Pitanje/problem - RAM memorija [za strucnjacI]

Pitanje/problem - RAM memorija [za strucnjacI]

Član
Naime...neki dan me zamoli rodjak da mu 'pogledam' komp...Ugasen i prilikom narednog startovanja nije hteo da 'podigne' sistem...

Posle detaljnog ciscenja i sklapanja 'zakacim' komp kad ono medjutim...posle 'operacije - ciscenje/sklapanje' komp nece ni da pokusa da 'podigne' sistem...

Inace, komp ima 2 modula od po 1 GB nekog DDR2 Kingston-a na 800 MHz [100% identicne memorije; ko se razume znace zasto je ovo vazan podatak]...MBO [ili ti po naski, ploca] je MSI p31 Neo v2 i ima 4 slota namenjena za DDR2 'memoriju'...2 su zelena, 2 crna...Dakle, [1-vi i 3-ci] i [2-gi i 4-ti], da tako kazem, 'aktiviraju' DUAL CHANNEL MODE [u daljem tekstu DCM]

'Bacim' se na ispitivanje komponenti i prvo sto uradim je CMOS reset i vadjenje jednog memorijskog modula...Restart i komp 'digne' sistem najnormalnije...Gasim komp i menjam 'memoriju/modul'...I sa drugom/im 'memorijom/modulom' dize istem...Probam ih u DCM-modu [u oba rasporeda - 1 i 3; 2 i 4] i komp ne daje znake zivota...

Na kraju sam ih 'uboo' jednu pored druge i tako ostavio komp da radi...

E sada...mene zanima uzrok problema tj. zasto najednom nece da funkcionise ono sto je savreno funkcionisalo pune 4 godine?

p.s. Da napomenem...na Maticnoj Ploci je 2/3-ine kondenzatora 'nabildovano' tj. 'naduveno'.

Dakle...uzrok problema? Memorija? Maticna? Ili nesto trece?
 
Član
shommy_kg je napisao(la):
p.s. Da napomenem...na Maticnoj Ploci je 2/3-ine kondenzatora 'nabildovano' tj. 'naduveno'.

E mjenjaj ovaj p.s. :icon_biggrin:
kupi identicne kondezatore i zamjeni.
Oni su izgorili jer je se ploca ocigledno preopteretila tj. overclock vrijednosti koje je podrzava.
 
Član
cim sam otvorio kuciste i video kondenzatore na steroidima pretpostavio sam da ploca tj. oni prave problem..

no, kako ne volim da se bavim pretpostavkama, zeleo sam da cujem i misljenja drugih ljudi kako bih bio 100% siguran da je u ploci problem...

i naravno, hvala ti na expresnom odgovoru ;)
 
Član
Nije MBO nego MB, ploča je u pitanju 100%, pa ti konednzatori su vec gotovi kad su se napuhali.
A ni te memorije nisu nesto i one znaju riknuti, dakle, MB obavezno zamjeniti i memoriju testirati negdje da li je ispravna. ;)
 
Top