Opel Zafira Tourer 1.6 CDTI/136

Opel Zafira Tourer 1.6 CDTI/136

Član
zafira.jpg

Svet tišine
Već decenijama, Opel upotrebljava dizel agregate drugih proizvođača, zbog čega je često bio na meti brojnih kritika. Ove godine, najzad smo dočekali novi proizvod kuće, 1.6 CDTi, koji se za početak ugrađuje isključivo u Zafiru Tourer
zafira_1.jpg

Sa tehnološkog aspekta, simultani dolazak novog dizel i benzinskog agregata, za Opel predstavlja pravu revoluciju. Zaista je prošlo mnogo, mnogo vremena, od kako proizvođač nije konstruisao sopstveni dizel blok, a sve zbog delikatne finansijske situacije u kojoj je godinama, da ne kažemo decenijama. Bolji poznavaoci auto zbivanja, verovatno znaju da je između 2000. i 2005. godine, koristio Fiatov 1.3 i 1.9, od kojeg je kasnije nastao današnji 2.0 CDTi. A što se tiče antičkog 1.7 CDTi, koji pokreće modele iz nižeg i srednjeg segmenta, priča je još starija. Korene treba tražiti kod japanskog Isuzua, još iz daleke 1988.! Verovatno ne treba posebno isticati kako ovaj, uprkos nebrojenim evolucijama, odlikuju preterane vibracije i nivo decibela koji ispušta, o količini štetnih izduvnih gasova i da ne pričamo.

zafira_rs1.jpg

zafira_rs2.jpg

zafira_rs3.jpg

zafira_rs4.jpg

Nekada bilo, sada se pripoveda, mada je sigurno da će ovaj još izvesno vreme opstati na pojedinim trzistima, kako u novim, tako i u polovnim vozilima proizvođača. Opel je dakle započeo novo poglavlje, krenuvši od nule. Kao i kod većine konkurenata, odlučeno je da zapremina iznosi 1.600 cm³, iz koje je za početak izvučeno 136 KS. Kasnije, očekuje se da u potpunosti zameni 1.7 CDTi, „izduvanom“ verzijom od 110-115 KS, ali i slabije verzije 2.0 CDTi, snagom koja bi lagano prebacivala 150 KS (biturbo). Ne možemo a da ne spomenemo i novi benzinac 1.6 SIDI od 170 i 200 KS, koji se proizvodi u istoj fabrici u Mađarskoj (Szentgotthard), kako bi se što bolje sinhronizovala potražnja sa proizvodnjom. Nemaju međutim zajedničkih delova kao u slučaju BMW-a (dizeli i benzinci iste zapremine dele čak 40 % delova), te je ovaj od sivog livenog gvožda, dok je dizel od aluminijuma. Prvi je premijerno ugrađen u novu Cascadu, dok smo „naftaš“ isprobali u Zafiri Tourer.
zafira_2.jpg

zafira_501.jpg

Posve druga priča
U jednom od prethodnih brojeva, predstavljanje ovog agregata izazvalo je poprilično kontradiktornih komentara. Da li je Opel debelo zakasnio sa njim i razvija li najveći obrtni moment u klasi, ostavićemo ovoga puta po strani, mada je činjenica da ima konkurenta sa istim ili većim (Senic 1.6 dCi/130 razvija 320 Nm, a Kia Carens 1.7 CRDi/136, 331 Nm). Cifre govore da najveća snaga iznosi 136 KS, pri skromnih 3.500 o/min, a da je maksimalni obrtni momenat od 320 Nm, raspoloživ sa 2.000 o/min. Zapravo dat je akcenat na najupotrebljivijem režimu rada, između 1.750 i 2.750 o/min, gde se evidentno pokazao odličan, ne i u nižem. Do 1.500 obrtaja, odziv na gas je veoma slab. Ovo je donekla posledica i velike težine Zafire, koja debelo odskače od konkurencije, tipa Grande Scenic.
zafira_3.jpg

