Pitanje

Pitanje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Kako znati koje je pojačalo dovoljno jako da iskoristi max snagu woofera/ ili zvučnika?
Npr. koje bi 4-kanalno pojačalo bilo optimalno za
DLS Classic 125
* Princip 2 - sistemski koaksijalni
* Maksimalna snaga 80 W
* Snaga RMS 50 W
* Impedancija 4 Ohm
* Osjetljivost 92 dB
* Frekvencijski raspon 60 - 20 000 Hz
* Visokotonac 16 mm

i
Magnat Racer 320

- 3 sistemski Triaxialsistem - DIN-ø 20 cm - 100W RMS / 400W nominalne snage - 22 - 34000 Hz - 22-34.000 Hz - 4 Ohm - 92 dB

I koje bi pojačalo bilo dovoljno za:
Mac Audio ST 212
* Princip 25cm bandpass subwoofer
* Maksimalna snaga 2 x 1000 W
* Snaga RMS 2 x 300 W
* Impedancija 2 x 4 Ohm
* Osjetljivost 94 dB
* Frekvencijski raspon 21 - 500 Hz

:icon_question:
Hvala...
 
Član
Pa izracunaj koliko ti ustvari imas RMS-a na zvucnicima/wooferima i trazis pojacalo s toliko RMS-a ( ako imash 4 zvucnika po 50 WRMS onda ti treba 4kanalac sa 200 RMS-a i isto tako za woffere 2kanalac) mada ja mislim da ti treba otprilike dvostruko vishe RMS-a na pojacalu da bi mogao iskoristiti zvucnike/woofere do maximuma . . . nisam siguran ali mislim da je nesta tako otprilike. Sacekaj malo iskusnije da potvrde ili koriguju :icon_biggrin::D
 
Član
Znači ako zvučnik ima izlaznu snagu 100, a maksimalnu 300 watta onda pojačalo za njega treba imat nekih 400 RMSa? Jesam dobro shvatio ili?
I još jedno pitanje... Kakve veze ima impedancija? Shvaćam da je to otpor, al kako točno se usklađuje otpor zvučnika i pojačala? Ak sam dobro skužio ako zvučnik ima otpor 4 ohma onda se gledaju performanse pojačala za 4 Ohma... Ispravite me ak griješim... :icon_question:
 
Ne, nego ako zvucnik ima 100Wrms, onda i pojacalo tu negdje tj 100wrms, eto npr malo jace.. al nemora.. a to maximalna 300w nema nikakve veze..
 
Član
nihad3tzo je napisao(la):
Pa izracunaj koliko ti ustvari imas RMS-a na zvucnicima/wooferima i trazis pojacalo s toliko RMS-a ( ako imash 4 zvucnika po 50 WRMS onda ti treba 4kanalac sa 200 RMS-a i isto tako za woffere 2kanalac) mada ja mislim da ti treba otprilike dvostruko vishe RMS-a na pojacalu da bi mogao iskoristiti zvucnike/woofere do maximuma . . . nisam siguran ali mislim da je nesta tako otprilike. Sacekaj malo iskusnije da potvrde ili koriguju :icon_biggrin::D

te cifre sto si pisao 300w to ti je peak power marketing proizovdjaca kao sto Ljuban rece nema nikakve veze
uzmes pojacalo koje je malo jace od tvojih postojecih zvucnika tj da su ti zvucnici 70-80 % snage samoga ampa
i druze WATI se ne sabiraju :123:
 
Član
Hvala svima ;)
I još ako neko zna obajsnit mi da pazim na impedanciju zvučnika i pojačala :icon_question:
 
Član
nezna ti to niko objasniti :icon_biggrin:
evo ti pogledaj da si malo googlao nasao bi sve ce ti biti jasno
 
Član
poslusaj fareta, cojk je hodajuca legenda ;) ...

a evo malo obrazlozenje sta je cojk mislio (bar ja mislim da je tako), pojacala se ne djele samo na pojacala sa brojem kanala, takodje imaju i takozvane klase pojacala, o tome mozes procitat u podforumu tutorijali, ono sto je jako bitno jeste da pojacalo zavisno o kojoj se klasi pojacala radi, ima raznorazne gubitke, i naravno u ovisnosti o klasi pojacala ima i svoj postotak iskoristivosti ... drugim rjecima ako woofer ima 100W rms, on "uvijek" ima tih 100W dok kod pojacala, nije ista situacija, pojacalo recimo kad kupis novo i dobijes njegove specifikacije, vidices da tamo pise da ima recimo 200W rms na 4 ohma pri naponu od 14,4V ... sve je to super, i vjerovatno da je tako u nekom idealnom wonderland-u, u stvarnom zivotu je to dosta drugcije ... kao primjer pogledaj malo tu isto negdje na forumu ima momak shmajser postavio temu test pojacala, i vidices tamo u onim tabelama sto je on postavljo da otpor od 4 ohma je manje vise nemoguce za postic, napon od 14,4V je obicno oko 13,8V na upaljenom autu i oko 12,8V na ugasenom autu (nije nuzno, to je ja mislim najcesci slucaj), tako da u sustini zbog svih tih promjena koje se naprave, na kraju ces na pojacalu od 200W rms na 4 ohma pri naponu od 14,4V dobiti pojacalo od oko 130W rms na ? ohma i naponu znatno manjem od 14,4V ... naravno pri max gain-u, pojacalo radi raznorazne distorzije (preduga prica za objasnit, ukratko KRCI), tako da dok se malo poigras sa gainom (odnosno smanjis ga na nivo s kojim se uho slaze), oduzmes gubitke napona i otpora, moci ces dobiti tih nekih 100W rms koji su ti potrebni da pogura taj neki woofer od 100W rms al bas kako treba ... jbga inace ne pisem ovako puno, al mislim da te ovo stvarno zanima pa sam se potrudio da objasnim najbolje sto znam, nadam se samo da nisam malo pretjero ;) ... i naravno da se ostali slazu samnom ;) ...
 
