji, na nekim autima cak manje trosi i bolje ide na plin... iskreno nisam se nadao od tebe da ti slabo ide matematika, i dalje te postujem da si vrsni matematicar i znalac, zbog fakulteta i svega, al ono sto neznas nemoj pricati :)

Kada sam sebi zbrajao ispalo mi je da ću plin vratiti nakon cca 20 000 km. Uz ugradnju od 1300+skriveno punjenje i bocu, atest 200, zbroji servis, putne troškove, promjenu prometne, to bi me izišlo 1700-1800 km. Neka je cijena goriva 2,30 km, uz prosječnu potrošnju od 8 litara (otvorene), za 20 000 kilometara bih potrošio 3680 maraka. Neka je vožnja na plin duplo jeftinija, uštedio bih 1840 km. Ne fali matematici ništa ;) Fulao sam u cijeni ugradnji za 4 cilindrične motore. Osobno ga ne bi nikad ni ugradio u četvrtak.

Živcira me kada dižeš plin u nebesa svakim postom a osobno znam da si bar 5-6 puta klapnuo u Sarajevo kod čovjeka koji ti je ugradio plin da ti nešto došteluje, počisti ili popravi. Ni tvom crknutom motoru sigurno nije pomogla plinska instalacija i potezanje na plinu.

Generalno, polovan dizelaš je pouzdaniji od benzinca sa plinom iste kilometraže i godišta. Ima mnogo pozitivnih iskustava sa plinom, al ne znam da je tvoje baš toliko pozitivno. Nema svatko vremena da bude danima bez auta, da prelazi 250 kilometara zbog sitnica i mušica, da u krajnjem slučaju ostane bez motora zbog Bog zna čega.

LP
 
BHT Ovisnik
Ocito ne citas dovoljno sto sam pisao i opet po neznam koji put ponavljam, prvenstveno je potrebno da auto bez plina ispravno radi, sto meni nije, sto je malo i uzrok nestrucnih majstora, pa onda odem da mi nastimaju mapu jer se auto sav poremeti na benzinu i logicno da onda ni na plin ne radi kako treba kada auto radi skroz drugacije. Ali za to se ne treba vise ni ici u Sa i slicno jer ima i ljudi koji to rade u Mostaru, a ranije sam i naveo problem mom crknutom motoru. Bmw je atmo i nemam nikakvih problema, i njega uvijek gonjamo. Ja ga ne dizem u nebesa, realno govorim, isto kao sto sam u mom prvom komentaru i naveo svoje probleme, kako sta i zbog cega, nista nisam ni krio....
Za 6ak je 1200km+50km skriveno i boca +30 prometna i atest 180-
Mada u cemu je razlika 4 i 6cil motora sto se tice plina ? isto utjece na potrosnju i na 4-6-8cil, kako u 1.2, tako i na 6.0
I na osnovu cega mislis da je polovan diesel pouzdaniji od plina nemogu bas razumjeti
 
Zela nemoj ni racunat ocigledno auto koristis samo s posla na poso kako god ti racuno nemoj za zivu glavu ga ti sebi licno ugradjivao kostat ce te boli glava jos ako explodira boca ode i auto i sve
nego ti sebi biciklo i onako se vozas bezze s autom ;) tj. nikako

OVDJE BI JA RUKNO KATANAC JER POJEDINI LJUDI SAMO KVARE DOBRE TEME
 
Član
Evo treća godina kako se vozikam na plin, prije toga rodjak sigurno 5 godina + kupio ga sa ugradjenim plinom. (u pitanju je obicni plin, 1.3 benzin) On je odradio atest prije nego ga kupih tako da meni vrijedi jos koju godinu... jedino sto sam zamjenio je prekidač benzin/plin (30+KM)koji je eto 8+ godina u njemu i standardno filtere jednom godisnje (10KM). Niti hvalim niti kudim ali sluzi svrsi, pogotovo u danasnje vrijeme, opet svaciji je izbor kako ce i sta ce. Ima likova vozaju na benzin, pa se provozaju svakih 2 mjeseca....gluposti. Ne bih da se ko uvrijedi, mislim ko moze, svaka cast, ko ne moze ima alternativu, svako za sebe, meni ni iz dzepa, ni u dzep :) LP
 