Sa preko 1.700 kg, teža je i do 200 kg od konkurentskih kompaktnih vanova. Uzmemo li u obzir i spoljašnje dimenzije, pre bi smo ga poredili sa velikim, kao što je recimo Espace (ista dužina od 4,66 m). Perfomanse su uslovno rečeno skromne, da bi se ubedljivo ubrzalo, mora se sići u niži stepen i pritisnuti gas do „daske“. Srećom nimalo neprijatno, jer su inženjeri poradili i na samom menjaču, koji, iako ponekad zna da „zakači“, sada je precizniji, sa kraćim hodom ručice. Treba spomenuti i novi automatski menjač, sa osam prenosnih odnosa, u ponudi navodno početkom naredne godine. Inače, GM i Ford su nedavno potpisali sporazum o zajedničkom razvoju menjačkih kutija, te se u doglednoj budućnosti mogu očekivati i sa devet, odnosno deset brzina! Tako će jednoga dana i Opel doći do sofisticiranih, sa dvostrukom spojnicom, koji mu toliko nedostaju.

diskretan i sofisticiran motor, +
odnos vozna dinamika/udobnost, +
modularnost +


težina vozila, +
previše dopunske opreme, -
cena osetno viša od 2.0 CDTi/130 -


zafira_4.jpg

Sam motor začuđujuće je diskretan, čak i u najvišim obrtajima. Njegova kultura rada je zaista za pohvalu, putnici i vozač pošteđeni su klepetanja, uz totalno odsustvo vibracija na upravljaču i pedalama. Bez preterivanja, lako može da prevari i bolje poznavaoce. Tako je barem u odlično izolovanoj Zafiri, videćemo u manjim modelima... Njegov karakter je blag, rekli bi smo porodičan, bez neprijatnog cimanja prilikom promene brzina. Sve u svemu, prijatan i izuzetno moderan motor (lanac umesto zupčastog remena, dupla bregasta, turbo punjač sa promenjivom geometrijom, 16 ventila…), ujedno i ekonomičan, iako smo daleko od obećanih 4,1 l u proseku. Realna potrošnja pre se kreće oko 7 l, sa rasponom između 5 i 8-8,5 (grad). U jednoj Astri, verovatno će biti znatno niža. No razlika od ceni od nepunih 1.000 evra, za koliko je skuplji od 2.0 CDTi/130 (i dalje u ponudi), učinila nam se preterana. Po onome što stoji na sajtu Opela za Srbiju, na raspolaganju je i sa osnovnim paketom opreme Essentija, po ceni od 24.293 evra. No želite li ga kao na fotografijama, u Cosmo opremi, uz par opcija računajte na 30.000 evra.
zafira_502.jpg

Drumska krstarica
Zafira odlično ispunjava porodočne zahteve, kako udobnošću, tako i sigurnim ponašanjem na putu, bez obzira o kojoj vrsti ogibljenja da je reč. Može posedovati klasično, odnosno opciono FlexRide šasiju, kao u našem slučaju. Radi se o elektronski kontrolisanom ogibljenju, gde se može birati između tri različita moda (standard, konfort i sport), mada su razlike veoma suptilne. U svakom slučaju, u krivinama ne dolazi do preteranog naginjanja (ljuljanja) karoserije, iako se masa vozila i te kako oseća. Postavljena je na "Delta" platformi, koju deli sa Chevroletom Cruze i Orlando, stim da je ovde znatno poboljsana (prednji trap od Insignie, a zadnji od Astre).

Što se tiče enterijera, odnosno komandne table, ne možemo se oteti utisku "deja vu" (već viđeno). Instrumenti, upravljač, centralna konsola…, kao da su prekopirani od ostalih modela kuće. To ne znači da dizajn nije dopadljiv, već samo da ne donosi ništa novo i uzbuđujuće. Pozicija za upravljačem je veoma dobra, jedino su komande na vratima, za podizače prozora, smeštene preterano unazad. Leva ruka ne pada prirodno na njih. O silnim dugmićima na centralnoj konzoli, nečemo pričati, na njih se jednostavno mora navići.

Opel Zafira Tourer 1.6 CDTi/136 KS Cosmo

Motor: dizel, 4 cilindra, direktno ubrizgavanje + turbo
Zapremina: 1.598 cm3
Snaga: 136 KS, pri 3.500 o/min
Obrtni momenat: 320 Nm, izmedu 1.750 i 2.750 o/min
Menjač: manuelni, šestostepeni
Međuosovinsko rastojanje: 2.760 mm
Pogon: na prednjoj osovini
Dimenzije: 4,66 / 1,88 / 1,69 m
Zapremina prtljažnika: 678 l (sa pet sedista)
Pneumatici: 225/45 R17
Masa: 1.733 kg
Rezervoar za gorivo: 60 l
Ubrzanje 0-100 km/h: 11,2 sekundi
Maksimalna brzina: 193 km/h
Prosečna potrošnja na testu: 7,2 l
Nivo izduvnih gasova: 109 g/CO2
Početna cena za 1.6 CDTi: 24.293 evra


