Pežo 206 temperatura i potrošnja ulja

Pežo 206 temperatura i potrošnja ulja

Član
Pežo 206 1.1. benzinac 44kw 2005. godište, prešao 117.000 km, veliki servis na 98k, redovno servisiran.

Pozdrav moj problem je sljedeći. Sve je počelo kada sam odradio mali servis i onda ubrzo sam u kabini pod nogama pred kraj prošle zime pronašao permant koji je curio iz malog hladnjaka. Odvezao majstoru, on kobajagi dao sinovima da se uče, oni popravljali... Navodno su stavili nove gumice, ali je i dalje curilo pa su vratili stare. Vozio sam tri puta i onda je treći put samo po kap. Gurao sam papir koji bi to upijao. Međutim stiglo je proljeće i prestao sam koristiti grijanje i hladjenje i permanta skoro da nije bilo u kabini.

Međutim ubrzo sam odjednom izgubio ulje u motoru. Otjerao drugom mastoru, on se stvarno posvetio problemu. Našao da je dihtung otišao i rekao kako je zbog toga pritisak udarao i na mali hladnjak, a problem je taj što se motor pregrijavao, tj ventilator se kasno palio. Kontakti su bili zaprljani itd. Promijenio je dihtung, popravio kontakte i tjerao sam dalje.

Od tada sam počeo pratiti temperaturu u autu i vidio da temperatura često prelazi 90 C. Išao sam na more i iza nekakvog kamiona uzbrdo temperatura je išla do 100 C. Ventilator počne raditi, ali jedva se čuje i vraća temperaturu na 93-4 stepena, koja brzo opet ide preko. Čim sam se vratio sa mora, primjetio sam da je opet izgubljeno ulje. Opet sam išao, dolivao ulje, majstor pritezao nekakve šarafe, rekao kako je motor počeo trošiti ulje.

Nažalost brzo nakon toga čovjek je preminuo, pa sam vozio trećem mastoru prije mjesec-dva kada mi se auto malo zapušio... On je rekao da je na nekom crijevu malo kapnulo ulja na hladnjak ili motor i da nije ništa strašno. Promijenio mi je gumicu, dolio ponovo ulje. Ponovo pregledao spojeve za otvaranje hladnjaka...

Došlo je hladno vrijeme i uz upotrebu grijanja u autu uspio sam da dršim temperaturu ispod 90 C. Međutim nakon mjesec-dva prvi put gužva u gradu, temperatura na 93-4 C i odmah sljedeće jutro Pežo mi izbacuje da mu hvale 2, od 6 kvadratića ulja na board displeju. U kabini ponovo u zamotanom toalet papiru ima nekoliko kapi permanta.

Sada sam u veliko dilemi. Auto želim zadržati kao drugo auto u porodici. Uz savjete sa drugom sam planirao promijeniti termostat i nekakav "osigurač", misleći da će mi on obezbijediti bolje otvaranje hladnjaka i držanje temperature na 90 C. Meni se dešava da auto uz brdo ide na 93-4 C, a niz brdo temperatura pada na 75-80 C. Ne sjećam se kada sam posljednji put čuo da hladnjak radi onako snažno, da se čuje u kabini.

Šta vi mislite? Da li je u pitanju termostat? Da li je to normalna temperatura na Pežou 206 1.1. benzin? Da li je motor izraubovan?
 
Član
Nije dobro ozraceno auto :)
Prije nego što sam išao na more sam vario hladnjak zato što mi je iscurila klima pa sam je napunio. Da li to ima veze sa sistemom za hladjenje?

Citao sam po netu da su neki stari termostati otvarali na 89 C, a da ovi noviji otvaraju na 100 i da je to normalna temperatura za ovog Pezoa, ali meni pravi problem svaki put :(
 
Član
Pa definitivno termostat nije dobar i trebao bi promjenom rijesiti taj problem sa pregrijavanjem koje jako šteti automobilu. Što se tiče ulja, ono je moglo negdje isteći ili ga je motor sagorio. Ukoliko ga motor sagorijeva onda je to loše,(svako sagorijevanje ulja se manifestuje kroz povećano dimljenje iz auspuha i dim je plave boje)a ukoliko negdje propušta i ističe onda i nije toliko strašno. Posjeti i neke druge klubove pa će ti vjerovatno vlasnici istog automobila bolje i preciznije pomoći.
 
Član
Promijenio termostat i problem je nestao. Nisam u međuvremenu izgubio ulje, već je taj neki senzor loše očitavao. I dalje otvori hlađenje na 92-95, ali to samo kada auto stoji u mjestu. U vožnji se temperature kreće između 87 i 90 C, bilo da se penjem ili silazim. Takođe ni permant više ne curi. ;)
 
Član
Kod tebe je 1.1 ?
Kod mene na 2.0 HDI u ovim zimskim periodima temperatura motora nije prešla 80 stepeni
 
Top