Pitanje za strucne

Pitanje za strucne

Član
Ovako momci situacija je sljedeca, imam ovo pojacalo:

ESX Signum SE-1600

pojacalo na sebi ima 2 osiguraca po 50A znaci ukupno 100A a na jedan Ohm kako je spojeno kod mene daje oko 800 RMS-a. Sve to ide na 2 pioneera 257 D4 koji su u paraleli na 1Ohm i oba imaju po 400 RMS-a. Od akua pa do pojacala su kablovi 25mm2 osigurac je kod akua 60A alternator je 60A.
Interesuje me kako to da mi taj osigurac ne izgori kad forsiram sve maximalno, jer ovo mi je osigurac od starog pojacala i nisam ga htjeo promjenit dok ne izgori (ocekivo sam da ce se to desit prvi put kad pojacam jace :icon_smile: ) ali nije se desilo ,ne znam zasto :icon_rolleyes:.
Pojacalo i sve extra radi dobar bass i sve ali mene kopka kako to da ne izgara osigurac (bojim se da mi ne radi sve punom snagom :icon_rolleyes:)
Dali je moguce da je akumulator problem u pitanju je Vartin akumulator 56ah cca 480A.
Pod haubom je pojacano sve od alternatora do akumulatora (+, -) ,mase dodatne na motor na sasiju. Napon punjenja bez muzike oko 13.8 sa normalnom muzikom u voznji oko 13.5
Kad bas forsiram znaci neki bass test ili slicno napon padne najvise do 12.x V nikad ispod ali taj osigurac me muci zar on nebi trebao izgorit. (nemam amper klijesta da vidim koliko mi pojacalo vuce struje :icon_sad:)
 
Član
Neće ti osigurač zaustavit protok struje, ako je veći protok struje od osigurača on samo iskoči i to je to... Znači u tebe je uredu ;) Ugodno slušanje :D
 
Član
Poznavajuci sebe necu se smirit dok ne uzmem amper klijesta i premjerim koliko vuce struje ,sumnjam da je neki fush osigurac ili nesto slicno u pitanju :icon_smile:
 
Član
HerrNuki je napisao(la):
Poznavajuci sebe necu se smirit dok ne uzmem amper klijesta i premjerim koliko vuce struje ,sumnjam da je neki fush osigurac ili nesto slicno u pitanju :icon_smile:

Spoji direktno bez osigurača i ako primjetiš da jače svira onda "nemaš" punu snagu... mada je to nigdje veze ali eto.. Osigurači koji se nalaze na pojačalu su na ulazu.. gdje spajaš kablo, faktički ti kod aku-a i ne treba osigurač, ali nije na odmet... A ne mora značit da ti imaš tih 800rms, jer ima i otpor kutije... Evo primjer, lik ima 6.5kw na 1om i tako je spojio sub, ali ima otpor kutije 3oma tako da ima snagu snagu na 3oma, a ne na 1om kao što je spojio... i ovo može biti razlog zašto ti ne izgara taj osigurač... E sad da bi ti to realno spustio na 1om.... to je lutrija realno, jer se i takmičari muče oko toga :)
 
Član
Jednostavan odgovor, tvoje pojacalo ne vuce dovoljno struje ( u tvom slucaju nije preko 60A) i zato ne gori. Omov zakon
 
Član
idosa je napisao(la):
Jednostavan odgovor, tvoje pojacalo ne vuce dovoljno struje ( u tvom slucaju nije preko 60A) i zato ne gori. Omov zakon

po vasim odgovorima znaci problem bi trebao biti sto ja nemam realan otpor od 1 om na kutiji :icon_question:
neki savjet da to sve iskoristim maximalno:icon_question:
 
Član
Nema savjeta, treba mijenjat kutiju dok ne utrefiš realan otpor od 1om, što nije nimalo lahko... kraća/ duža kutija, viša/ niža, portovi... za to treba dosta znanja. Ako si ti zadovoljan zvukom, ostavi tako i uživaj ;)
 
