Opel Vectra a 1.7 TD temperatura

Opel Vectra a 1.7 TD temperatura

Poz.
Imam opel vectru 1.7 TD CDX 60kw, 1995 god. imam problema sa temperaturom, zimi nije kuhala voda i nabijala 100 stepeni, a sad kad je napolju 30 stepeni imam problema, od 30 minuta do 60, voznje nabije 100 stepeni, voda unutra kljuca, odem majstoru izravnja mi glavu, jer je bila kriva i ubaci novi zeljezni dihtung glave koji je kostao 50 eura, jer je isuzu japanski motor kaze da samo ti imaju dihtunzi, i sad nakon brusenja glave temperaturu digne do 95 stepeni ali voda u boci i dalje cvrci, ako odvrnem cep onda voda izadje samo sto nije prokuhala, to je na ravnom, ako vidim brda digne opet temperaturu na 100 stepeni, stavio novi termo prekidac i termostat opet isto, upalim u kabini grijanje, spusti se na 90 stepeni, i tako 10 min i opet se digne na 95 i tu stoji, ventilator svakih 2 minute se upali i radi po 15 sekundi, a nista ga ne ohladi, napolju 30 stepeni a ja jos grijanje moram upaliti LOL. Na kratkim relacijama nemam problema, jel malo duze ili uzbrdo da ga vozim nabija pritisak u boci, nesto cvrci u boci i sa druge strane garant su crijeva voda prokuhala pa kljuca, crijeva su sva mehka i vrela , na malom crijevu koje ide u bocu skino sam ga i vidio da kroz njeg ide voda u bocu znaci da kruzi, ali i przi imatel vi prijedlog kakav do cega bi moglo biti Hvala vam
 
To mi sve izgleda da termostat kasno otvara.. jer da je do glave ili dihtunga glave bila bi ti crijeva tvrda, pod velikm pritiskom.. ali ti kazes da su mehka, onda je najvjerovatnije termostat... jer pogotovo ovi u autodijelovima, to sve fus roba.. ja sam ih 3 mijenjao jer su kasno otvarali i na kraju vratim svoj stari... provjeri termostat druze ;)
 
FirellesMonster je napisao(la):
To mi sve izgleda da termostat kasno otvara.. jer da je do glave ili dihtunga glave bila bi ti crijeva tvrda, pod velikm pritiskom.. ali ti kazes da su mehka, onda je najvjerovatnije termostat... jer pogotovo ovi u autodijelovima, to sve fus roba.. ja sam ih 3 mijenjao jer su kasno otvarali i na kraju vratim svoj stari... provjeri termostat druze ;)

Na 95 se otvara i pali ventilator, provjerio sam to, na boci skino crijevo i izlazi iz njeg voda polako koja ide u bocu, znaci da kruzi, al mi nesto sporo ide voda , crijeva sva mehka, a cep jel malo odvrnem voda se popne do vrha oce da izadje na boci, bojim se da nece opet prokuhat pa da mi se nece iskriviti glava pa da opet moram 300 km bacit
 
mulalicaid je napisao(la):
FirellesMonster je napisao(la):
To mi sve izgleda da termostat kasno otvara.. jer da je do glave ili dihtunga glave bila bi ti crijeva tvrda, pod velikm pritiskom.. ali ti kazes da su mehka, onda je najvjerovatnije termostat... jer pogotovo ovi u autodijelovima, to sve fus roba.. ja sam ih 3 mijenjao jer su kasno otvarali i na kraju vratim svoj stari... provjeri termostat druze ;)

Na 95 se otvara i pali ventilator, provjerio sam to, na boci skino crijevo i izlazi iz njeg voda polako koja ide u bocu, znaci da kruzi, al mi nesto sporo ide voda , crijeva sva mehka, a cep jel malo odvrnem voda se popne do vrha oce da izadje na boci, bojim se da nece opet prokuhat pa da mi se nece iskriviti glava pa da opet moram 300 km bacit

To je puno druze da na 95 otvara... na 82-87 treba otvoriti a kad dodje na 92 da pali ventilator i spusta na 90... nije dobro ozracen ili je negdje zacepljeno... nemoj stezati cep od posude, samo ga formalno zavrsni... malo provozaj... kad na gornjem crijevu koje ide sa glave na hladnjak vidis da kruzi voda, onda je 100% ozracen ;)
 
Termo prekidač svakako mora biti manje temp. 95C je već kasno. Meni tu smrdi da je nešto začepljeno, voda baš ne ide "tako sporo" . Već kruži jer je jednim dijelom pod pritiskom, inače taj motor je dosta specifičan.
 
