Opruge- Fabia

Opruge- Fabia

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ajmo ljudi preporuka koje oprugice da uzmem, na autu su bilstein b4 amortizeri, i imam osjecaj da je auto vise nego prije, jer su stari bili mrtvi skroz... dvoumim se izmedu 35-40, i 60/40mm, na autu su trenutno 14"( 185/60), mozda bi se nekad stavljale 15", ili ako nadjem sire gume 14".. ali ne jos uvijek... interesuje me bili ove druge bile previse, nekako mi bi bilo i ubistvo na ove amortizere nesto iznad 35-40, ispravite me ako grijesim... a i penjem se na one "velike" trotoare kada parkiram kod zgrade.

I sta se sve jos radi kod postavljanja opruga, geometrija i to?
 
Član
ako ti je vec slaba tacka podvozje ja bi uzeo eibach opruge -3, radi se geometrija trapa
 
Član
Auto daleko bolje lezi kako su stavljeni b4 amortizeri ali ipak i seleni od golfa... ali brate kao koza je...

tako da bi je prvenstveno spustio malo da ne bude koza, normalno i da nesto bolje lezi u krivinama, ali 94% voznje kuliram, tu i tamo nekad stisnem i propusem auto i sl.

Kakve su recimo ove jeftinije opruge tipa fk i sta ja znam? Mogul od nekih drugih auta, hmm da neko mozda ne prodaje neke povoljno:D ?

Napominjem ne trazim nista ekstremno sada, jer ruku na srce, nije ova fabia ni pravljena za neku ekstremniju/brzu voznju.

Mislio sam uzeti FK opruge 35-40mm 216 KM/set, jer ne trazim sada nesto super, samo da auto legne malo i tako to. Pa bil ove fk bile dovoljne za to?
 

JD.

Član
te FK uzmi samo ako su iskljucivo za taj tvoj motor, jer ovako ti postoji mogucnost da se auto ili ne spusti koliko bi trebalo, ili spusti vise nego pise ... a FK ima dosta takvih slucajeva sa svojim oprugama...
 
Član
weitec zelene...kako to fino spusti auto za nepovjerovat :) a kazu da ne boli puno po rupama...eibach i apex su jako solidne jso ;)
 
Član
Ove fk su iz taxi-bara, a u Ze je ionako izbor nikakav,... a koliko dodju te neke druge, i gdje ih nabaviti, necu sada davati neku ekstra lovu, jer mislim da se ne isplati toliko, nije merc u pitanju. Ali odem viditi koje mi ovi gdje inace nabavljam dijelove mogu naruciti,...

Fazon je sto je auto daleko tvrde na ovim amortizerima, i kad sjednu dvoje nazad opet minimalno legne... tako da mora ici malo u pod, jasno ko dan:icon_smile:

Ali evo gledam ove fk, nemam nikakvog infa za koji motor i sl...
 

JD.

Član
pa nista trazi od njih da ti naruce opruge za tvoj motor...

ako ne onda vidi neke druge, mozes kod muhe www.autotuning.ba naruciti weitec, malo su skuplje od FK ali neces se pokajati ;)
 
Član
Heh, a koliko je uopste tezina fabie( 2000g, 1.4mpi 50kw) nikako da nadjem tacnu tezinu... eto vozim auto, a ne znam koliko je tesko... ja bi dao oko 1000 i kusur kila, nije ni lagana
 
Član
Uzmi slobodno 60/40 mm zato sto fabia ima prostora za spustanje na pretek. Ljudi je bukvalno ni sa gewindama ne mogu zakucati ;)
 
Član
@ stallion, istina, ima visoko podesen ovjes, to je bruka ziva...ja na gewindama mucim muku, pa nece nize

@ Limpi, fabija serijski ima 1045kg sa punim tankom, bez putnika i vozaca ;)
 
Član
Zar mogu uopste ici opruge nize od nekih 3-4 cm na standardnim amortizerima, mislim zar onda ne idu i kraci amortizeri ili sta vec? Da ne bi amortizeri onda trpili?

Tih 1045kg sa punim tankom, a nama studentima kazaljka goriva uglavnom na lijevoj strani:lol: Ali zato imam rezervnu gumu i ostale opreme, dakle oko 1050kg ima :D

Mada meni bi bilo idealno oko 3-4cm da se spusti, ali da sam sto posto siguran da ce se spustiti, a ne stavim opruge, kad corak, prno u sisu...
 
Član
AutoTuning.ba pitaj Muhu ima toga kod njega tj.na caraudio.ba download cjenovnik za KW i weitec mozda imaju jos neke pogledaj ....;)
 
Član
Ovako, mislim da mi se ne isplati davati nekih 500KM, za neke extra opruge, tako da ove skuplje nove otpadaju. Ostaju u izboru: FK nove, ili neke eibach i sl polovne... mene zanimaju iskustva sa ovim FK, imal ih iko?? jel koliko vidim izgleda da su im univerzalne za dizele i benzince...
 

JD.

Član
ako su iste i za dizel i za benzin ne uzimaj ni slucajno nece ti se spustiti

meni se to desilo sa eibachom sa prednjim oprugama, trebalo 4.5 a spustilo se 2... cirkus
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top