Član
Nek priča ko šta hoće, ja znam da ja ne izlazim iz auta, vozim sve po gradu, fax tam vam, dok LPG hejteri sipaju za cenera ili cvaju i ne skidaju pogled sa kazaljke goriva dok ja ne skidam nogu sa gasa :D

I to da je dizel pouzdaniji od plinaša, samo treba bacit pogled u temu Kvarovi i savjeti i vidimo ko su najčešći pacijenti, odgovor nam ispred nosa i veoma je jasan :)
I takođe mislim da neko ko nije vozio na plinu i nema iskustva s plinom ne može uzet sebi za pravo da negativno komentariše i blati isto!
 
Član
Atmo dizel je pouzdaniji od atmo benzinca, necemo mjesati kruske i jabuke.

Znam da je rodjak prezadovoljan sekvent plinom na fordu probe i nikad nikavih problema nije imao a potrosnja smjesna kad pretvoris u novce.

Super tema samo nastavite, nebi bilo lose kad vec pisete da navedete marku auta motor i potrosnju s obzirom da svako auto isto ne podnosi plin.
 
Član
ja ću još jednom spomenut ovaj atest, zbog njega mi je plin i mrzak, 500 KM ovdje na našem kraju košta atest , ne možemo mi niko reć da je 180 Km kad znam najmanje 10 ljudi koji su uradili atest od nove godine, dosta ih dolazilo do meni kao znaš li koga na tehničkom da mu uvalim 50 KM da me pusti , prije se moglo s tom kafom registrovat auto, al u zadnjih godinu dana ne može.
 
Ne hvalim ni benzince a ni dizele
Dizeli svake godine pred zimu samo gledas ujutru hos upalit ili ne il nevalja akuu ili nevaljaju grijaci ako te zatrefi i jedno i drugo nemas 200KM
a to ocekuj svake druge godine garant
dok benzincu s plinom nemas sta mjenjat licno od 2005 godine vozim auta s ugradjenim plinom nikad zimi nisam imo problema s paljenjem ili vucom cak na bivsem golfu kojeg sam prodo 4 godine nisam mjenjo ni filter niti ista drugo da ne nabrajam svjecice itd itd 4 godine sam samo sipo i vozio a na plinu je za te 4 godine napravio 90 000
evo sad opet 2 auta s plinom imam i opet nista ne mjenjam kad podje zezat sta znam sebi to napravit nije to ko nekada davno sto je bilo sve se godinama nauci vidi kod majstora kad sam nikad ne ostavljam auto i da dodjem kad zavrsi nego cijelo vrijeme sam s njim i gledam tj. ucim
jednom mi mozes naplatit zamjenu ulja ali neces vise nikad sam ga sebi mjenjam jos detaljnije nego majstor uvijek skidam karter i cistim ga jer da ljudi znaju sta svega se nakupi za 10 000 kilometara uvjek bi ga cistili
tako i ostalo svaki dan se nesto novo uci tako da sam ja s plinom davno magistriro barem za sebe i znam kad sta nevalja od smjese rada tusenja trzanja i slicno
 
ja ću još jednom spomenut ovaj atest, zbog njega mi je plin i mrzak, 500 KM ovdje na našem kraju košta atest , ne možemo mi niko reć da je 180 Km kad znam najmanje 10 ljudi koji su uradili atest od nove godine, dosta ih dolazilo do meni kao znaš li koga na tehničkom da mu uvalim 50 KM da me pusti , prije se moglo s tom kafom registrovat auto, al u zadnjih godinu dana ne može.