Član
eddo je napisao(la):
poslusaj fareta, cojk je hodajuca legenda ;) ...

a evo malo obrazlozenje sta je cojk mislio (bar ja mislim da je tako), pojacala se ne djele samo na pojacala sa brojem kanala, takodje imaju i takozvane klase pojacala, o tome mozes procitat u podforumu tutorijali, ono sto je jako bitno jeste da pojacalo zavisno o kojoj se klasi pojacala radi, ima raznorazne gubitke, i naravno u ovisnosti o klasi pojacala ima i svoj postotak iskoristivosti ... drugim rjecima ako woofer ima 100W rms, on "uvijek" ima tih 100W dok kod pojacala, nije ista situacija, pojacalo recimo kad kupis novo i dobijes njegove specifikacije, vidices da tamo pise da ima recimo 200W rms na 4 ohma pri naponu od 14,4V ... sve je to super, i vjerovatno da je tako u nekom idealnom wonderland-u, u stvarnom zivotu je to dosta drugcije ... kao primjer pogledaj malo tu isto negdje na forumu ima momak shmajser postavio temu test pojacala, i vidices tamo u onim tabelama sto je on postavljo da otpor od 4 ohma je manje vise nemoguce za postic, napon od 14,4V je obicno oko 13,8V na upaljenom autu i oko 12,8V na ugasenom autu (nije nuzno, to je ja mislim najcesci slucaj), tako da u sustini zbog svih tih promjena koje se naprave, na kraju ces na pojacalu od 200W rms na 4 ohma pri naponu od 14,4V dobiti pojacalo od oko 130W rms na ? ohma i naponu znatno manjem od 14,4V ... naravno pri max gain-u, pojacalo radi raznorazne distorzije (preduga prica za objasnit, ukratko KRCI), tako da dok se malo poigras sa gainom (odnosno smanjis ga na nivo s kojim se uho slaze), oduzmes gubitke napona i otpora, moci ces dobiti tih nekih 100W rms koji su ti potrebni da pogura taj neki woofer od 100W rms al bas kako treba ... jbga inace ne pisem ovako puno, al mislim da te ovo stvarno zanima pa sam se potrudio da objasnim najbolje sto znam, nadam se samo da nisam malo pretjero ;) ... i naravno da se ostali slazu samnom ;) ...
svaka cast za objasnjenje.............
;)

cofy ako hoces stvarno da naucis o muzici,samo napred,nema tu nista toliko tesko,samo nemoj previse eksperimentisati,bolje pitaj za savjet,ako probavas na slijepo cesto se desava da spalis nesto,znam iz licnig iskustva.....
:cool:

kloliko sam shvatio ti hoces kao prednje zvucnike da stavis te DLS,zadnji si planirao da ti budu ti magnatovi trosistemci i mac-ov woofer.....
e sad ovako,DLS i te trosistemce stavis na jedno 4 kanalno pojacalo,od nekih 400w rms-a na 4 ohma (4x100w),s tim da uzimas da imas odvojena podesavanja za prednje i zadnje zvucnike,tako da prednje mozes smanjiti jer bi bilo previse da dobijaju isto snage kao i trosistemci......
takodje imas opciju da recimo DLS-ove spojis na cd player,a samo trosistemce na pojacalo,ali je ipak bolje da ti sve ide preko pojacala.....
za woofer najbolje da uzmes neko monoblock pojacalo,koliko sam teshvatio imas dva mac-ova woofera snage po 300w,znaci treba ti pojacalo od 600w rms-a,dobro bi bilo malo jace....
sto se impedanse za woofere radi nisam siguran da li su oni po 4 ohma,ili imaju svaki 2 zavojnice od po 4 ohma......od toga ti zavisi da li ce raditi na 2 ili 1 ohm....pogledaj seme koje ti je dao z3k4 i mozda ti bude jasnije.....
toliko od mene i sretno.......
;)
 

IGY

Član
al pisete svi neke romane
eddo svaka ti cast na uoprnosti pisanja teksta
no nisam sve procitao iskreno mrsko mi je :D
 
Početnik
nekad su high end proizvodjaci pisali underrated snagu pojacala tj snagu na 12V napajanja, medjutim ne igraju svi fer igru pa i onu su poceli pisati snagu na 14,4 a sebi ne dopustaju pisanje PMPO ili Max snage , tavki su Alpine, DLS, hertz, focal, JL, RF i slicni, naravno pioneer, kenwood , sony i slicni velikim slovima napisu 1000W pa onda dole malim 300W RMS ili koliko vec
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top