Plavi dim prvi start

Plavi dim prvi start

Član
Pozdrav,
Auto je Mercedes B180cdi.
Imam pitanje vezano za plavi dim pri prvom startu vozila. Inace to je toliko mala kolicina koja se pojavi pri paljenju ujutru, jedva i vidljiva. Nakon toga kada se pali i vozi nema nista, kad se stisne jak gas izbaci malo crnog ali za dizela je to normalno.
Pitao sam majstore, neki kazu dizne neki turbina, neko gumice ventila. Auto ne trosi ulje, na 10.000 se ne vidi uopste da se pomjerio nivo ulja, dizne su u toleranciji 0.9 i jedna je samo na oko 1.5 ali u ovlastenom kazu do 5 se moze tolerisati.
Auto normalno pali, vuce...

Mene interesuje postoji li mogucnost sipanja nekog aditiva koji bi mozda to malo popravio ako negdje neka gumica pusta? KOji tacno uzeti, ima li to smisla uopste, da li to ostaviti tako i nista ne dirati...?
 
Član
Kad ti ovako bude onda traži pomoć, zasad ne pipkaj ništa, ako ti ne troši ulje, onda se ne sikiraj, jer plavi dim ti se prouzrokuje upravo tim uljem koje se miješa sa gorivom i onda prilikom sagorijevanja pravi konstantan plavi dim, ako ti je ulje na istom nivou onda znači da motor ne propušta ulje i to je to...
 
Član
Evo isti problem imam desava se od prije par mjeseci. Baci dima prilikom paljenja kad auto stoji ili preko noci, plavicast dim. Passat B6 1.9, nikakvih problema na autu, bio kod tri majsotra mjerili dizne, grijace provjeravali, dijagnsotika sve perfektno. Neko tvdi gumice dizni a drugi opet da nije jer bih imao i drugih simptoma. Treci vodilice ventila. Sve su to veci radovi i ne znam koliko se isplati to dirati zbog ovoga. Fileri svi zamjenjeni i ulje. Bilo je i savjeta nista ne diraj, ali ocigledno nesto nije ok ako se prije nije desavalo. Ulje ne trosi, ne znam sta vise provjerit.
 
Član
Kod mene isto se desava na bmw x5 3.0 dizel, samo prvo paljenje pusti plavog dima, kasnije tokom dana nista dok ne prenoci pa opet ujutro ide plavi dim, vuce odlicno, nema nikakvih gresaka , na 15 000 ni kap ulja ne fali. I mene bas zanima sta se to desava
 
Član
Pa ako je lose gorivo onda bi valjda trebalo uvijek zadimit i kad je auto vruc. Cisto sumnjam da je do goriva tocim na EP a probao sam i na Petrolu.
 
Član
mislim da gorivo i dizne mozete zanemarit 99% e sad da li su vodilice ili je neka gumica na turbu pocela da pusta ulje to je druga stvar sreo sam par auta sa identicnim simptomima , uvjek mi je bilo zanimljivo sta je ali niko to nece da otvara radi malo dima jedan od testova je zagrijan auto pustiti da radi u leru 2-5 minuta i nagaziti po gasu ako su ventili bice dima plavog e sad ako se pitate sto to, razlog je taj da se pukotine napune uljem i kad se doda gas stvori se vakum u motoru i povuce ulje koje se nakupilo u pokotinama i vidjece se dim... . Ako je turbo negdje na otvorenom potegnut do visokih obrtaja ako je gumica kakva na turbu trebala bi pustiti ulja i zadimit plavo. Treba nagazit fino po gasu i gledat nazad dobra opcija nekog sjesti nazad ili ako ima ko kakvu kameru da snimi izduv bilo bi najbolje rjesenje , kod turba ako su gumice pri kraju moze se naci i ulja u intercooleru... probaj prvo u leru pusti da odradi koji minut pa nagazi do crvenog pazi da bude zagrijan auto poslje neke malo duze voznje i javi da ne davim vise odoh spavat vrijeme je ako sta fulio nek me neko ispravi
 
Član
Untitled-1cc.jpg Ono sto mi je jedan majstor govorio je da je turbina malo promjenila boju pa mozda tu da su gumice oslabile i pustaju ulje ali da to ne mora znaciti da ce nesto biti.

Ti aditivi za ulje navodno bolje podmazuju i obnavljaju te neke gumice pa me interesovalo ima li to nekog smisla dosipati u ulje?
 

Prilozi

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    168,4 KB · Pregleda: 22
Član
Ako je neki problem, onda je kod turbine. Kod mene uopste nema crnog dima. Ista stvar, ne trosi uopste ulje. Jednom sam nasuo sto bi rekli u narodu "masnije" ulje. I kada sam ga pricepio vidio sam kao plavkast oblak iza, ionako je progrljao to gorivo sad pa sad. I odkako sipam, gdje sipam ( necu da imenujem da ne bude ovo losije, ovo nije) Nemam problema, uopste ni sa plavkastim dimom, ni sa crnim. - Crnog nikada nisam ni imao
Beze sam nesto razgledao po netu, i obicno se zna crni dim pojaviti kada neko crijevo dok intercoolera pusta ( obicno kod PD motora VW...). Inace ja se dobro sjecam da smo ja i ti razgovarali. Te da je tvoje auto preslo jako malo kilometara. Mislim da ne bi trebao da se pojavi problem, jer ipak na B180 CDI turbina moze mnogo dosta napora da izdrzi. Ili je neko nesto dirao.... Previse je rano da budu neke gumice kod dizni itd. ( oko motora)...
(Da upoznat sam, da crni dim - lose sagorijeva gorivo- Mjesavina...)

PS: Za taj motor potrosnja je do 0.8l goriva na 1000 km !
Zato i kazem da je najvjerovatnije do goriva nesto...
 
Poslednja izmena:
Član
Da ali ovo je samo plavicasti dim pri prvom paljenju ujutru ili kad auto odstoji 5-6 sati pa se upali. Nema veze da li je toplo ili hlado vrijeme. Auto je presao cca 190k.
U ostalim situacijala nema dima.
 
Član
Postoji jedna realna mopgućnost da je auto prešao puno više nego što piše. Imao sam E60 525d sa istim problemom i ono što su meni rekli jeste da postoji "mogućnost" da gumice na ventili su malo oslabile i kad auto odstoji duži period ulje se iscjedi neka vrlo mala količina i propusti ulje u klip i kada pališ ujutro baci malo plava dima a kasnije ništa, jer kad se zagrije materijal se širi na toploti tako da u vožnji ne dimi plav dim.
Ja svakako ne bih dirao nista,
 
Član
Hvala na odgovorima svakako. Necu ni ja nista dirati za sad dok god to bude u okviru ovoga, nadam se da se nece brzo nista pogorsati. Lp
 
Top