Član
sta je sa pumpom za vodu,imao sam par slucajeva da se krilca polome pa slabo cirkulise voda,kazes da si ravno glavu i stavio novi dihtung,kad je motor na radnoj temperaturi normalno ti je da izbacuje vodu ako odvrnes cep na boci ljudi su napisali da se cep ne dira kad je motor vruc,ako hoces da ispitas da li ubacuje zrak u sistem naspi punu bocu vode upali auto da radi i vidjeces da li ti ubacuje mjehurice u bocu,mjehurica zraka ne smije biti.;)
 
Bio sam kod drugug majstora kaze on da kasno otvara, nesmije na 95 palit vent, vec mora ranije od 82 do 87 temp da otvara i kaze da mi ovaj termostat sto je stavio na vrh hladnjaka osjeko crijevo i u njeg ubacio T profil zeljezni na kojem je spoio to crijevo sa lijeve i desne strane a na dnu T profuila ubacio taj termo koji otvara na 95 stepeni, sad mi majstor ovaj kaze da nije dobro sto je ubacio tu vec treba na dnu hladnjaka da stoji ovaj termo gdje je vec bio, valjda mu je bilo mrsko skidat da dodje do dna pa ubacio gore, neznam jel to vama u redu i tu mi na tom crijevu na termostatu kad dam gas ispusta vodu pomalo pa moram doljevat ponekad
 
mulalicaid je napisao(la):
Poz.
Imam opel vectru 1.7 TD CDX 60kw, 1995 god. imam problema sa temperaturom, zimi nije kuhala voda i nabijala 100 stepeni, a sad kad je napolju 30 stepeni imam problema, od 30 minuta do 60, voznje nabije 100 stepeni, voda unutra kljuca, odem majstoru izravnja mi glavu, jer je bila kriva i ubaci novi zeljezni dihtung glave koji je kostao 50 eura, jer je isuzu japanski motor kaze da samo ti imaju dihtunzi, i sad nakon brusenja glave temperaturu digne do 95 stepeni ali voda u boci i dalje cvrci, ako odvrnem cep onda voda izadje samo sto nije prokuhala, to je na ravnom, ako vidim brda digne opet temperaturu na 100 stepeni, stavio novi termo prekidac i termostat opet isto, upalim u kabini grijanje, spusti se na 90 stepeni, i tako 10 min i opet se digne na 95 i tu stoji, ventilator svakih 2 minute se upali i radi po 15 sekundi, a nista ga ne ohladi, napolju 30 stepeni a ja jos grijanje moram upaliti LOL. Na kratkim relacijama nemam problema, jel malo duze ili uzbrdo da ga vozim nabija pritisak u boci, nesto cvrci u boci i sa druge strane garant su crijeva voda prokuhala pa kljuca, crijeva su sva mehka i vrela , na malom crijevu koje ide u bocu skino sam ga i vidio da kroz njeg ide voda u bocu znaci da kruzi, ali i przi imatel vi prijedlog kakav do cega bi moglo biti Hvala vam



Promini samo veliki hladnjak i sve ce bit ok-poooz

Promini samo veliki hladnjak i sve ce bit ok-poooz
 
Član
pa evo probaj samo jos i da isperes hladnjak pod pritiskom. imas majstora sto ce ti to uraditi.
zna se desiti da imas nekog taloga i kamenca u hladnjaku i jos prljavstine koja se vremenom nakupi..imao sam i ja sličan problem.
pa sam malo citao o tome..sad sve ok..probaj i to..
 
Član
NA TOM MOTORU JE NORMALNO DA PALI VENTILATOR NA 95 STEPENI.
NA 87 STEPENI IDE VW GRUPACIJA, A OPEL SAV IDE OD 95-120 STEPENI POŠTO I TERMOSTATI RADE NA VISOKIM TEMPERATURAMA.
SAV PROBLEM KOJI SE SADA DEŠAVA UZROKUJE ČEP NA POSUDI ZA PERMANT.
NISI PRVI KOJI JE RADIO MOTOR ZBOG TOG ČEPA NA OPELU, TO GLEDAM SVAKI DAN.
UZMI NOVI ČEP I ZAVRNI I VIDJEĆEŠ DA ĆE SVI PROBLEMI DA PRESTANU.
NOV ČEP U RADNJI KOŠTA OKO 5 MARAKA I SA NJIM JE SVE RIJEŠENO.
MOLIM TE SAMO JAVI NA FORUMU DA LI JE BILO DO TOGA.

