peugeot 206

peugeot 206

GTI do kolko bi se ovaj 136 ps mogao cipoati al da je normalan cip da nesteti motoru tj. kolko bi onda imao konjskih snaga? i koliko kosta taj cip za njega?
i sta vi iskreno mislite koji je jaci i bolji motor fiat punto mk2 1.8 16v 2001-2003 god. ili peugeot 206 GTI 2001-2003 god.
vozio sam se i u jednom i u drugom al ja iskreno mislim da peugeot iako ima par konja vise nemoze posoliti ovom fiatovom motoru nekako mi je ovaj jaci!!!
i sta mislite koji je izdrzljiviji motor..
nemojte sad ovo je fiat jbg jest slab na glasu pogotovo limarija i tak te stvari al mislim da su im motori izdrzljivi!!!
 
Član
Čipanje atmosferca ne daje posebne rezultate, no to je najjeftiniji način dizanja snage. Šta god netko rekao, nema čipanja koji ne šteti motoru. Ima par ljudi na forumu koji se bave čipanjem, javi se njima.

Inače pug 206 gti nije neki trkač jer je motor s mjenjačem preuzet iz 406 coupea, te je zbog toga više primjeren krstarenju nego gradskoj jurilici.

Punto je malo lakši i ima bolje podešen mjenjač, zbog toga je dojam u vožnji mnogo bolji.

Što se tiče 2.0 16v motora, to je jako dobar i izdržljiv motor.
 
Član
Pa ajde molim te ZELA GTI objasni mi kako to chip tuning steti atmosferskom motoru ???

Znaci sa tehnicke strane objasni mi sta se desava poslije tuninga i zasto je to stetno za motor ???

Sto se tice teme,taj fiatov motor je veoma los i ima mnogo problema sa svim i svacim za razliku od pezoa,fiat dobro ide ali svaki taj motor na 100 000 km je gotov dok pezo moze da se dugo jos vozi.
 
Član
Sorry. Moja greška. Ja sam naivno pomislio da tisuće stručnjaka koji rade na razvoju motora znaju raditi svoj posao. Nisam ni sanjao da postoji čovjek koji za par stotina eura može povećati snagu motora, smanjiti potrošnju i sve to bez zadiranja u trajnost motora!

Nema potrebe da za tehničko objašnjenje;)
 
Član
Ali zasto ti isti strucnjaci iz fabrike rade chip tuning ???

Zasto se uopste motori unapredjuju ako se jednom naprave?

Ti samo bezveze momak lupetas,ako te fino pitam da mi obsajnis zasto chip tuning steti motoru u cemu je problem,objasni mi tehnicki sta je stetno ?

Fabrika radi na svakom modelu chip tuning i pravi update softwera i to je uobicajena stvar.

Mnogo stetnije za motor je ucestalo forsinjanje,hladan start,lose odrzavanje,pregrijevanje i ostale stvari a ne chip tuning.

Da ista znas o savremenim motorima znao bi da svaki kvar senzora na motoru mjenja parametre i to je isto kao i tuning,svaka dio koji ostari vremenom pocinje da daje pogresne informacije i to je isto kao i tuning ako gledas iz ugla aposolutnosti fabrickih mapa koju su po tebi savrsenstvo savrsensta a ustvari svaka fabrika pravi ustetu tako sto nece svaki motor zasebno da mapira nego u sve upisuje iste mape jer da se svaki motor radi pojedinacno na dynu cijena auta bi bila 10 % veca zbog toga ali to ti nikad neces shvatiti tako da se necu ni truditi da ti bilo sta objasnim jer u svakoj temi se provaljujes bezveze.
 
Član
Ma da;) Popušio sam priču.

Zaključak: Proizvođači ugrađuju iste mape za različite vrste motora, trajnost čipovanog motora je ista kao kod motora s tvorničkom mapom, potrošnja goriva se čipovanjem smanjuje..

I ti stojiš iza ovih tvrdnji. Šta sve neću vidjeti:lol::lol:

p.s. Da, toliko nemam pojma da sam se slatko nasmijao na ove izjave
 
Član
Da odmah bude jasno...ja nisam nikakav stručnjak....

druga stvar ... da odmah bude jasna...ni Zela nije nikakav stručnjak...izuzev za pametovanje..:icon_smile: 1600 postova za pola godine ;)

Smatram da sam objektivan u potpunosti...:icon_evil:

SM radi auta i prepravke i do toga živi ...

Što se ne bi moglo reći za Zelu...stoga Zela ne pametuj... kad budeš imao bar 10% iskustva koje ima SM ...tek onda možeš da pričaš...

Lijep pozdrav iz Sarajeva......:icon_smile:
 
Član
Proizvodjaci ugradjuju iste mape u iste motore ali je problem sto nikad ni jedan motor nije isti i zato ni mapa ne moze da bude ista ako se ide na idelano i zato je to prostor koji mi tuneri koristimo jer fabrika radi motor za rezevom jer nije svaki motor isti a oni u svaki upusuju iste mape i da se osiguraju da ce u svima raditi onda onda smanje parametre.