175KM + uvdjenje u saobracajnu ako radis izmedju registracije je 20KM ako uvodis za vrijeme rege samo platis atest 175KM
to se odnosi na sisteme koji nisu stariji od 2 godine tj. da nije boca starija ;)
a svugdje je 175KM 500KM je samo za one sto nisu upuceni ;)


a regat se i dalje moze das majstoru da ti izvadi bocu i odradis tehnicki 20KM covjek je izvadi i ponovno vrati kad rijesis tehnicki znam i sam sam to radio ;)
 
Član
175KM + uvdjenje u saobracajnu ako radis izmedju registracije je 20KM ako uvodis za vrijeme rege samo platis atest 175KM
to se odnosi na sisteme koji nisu stariji od 2 godine tj. da nije boca starija ;)
a svugdje je 175KM 500KM je samo za one sto nisu upuceni ;)


a regat se i dalje moze das majstoru da ti izvadi bocu i odradis tehnicki 20KM covjek je izvadi i ponovno vrati kad rijesis tehnicki znam i sam sam to radio ;)

to za vađenje si potpuno upravu :D
a ovi su imali stariji sistem , mijenjali su boce, rasplinjače, kaze mi drug skoro cijeli sistem je nov dobio, i atest mu sad vazi 5 godina
to znaci i na novom atestu radis sve komplet jer i tad ce cijeli sistem bit star.
 
Član
@ernadhusic
Neću ni ja hvaliti dizel, ali priča ti je bezveze, i sada ćeš opet reći da ja nešto kontriram. Ne možeš porediti golfa 2 koji ima probleme sa paljenjem zimi i neko modernije i novije auto koji uopšte nemaju takve probleme. A ti koji nemaju probleme uopšte neće mjenjati ni grijače ni akumulator svake 2 godine.

A što se tiče plina, ima li kakvih negativnih efekata, svi samo gledate koliko uštedite na gorivu. Lično sam bio u servisu kada je došao neki Mercedes SUV, mislim da je v6 ako nije čak i v8, i crkla mu dizna, i kaže mu majstor da mu se to desilo jer stalno vozi na plin, nikada na benzin.
 
@ernadhusic
Neću ni ja hvaliti dizel, ali priča ti je bezveze, i sada ćeš opet reći da ja nešto kontriram. Ne možeš porediti golfa 2 koji ima probleme sa paljenjem zimi i neko modernije i novije auto koji uopšte nemaju takve probleme. A ti koji nemaju probleme uopšte neće mjenjati ni grijače ni akumulator svake 2 godine.

A što se tiče plina, ima li kakvih negativnih efekata, svi samo gledate koliko uštedite na gorivu. Lično sam bio u servisu kada je došao neki Mercedes SUV, mislim da je v6 ako nije čak i v8, i crkla mu dizna, i kaže mu majstor da mu se to desilo jer stalno vozi na plin, nikada na benzin.

Eto dizeli su srece pa im ne odu dizne.... pogotovo sa ovim nasim kvalitetnim gorivom. Budite malo realni... To ako neko voli benzica a nije bas u mogucnosti da ga poji benzinom odma znaci da ne treba ni da ga vozi. Ispada kao neko ponizenje ugraditi plin u benzinca. Neka pisu ljudi koji voze na plin, a ne od mog tetka prijatelj ima probleme.... Svako auto se kvari bez obzira na gorivo kojim je pogonjeno. Vozio auto sa plinom 3 godine, i to ono sa problematicnom K glavom, nikad me nije ostavilo na putu... To jest auta(dvije 190tke sa 2.3 motorom), stim da je prva radila ko sat nikada nije zastucala. Druga je pravila probleme ispocetka sa detonacijama, ali i to sam rijesio (sredio struju i nastelova smjesu). Pored toga imamo C klasu, kupljenu prije 6 godinasa ugradjenim plinom(sekvent), nikad nista a vozi se svaki dan i dan danas. Ko prelazi puno a voli benzinca neka ugradi (ako vec nije u mogucnosti da ga poji), ko voli dizela nek vozi dizela. Odma krene suplja prica, sto kupuje benzinca ako nema da sipa, nek uzme dizela da mu trosi 4l na 400km. Laprdanje u prazno... Ja prvi vozim dizela trenutno, ali cim budem u mogucnosti mjenjacu ga za benzinca. Svaka cast dizelu, ali ...
 
Top