 
Član
zafira_rs5.jpg

zafira_rs6.jpg

zafira_rs7.jpg

zafira_rs8.jpg

zafira_rs9.jpg

Spomenimo zato neka zanimljiva rešenja, ruku na srce „pozajmljena“ od konkurencije. A stub, iz dva dela, nekada davno inaugurisao je Renault Espace, a ogromno panoramik vetrobransko staklo, koje duboko ulazi u krovnu konstrukciju, već smo videli kod Citroena Picasso. Kada se podigne plastični zastor (ručno), vidno polje je znatno šire. Atraktivno nema šta, samo koliko li će koštati eventualna zamena oštećene „šoferšajbne“?
zafira_5.jpg

Po ugledu na Scenic je i klizeći centralni boks, između prednjih sedišta, ispod kojeg su još dva nivoa. Prvi služi kao držač za limenke, dok je pri samom dnu manji boks za odlaganje sitnica. Na obodu šina po kojima klizi, kao i vratima, smeštene su crvene led diode, tako da noću Zafira svetli kao božićna jelka. Slično je i kada se aktivira mod Sport, instrument tabla, umesto standardno belom, zasija crvenom svetlošću. Osim na ambijent, ovaj režim utiče i na performanse. Odziv na gas je brži, električna asistencija slabija, a samo ogibljenje kruće.

Pregradak ispred suvozača iz dva dela, isto tako smo sreli kod konkurencije. Opel navodi tridesetak razno-raznih polica, boksova i pregrada, u koje evidentno staje sve neophodno za duži put višečlane porodice. Ovoga puta unutrašnjost je bila sivo/crna, no, po želji može biti i dvobojna (braon/bež kombinacija). No, ono što se pre svega očekuje od jednog vana, svakako je modularnost. Zafira Tourer zamenila je zadnju klupu nezavisnim sedištima, a vožena je posedovala i sistem „Lounge“.
zafira_6.jpg

Naime, naslon sedišta u sredini lako se transformiše u oslonac za laktove, dok se periferna sedišta ujedno centiraju i skliznu unazad, kako bi dve osobe posedovale što više mesta. Noge se mogu gotovo ispružiti! Time se ne gubi na zapremini prtljažnika, koja po Opelu iznosi nepunih 700 l, ali bez dva dopunska sedišta u trećem redu. Ukoliko ih poseduje (opcija za jeftinije verzije), gubi oko 100 l, ali su ova posve upotrebljva za niže osobe. Pristup bi im ipak mogao biti jednostavniji, kao kod recimo novog Grand Picassoa (sedišta u drugom redu se preklapaju poput novčanika).

U konfiguraciji sa sedam sedišta, prtljažnik je limitiran na skromnih 160 l, tako da se mora birati između transporta ljudi ili stvari. Naprotiv, obaranjem svih sedišta, dobija se potpuno ravna povrišna, od odličnih 1840 l. Spomenimo i opremu, ekstremno raznovrsnu, i kao takvu komplikovanu za nabrajanje. Mnogo toga je opciono, čak i kada se radi o sofisticiranim sigurnosnim sistemima, kao što su inteligentni regulator brzine sa radarom (održava željenu distancu sa vozilom ispred i koči ukoliko proceni da ce doći do sudara), sistem protiv mrtvog gula (diode u spoljašnjim retrovizorima), Opel Eye (kamera čita znakove pored puta), auto adaptivna svetla... Voženi 1.6 CDTi Cosmo, poseduje spomenuto panoramik vetrobransko staklo, krovni nosač, regulator i limiter brzine, snažno zatamljena zadnja stakla, aluminijumske naplatke od 17 cola..., ali i nekoliko atraktivnih „paketa“ (komfort Cosmo paket, Cosmo lokalni paket, driver assistance Pack 1, parkiraj i kreni tehnologija...). Sve na kraju zavisi od žalje kupca i dubine njihovog džepa.
zafira_503.jpg
 
Član
Retrovizor na po šajbe :D
dobra su ovo auta i ona zafira A je odlična za porodicu i za putovanja
 
Top