POZZ
 
Član
ja sam imao astru sa tim motorm i men je stalno po ljeti temp bila od 80 do 100 varira i kažu da je to normalno...samo sam si stavio da mi se odmah pali 2 brzina ventilatora i ohladi ga za cas
 
Uzet cu taj novi cep pa cu probati, ako nista probat cu ocistit hladnjak kao sto je ovaj reko,pa cemo viditi,radili su mi majstori, sad su mi napravili da pali na oko 91, na ravnom stoji temp na 90, a nizbrdo spadne skroz kazaljka, samo kad vidi brda smrt mu je, neki dan dok sam se popeo na vrh majevice, petero u kolima nabio je 100 stepeni, kisa bila hladno vrijeme, da je bilo 30stepeni nebi ni uzaso
 
Član
pa to ti je neka normalna temperatura za opele. eto kod mene je 2003 godina opel pa isto mi tako. i pali na nekih 95 stepeni. normalno da nije mogao paliti kada je bilo hladnije vrijeme, ali sada i kada je kisa vidim da mu je neka normalna radna temperatura oko 90.. i to mi izgleda opet. ja sam mijenjao bocu jer mi je napukla nakon 10 godina. i to je malo pravilo problem. pa se odmah osjetilo i na grijanju i na hlađenju.. sada radi sve ok. barem se meni tako čini.
a da ova temperatura može biti problem, moze pravo.. treba paziti malo na to. da ne ode jos šta zbog nje.

kod koga si isao u TZ?
sto ne nazoves dole u bijeljini ovlaštenog servisera za opel da vidi sta je. nije ti daleko otići. a oni su ti skoro i najjeftiniji u BIH. pa da ti too malo pogledaju.

p.s.

pa dobro si uspio gore do majevice kada vas je bilo jos petero..
nije majevica mala..:cool:
 
mrmikac je napisao(la):
pa to ti je neka normalna temperatura za opele. eto kod mene je 2003 godina opel pa isto mi tako. i pali na nekih 95 stepeni. normalno da nije mogao paliti kada je bilo hladnije vrijeme, ali sada i kada je kisa vidim da mu je neka normalna radna temperatura oko 90.. i to mi izgleda opet. ja sam mijenjao bocu jer mi je napukla nakon 10 godina. i to je malo pravilo problem. pa se odmah osjetilo i na grijanju i na hlađenju.. sada radi sve ok. barem se meni tako čini.
a da ova temperatura može biti problem, moze pravo.. treba paziti malo na to. da ne ode jos šta zbog nje.

kod koga si isao u TZ?
sto ne nazoves dole u bijeljini ovlaštenog servisera za opel da vidi sta je. nije ti daleko otići. a oni su ti skoro i najjeftiniji u BIH. pa da ti too malo pogledaju.

p.s.

pa dobro si uspio gore do majevice kada vas je bilo jos petero..
nije majevica mala..:cool:

eto isao sam i u orasje bilo nas 4 u autu, normala, sve pravac nema brda nikako, tuzla - orasje, nije prelazio 95 stepeni, dodje do 95, pa spusti na 90 i tako varira kako mi je napravio da pali na oko 91, a uz brdo i sam kad idem ako je malo vise brda zna dici do 100 stepeni, pa moram grijanje ukljucit onda se malo spusti kad je napolju 30 stepeni, kaze mi ovaj majstor da je to uredu tako, dok zimi ga cijepam nemogu dici temperature, kaze da su takvi opelovi motori, dok drugi kazu da je 95 previse, jer na 100 kuha voda
 
Član
ma to je tako brate u opela.. i meni je tako rečeno..nije bas motor kod njih najbolji s tom temperatorom. znam sta govoris jer sam i ja kontao da je to neki problem..ali ne brini..ne moze ti na pravcu grijati tako jer imas odmah manje opterecenja i normalno da ti zrak s polja hladi motor onako malo.. nema brda, nema ni velikog opterecenja..
moze ti se pojaviti i u ravnici kada imas puno semafora i nekog cekanja po gradu tj.guzve..
eto kod mene ti je recimo sinoc bila 100 i upali se ventilator. a nisam ga vozio ni 15 min..ali je brdo bilo sve..bolje da ga tako pali ranije nego da ceka da digne koji stepen vise pa da ga onda pali. jer bi mozda tada moglo biti problema..

pošto ti je vectra 1995.god postoji mogućnost da imas kamenca i nekoga mulja i sl. u hladnjaku.. p aga isperi..neki su ti od forumasa znali promijeniti i hladnjak i tako rijesili problem..ali da ne dajes pare, probaj ga sada isprati..samo nemoj zaboraviti kada dođe hladnije vrijeme da ga opel isperes i naspes ANTIFRIZ. da ti ne ostane voda kada dođe zima..

i kao sto su ti već rekli prije, probaj i taj čep zamijeniti..ode ona mala gumica na njemu pa ti i to zna praviti problem jer se poremeti hlađenje zbog tog lufta na čepu..nema najbolju cirkulaciju vode..ne košta te ništa zamijeniti čep, ako već i nisi..

POZZZ
 
Top