Opel Corsa - dihtung glave ?

Opel Corsa - dihtung glave ?

Član
Pozdrav ekipa ,

Naletio sam na zanimljiv oglas . Radi se od Opel Corsa c 1.2 16V (80 HP) i auto fino izgleda . U razgovoru sa prodavačem mi je rekao sa je zamijenio lanac , vodenu pumpu, ulje i filtere i dihtung glave . Na pitanje zašto je mijenjao dihtung glave mi je odgovorio sa je auto prešlo 180.000 i da je bilo vrijeme da zamjeni . Sad me zanima da je to stvarno tako treba da se mijenja ili je neka prevara ?
 
Dihtung glave nema veze sa brojem kilometara i ne treba da se mijenja tek tako. U slucaju da se motor pregrije iz nekog razloga, dolazi do iskrivljenja glave, pa moze da se pomijesa ulje i antifriz (ili da se prenosi kompresija sa jednog cilindra u drugi - zavisi gdje je ostecen dihtung), i tada u tom slucaju treba zamjeniti dihtung. Redovna, preventivna zamjena ne postoji.

Dakle kada se mijenja dihtung, obicno treba i izravnati glavu, a ne samo promjeniti dihtung, jer ima razlog zasto je dihtung popustio - kriva glava usljed pregrijavanja. Samom zamjenom dihtunga se ne dobija puno, jer ce i sljedeci dihtung (ako je glava ostala iskrivljena) probiti.


E sad, mozda je covjek i stvarno zamijenio dihtung tek tako, u tom slucaju ga je neko lose nasavjetovao i uzeo mu pare na nepotreban servis.

Otvori cep od ulja, vidi ima li emulzije ili je samo ulje. To je jedan od znakova loseg dihtunga glave ako ima emulziju. Ali nije jedini znak.
 
Top