Pitanje - vožnja uz male obrataje i/ili visoka brzina

Pitanje - vožnja uz male obrataje i/ili visoka brzina

Član
U Zenici voze na ler gasu skoro svi...stede ljudi...kaze meni ovaj jedan..ima puga 607 2.2 hdi mislim... ma ne trosi puno al ja to cijepam..a automat na 50kmh isalta u cetvrtu..
 
Član
Drug na golfu kojem sam ja polagao prije 7 godina presao je u tom rezimu voznje 460 000 nikad preko 1500 obrtaja nije presao i sad se vozi vjerovatno ima bar 700-800k na satu.
 
U Zenici voze na ler gasu skoro svi...stede ljudi...kaze meni ovaj jedan..ima puga 607 2.2 hdi mislim... ma ne trosi puno al ja to cijepam..a automat na 50kmh isalta u cetvrtu..

Ne znam misliš li doslovno na ler gasu jer u tom režimu vožnje (obično na nizbrdici :)), je veća potrošnja nego da se vozi u 5. na 1000 o/min
ps. po mom skromnom mišljenju vrijedi formula dizel + automatik = idealna kombinacija
 
Član
Kod mene u oba automobila auto krece drugom a veoma brzo presalta u 3/4 a jedva da se krecem (automatici) a oba motora su preko 3.0.
 
Član
ma dosta ima faktora, NIKO ne moze reci da je bas zbog toga stalo auto, kombinacija faktora, pa koliko taksisti voze na malim obrtajima, svaki dan, u gradskoj guzvi pa opet idu i mercedesi i fijati i alfe i bmwi i opeli-bez vecih problema, a presli po par stotina hiljada km u tom rezimu
2.0 tdi sa 103kW je masina koja stane sama od sebe zbog poznatih problema, a neko ga voza godinama i nikad haube nije digao...
sve je individualno i od slucaja do slucaja
Tacno tako, koliko bi bilo samo po SA crknutih auta svaki dan da je to tako.

E jedino ima ono sto bude problem kod "mrtvackih auta" oni uvijek prodime, haman kako se voze uvijek sporo da li karike stradaju ili sta ne znam.
 
Član
Slazem se sa ovim da dosta faktora utice na to, ali ima tu ulogu i ova voznja na malim obrtajima npr. ja sam probao sa jaranom da vozimo 5. na 2000 obrtaja (vozili smo nekih 15km) potrosnja je idealna, ali osjeti se napor i po meni je to kidanje motora u neku ruku. Laicki receno mjenjac postoji da "rasteretimo" motor :D
Btw. Taxi vozila voze ovim nacinom, ali primijetio sam da dizeli kod taxista cade previse :O :D
 
Super Moderator
Slazem se sa ovim da dosta faktora utice na to, ali ima tu ulogu i ova voznja na malim obrtajima npr. ja sam probao sa jaranom da vozimo 5. na 2000 obrtaja (vozili smo nekih 15km) potrosnja je idealna, ali osjeti se napor i po meni je to kidanje motora u neku ruku. Laicki receno mjenjac postoji da "rasteretimo" motor :D
Btw. Taxi vozila voze ovim nacinom, ali primijetio sam da dizeli kod taxista cade previse :O :D

pa cade jer imaju 600 - 700 000km
 
Član
1,2,3 brzina ne steti nista ako se vozi na niskim obratjima, ako 4,5 i 6 vozis na 1100 obrataja zamajc najvise trpi ako je plutajuci a ako je stavljen fiksni onda trpi mjenjac i radilica
 
Član
Ne znam misliš li doslovno na ler gasu jer u tom režimu vožnje (obično na nizbrdici :)), je veća potrošnja nego da se vozi u 5. na 1000 o/min
ps. po mom skromnom mišljenju vrijedi formula dizel + automatik = idealna kombinacija
Danas taksijem na posao, kisa pocela padat, lik rola peticu golfa trecom i izbaci je iz brzine...na boardu mu stoji 4.9l, ne znam kakve voznje i kolika kilometraza, al on je uvjeren da manje tako trosi ocito... od 2km, u brzini je bio moozda 200m samo...golf je presao 270k...ECU drzi obrtaje na oko 1000 dok se djiramo na leru hahaha
 
BMW ima savršen instrument po kome se to još može vidjeti. Ona kazaljka što često ide u 20 + litara uvijek pokaziva 4-6 litara kada se ušalta ler. :)
 
Član
motoru i prijenosu moze stetit jedino ako se motor pocne "gusit", kod dizela je to izrazenije i rezultuje prevelikim vibracijama i "cekicanju motora", tj. neugodnim zvukom... zavisi kakva je krivulja momenta i pati li se masina pri ubrzanjima s tih obrtaja... nizi obrtaji su pretezno patnja za 3- i 4-cilindricne motore manje zapremine...sestaci, dizeli i benzinci, mogu raditi i u tom rezimu...vecina automatika vece zapremine salta do 50kmh cetvrtu ili petu brzinu..dizeli, zbog veceg hoda klipa imaju veci moment na nizim obrtajima i ugodnije ih je voziti u tom rezimu...generalno, mislim da je masinu dobro povremeno zavrtit, nakupi se cadji u izduvu-zato vecina dizelasa, jtd-tdi-hdi-dti-dci, baci oblak crnog dima kad ga se stisne nakon duze gradske voznje...ja to svakako izbjegavam, al one price da je motor "zagusen" i slicno, mi ne idu u glavu, jer masina kao sklop nema prostora za "zagusenja" osim u izduvu-zacepljenje lonaca, katalizatora i slicno-ako se desi...vecina ljudi tvrdi da motor izgubi snagu tim nekim gusenjem, ja se licno ne slazem s tim...mozda izgubi performanse radi zacepljenja kata, al snagu ne....
Moze i snagu izgubiti kad se od kentranja po gradu zacepi usisna grana i tada doooosta manje zraka udje u motor a nafte isto kao da je ok sve i dobijes prebogatu smjesu, oblak crnog dima nazad a konja i kobila ni za zapreznih kola... Sa zacepljenom usisnom granom moze motor da ima manje snage jer imas manje zraka, a sto manje zraka dodje u motor imaces i manje konja, takodje sa zacepljenim auspuhom, losim turbom itd, s tim se gubi snaga...
 
Top