Plin i KE-Jetronic

Plin i KE-Jetronic

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
imal ko iskustva kakvog, posto po nekim mojim saznanjima pritisak goriva koji se stvara u sistemu je cca 5 i nesto bari, e sad kad se ugradi plin taj je pritisak tesko ostvariti pa onda motor steka, imal tu kakvo rjesenje

mislim imal ko da je stavio plin na ke-jetronic?
 
Član
pritisak se ostvaruje u dovodu goriva i nema nikakve veze sa plinom. Problem u ugradnji plina na te rane ajnspric sisteme (mehanicke) je u tome sto je izuzetno tesko spojiti kontrolu motora sa kontrolom za plin. Kod modernih sistema gdje je sve elektronski to je lahko doda se malo elektronike i mirna bosna. Postoje LPG sistemi za ugradnju na KE-jetronic, ali se na njega mora staviti toliko stvari da je daleko skuplji nego na ostale. Gledao sam cjenovnik neke firme iz engleske, cijena za novija auta je od 100 do 200 funti, a za KE-jetronic se krece od 400 do 500 funti. Znaci daleko veca cijena. A garantujem ti da ovi nasi plinadzije, koji ionako se bave nekim lijevim sistemima koji mozda imaju ko neke certifikate, ateste i zvucna imena. Al ja nasim "majstorima" teska srca povjerim da par sarafa odsarafe pa i to znaju zajebat. A kamoli da se bave nekim komplikovanijim stvarima.
 

Lav

Član
ima rijesenja i za to...
direktni plin s procesorom. dakle ta izvedba autoplina je naprevljena da radi apsolutno istokaoda auto radi na benzin. procesor plina uzima podatke sa lambda sonde, pravi smjesu i tako motor radi bez problema.
 
Član
Jos od pocetka dvadesetog veka (~1900 god.) koriste se mehanicki sistemi ubrizgavanja goriva koji su u pocetku bili dosta primitivni, a svoj vrhunac su dostigli sa K i KE Jetronicom koje je zajedno sa Bosch-om razvio Mercedes-Benz. lool

Slovo K dolazi od nemacke reci "Kolben" = klip posto jedan klip u K glavi regulise trenutni protok goriva ka diznama i polugom je vezan sa protokomerom vazduha

K glave su jako precizna stvar i ne ume svako da ih nasteluje ili im ugradi plin posto postoji gomila fora i caka neke kod Audija neke kod w124/w201 koje ne zna svaki majstor (slab vakum kod MB, kompenzaciono crevo iza leptira Audi itd itd)

Razlika K i KE Jetronica je u tome sto je kod ovog drugog dodata elektronska regulacija lera. Sam sistem je dosta pouzdan jedino treba redovno menjati filter za benzin (einspritz filter) i nema problema. Na zapadu se filter menja na 80.000km ja kupujem original i dva puta sam ga menjao do sada u intervalima od 60.000km malo je skuplji ali glava ne boli

Takodje vlasnici ovakvih vozila moraju da vode racuna o tome da pre ugradnje plina imaju ispravne dizne koje ne cure te da im majstor tako ugradi plin da pale na benzin, a posle prebacuju na plin (kod mene automatski) cime K glava ostaje sacuvana jer nju benzin podmazuje a onaj klip u njoj se pomera kako pritiskate papucicu gasa. Tokom dugih voznji (more i sl) treba prebaciti par km na benzin jer postoji mogucnost da benzin ispari pa ona ostane suva i vremenom zariba zbog finih tolerancija.


preuzeto sa CB foruma
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top