Član
HerrNuki je napisao(la):
idosa je napisao(la):
Jednostavan odgovor, tvoje pojacalo ne vuce dovoljno struje ( u tvom slucaju nije preko 60A) i zato ne gori. Omov zakon

po vasim odgovorima znaci problem bi trebao biti sto ja nemam realan otpor od 1 om na kutiji :icon_question:
neki savjet da to sve iskoristim maximalno:icon_question:

odakle tebi info da tvoje pojacalo treba da na max vuce vise od 60 A
 
Član
idosa je napisao(la):
HerrNuki je napisao(la):
idosa je napisao(la):
Jednostavan odgovor, tvoje pojacalo ne vuce dovoljno struje ( u tvom slucaju nije preko 60A) i zato ne gori. Omov zakon

po vasim odgovorima znaci problem bi trebao biti sto ja nemam realan otpor od 1 om na kutiji :icon_question:
neki savjet da to sve iskoristim maximalno:icon_question:

odakle tebi info da tvoje pojacalo treba da na max vuce vise od 60 A

nije info to je moja predpostavka zbog osiguraca na pojacalo od 100A
zato ovo i jeste "pitanje za strucne" da rjesim svoju nedoumicu vjerovatno :icon_rolleyes:
 
Član
HerrNuki je napisao(la):
idosa je napisao(la):
HerrNuki je napisao(la):
idosa je napisao(la):
Jednostavan odgovor, tvoje pojacalo ne vuce dovoljno struje ( u tvom slucaju nije preko 60A) i zato ne gori. Omov zakon

po vasim odgovorima znaci problem bi trebao biti sto ja nemam realan otpor od 1 om na kutiji :icon_question:
neki savjet da to sve iskoristim maximalno:icon_question:

odakle tebi info da tvoje pojacalo treba da na max vuce vise od 60 A

nije info to je moja predpostavka zbog osiguraca na pojacalo od 100A
zato ovo i jeste "pitanje za strucne" da rjesim svoju nedoumicu vjerovatno :icon_rolleyes:

Ti imas dva osiguraca po 50A nije to 100A nikad nitice kada biti jer u elektro tehnici tj. u praksi osiguraci se nikad ne spajaju u seriju ili paralelno nego je se sa ta dva osiguraca odvojila dva polja napajanja tvog pojacala, osiguraci su od 50A jer proracuni su dali da je to maksimalna dozvoljena struja koju smije da vuce tvoj pojacalo.



i da dodam sto se tice otpora potrosaca u tvoj slucaju su to zvucnici, ako te interesuje kolki oni otpor imaju uzmes Ohm metar ili unimetar i premjeris.
 
Član
Idosa, ne radi se o tom otporu što se može izračunat ommetrom... nego otpor koji se računa voltmetrom i strujnim kliještima..
 
Član
zlajaaa je napisao(la):
Idosa, ne radi se o tom otporu što se može izračunat ommetrom... nego otpor koji se računa voltmetrom i strujnim kliještima..

Ako je u pitanju otpor zvucnika onda se to ispituje ohmmetrom a ako se trazi otpor pojacala na min i max onda se primjenjuje Ohmov zakon i racuna se od dobivene amperaze i poznate voltaze tj. R=U/I
 
Nemozete vi tu nikad nac otpor kutije kako god mjerili, kad se radi o muzici i razlicitim frekvama i otpor sigurno varira za bar 10 ohma.. i totalno je nebitno.. ne treba se zamarat time sto osigurac ne gori.. ne gori jer ima vrijednosti koje trpi preko dozvoljene, on jest 60A al ce da izgori na mnogo vise A.. zavisno od tipa osiguraca, ali ga mozda ni 100A nece spaliti na kratke intervale..
 
Član
Ode ovo daleko :D
Druže, nastavi uživat u muzici ko do sad, ne diraj ništa, sve je to uredu... ne ideš na takmičenje pa da ganjaš otpore kutije...
 
Top