Trajnost NA motrora nema nikakve veze sa chip tuning i naravno da je ista,vec sam gore rekao sta odredjuje trajnost motora.

Potrosnja na NA motoru se ne moze smanjiti chip tuningom,mada na vecim kubikazama i moze ali na manjim tesko,dok kod turbo motora moze znacajno da se smanji jer i sama fabrika na novim modelima radi update upravo zbog potrosnje i snage.

Ti momak prestani da spamas ovaj tuning forum,imas tamo off topic pa pisi te gluposti,ovde se prodji svojih supljaka kad vec ne znas da objasnis kako chip tuning steti NA motoru.
 
Član
ma zna zela sve samo njega pitajte covjek zivi od foruma bas kao ovaj od pepravki :lol:
 
Član
Ne znam o kakvom spamanju pričaš. Držim se teme i imam pravo napisati svoje mišljenje. Ako se to mišljenje kosi s tvojim to je automatski spam, zar ne?

Nemam ništa protiv tvog posla, niti protiv tebe. No neke tvrdnje ti nisu na mjestu. Osobno nikada nebih radio nikakav posao sa čovijekom koji u startu iznosi netočne činjenice, koje se kose sa zdravim razumom. Zašto? Uzmimo prosječan auto sa prosječnim motorom. Povećajmo mu snagu za 10-15%. Uz isti režim vožnje i isto održavanje, koji će motor biti trajniji? Naravno onaj iz kojeg je izvučeno manje snage. Manje je opterećen, te će sigurno imati dulji vijek. Ovdje ne ulazim u postavke mapa, neka je riječ o tvorničkim postavkama koje su rađene s popriličnom rezervom. Recimo vw-ov 1.9 tdi koji dolazi u velikom rasponu snage od 90 ks do 140-150 ks.

Jasno mi je da se dosta tvorničkih motora razlikuju samo po postavkama mape, te da se iz istih motora dobiva velik raspon snage. No ako su konstruktori tih motora prihvatili činjenicu da time smanjuju radni vijek, zašto nebi i ti?

Ne zadirem u tvoj posao, ne ulazim u detalje, koliko čipovanjem iskorištavaš rezervu postavljenu od tvornice, samo logički zaključujem ono što i sam znaš. No zbog svog posla i svojih razloga tvrdiš drugačije
 
Član
Spamas zasto sto postavljas pitanja koja nisu vezana za temu a ne zasto sto mislis drugacije od mene.

Naravno da ce manje ks znaciti da je motor manje rasterecen ali to bi onda znacilo da bi po tvome idealan motor bio 4.0 turbo dizel sa 50 ks...

U praksi to nije tako jer motori nisu pravljeni da rade od vijeka i nije bitno da li motor SDI motor moze da predje 1 000 000 km a TDI motor 500 000 km a cipovan TDI motor 450 000 km,to je nebitno u praksi jer toliko niko ne vozi motor i svaki motor preko 400 000 je vec potrosen motor i nesiguran bez obzira da li moze jos preci 100 000 ili 200 000 km o tome se radi.

Povecanje snage od 10 % ce definitivno osmanjtiti vijek motora ali mnogo vise vijek motora ce smanjiti forsiranje,hladan start,lose odrzavanje i ostale stvari.

Svima je jasno da SDI moze preci najvise i svima je jasno da TDI 90 ks moze da predje vise od TDI 150 ks ali to nije bitno jer ni fabrike onda nebi pravile nista osim SDI da je svima prioritet da motor mora napraviti 1 000 000 km.

Nikad niko nebi kupio TDI motor da razlislja kao ti i svi bi vozili SDI.
 
Član
Naravno, no ovdje ne pričamo o novim motorima. Dosta modernih dizelaša koji se kod nas uvezu su sa preko 200 tkm na satu. Čipovanje takvih motora će sigurno primaknuti granicu njihovog kraha. Ili da se držimo teme, motor autora teme ima sigurno preko 150 tkm na satu, te gotovo sigurno nije u najbajnijem stanju.

Znači možemo zaključiti da čipovanje motora skraćuje njegov radni vijek? (pa makar i za pišljivih 50 000 km):D

p.s. Daleko sam o pomisli da vozim sdi-a :D
 
Član
Cipovanje NA motora skracuje mu vijek za jedno 10 km (deset kilometara)

Ja i dalje cekam da mi tehnicki objasnis zasto povecanje od +10 ks na NA motoru skracuje vijek.

Zbog cega bi se smanjio vijek ?

Koliko je lose za motor nase gorivo ?
Koliko je lose za motor nase kinesko ulje ?
Koliko je lose za motor kineski rezervni dijelovi ?

Skracuje li to zivot i koliko ?
 
Član
10 ks na atmosfercu samo s čipanjem. Veća snaga, više goriva, više temperature, veće opterećenje na motor i prijenos. Nije tolika šteta s obzirom na mnogo lošije rezultate dizanja snage nego kod motora s turbom.

Ne ulazim u priču o gorivu, kineskim dijelovima i uljima.

Auta se ne moraju čipovati, isto kao što se ne moraju stavljati nekvalitetni rezervni dijelovi;)
 
Top