Olaksanje zamajca?

Olaksanje zamajca?

Član
tepSIJA je napisao(la):
inzinjeri :icon_rolleyes:...

da li je iko razmisljao koje su jos negativne strane previse olaksanog, ili malo olaksanog zamajca ?

npr:

sta se desava s balansom donjeg postroja motora... ?

u kakvoj harmoniji nakon olaksanja radi radilica zajedno s klipovima, klipnjacama na jednoj i zamajcom na drugoj strani ?

slazem se sa izjavom Zele GTI.
bolje naci lakse felge i odgovarajuce gume, djelom isti efekat, sigurnije nego se igrati oko toga.

tepSIJA

injzinjeru jesi ti razmisljao malo sta nitro uradi cijelom motoru od glave do donjeg dijela ?

:cool:
 
Član
Olaksanje zamajca ako je uradjeno kako treba uopste nece stetiti motoru.
Najveci problem koji motor moze susresti su vibracije prouzrokovane nepreciznim balansiranjem i harmonijske vibracije koje se pojavljuju u ponekim tackama obrtnog raspona. Zato ni slucajno mjenjati fabricku kolutaru/prenosnik remena od radilice koja je fabricki otezana i fleksibilno gradjena sa gumenim punjenjem da otkaze harmonijske vibracije

Pozitivan efekt olaksanja zamajca je slicna olaksanju ostalih obrtnih masa kao sto su felge i gume i narocito je ispoljen u nizim brzinama 1-oj i 2-oj

Skinuti 5kg sa prenosa kao sto su felge je slicno kao da se skine x20kg sa kompletne mase auta! To znaci 100kg

Kao sto sam vec rekao ovo se najvise osjeti u nizim brzinama i manje se osjeti u visocijim brzinama ali je isto efektivno

Negativan efekt je recimo vuca u brdu kad se oduzme gas, auto ce puno brze usporiti nego auto sa tezim zamajcem ali je sve stvar navike

Na kraju svega mi svi radimo modifikacije nasih auta da su vise orijentisani prema sportskom nacinu voznje i zato ova modifikacija be vecini nas odgovarala

I ako/kad dosadi cas posla je zamjeniti zamajac za fabricki otezani:icon_smile:
 
Član
Al_Galone je napisao(la):
tepSIJA je napisao(la):
inzinjeri :icon_rolleyes:...

da li je iko razmisljao koje su jos negativne strane previse olaksanog, ili malo olaksanog zamajca ?

npr:

sta se desava s balansom donjeg postroja motora... ?

u kakvoj harmoniji nakon olaksanja radi radilica zajedno s klipovima, klipnjacama na jednoj i zamajcom na drugoj strani ?

slazem se sa izjavom Zele GTI.
bolje naci lakse felge i odgovarajuce gume, djelom isti efekat, sigurnije nego se igrati oko toga.

tepSIJA

injzinjeru jesi ti razmisljao malo sta nitro uradi cijelom motoru od glave do donjeg dijela ?

:cool:

skreces s teme :D

ne uradi nista ako se pravilno i u mjerama koristi kao i sve ostalo :p kako meni nikad nista nije puklo
 
Član
Da ne otvaram novu temu, imam jedan zamajac viska pa sam razmisljao da ga olaksam i stavim kad budem menjao set. Neko kaze da je pametno, neko da nije...Mene zanima zna li neko konkterno gde se ovo moze odraditi da bude 100% sigurno i bez nus posledica(osim ovoga sto samko rece da ce auto brze usporavati) i kolika je cifra od prilike u pitanju?
 
Član
malo ću oživit temu da ne otvaram novu.
Olakšavanje zamajca je pozitivno u svakom smislu, osim u tome ako se previše olakša bue i previše oslabljen pa se razleti ali to nas ne zanima bitno je da auto ide brže :D
Prije olakšavanja zamajca na motoru slušao sam svakakve priče, "gubi se moment" "uzbrdo ćeš uvijek trebati šaltati brzinu niže"

No kao što sam i predpostavio to nije točno.Nakon olakšavanja zamajca imao sam bolji odaziv na gas u leru,bolje ubrzanje,i veću brzinu uzbrdo.
Zašto je to tako? Pa jednostavno, zamajac kada se zavrti ima neku silu koja će autu dati doadtno ubrzanje kada naiđe na teret (uzbrdica,šaltanje u veću brzinu) ugl. kada okretaji motora počinju opadati zamajac će najstojati održati okretaje na koje je je on zavrćen. Ali problem je u tome što to traje veoma kratko.
Npr. auto kreće prvom brzinom dolazi do nekih 7000 rpm. zamajac se isto vrti tom brzinom i pri šaltanju u drugu zamajac je idalje zavrćen pa kada se pusti kvačilo,zamajac "ispali" tu energiju. Ali to traje manje od pola sekunde ostalih par sekudni koliko traje brzina motor se opet muči da zavrti taj zamajac. Dakle više se gubi nego što se dobiva sa težim zamajcem.
Neće se sa lakšim zamajcom osjetiti neka velika razlika, ali kg na zamajcu, kg na nečem drugome i eto osjetnog poboljšanja
 
Član
Dolazimo do zakljucka ako ces raditi laksi zamajac, kupis originalni olaksan zamajac koji dodje sa setom kvacila i rijesen problem, a ta olaksavanja kod tokara koji ih ne balansiraju poslije olaksavanja ce ti raditi samo da ubijes sebe i mozda nekog ko se nazazi na cesti.
Ostavi ga kako ga je fabrika napravila ili kupi originalni olaksani zamajac i sportski set kvacila i rijesen problem
Svi bi se sexali a da im ne udje...
 
Član
Zanajac je "kompromis" sto bi rekli.

Previse olaksan zamajac svoj posao ce "proslijediti" mjenjacu i dalje poluosovinama...
vibracije motora ce ici na lamelu, mjenjac i pogonske tockove.

Takodjer, previse olaksan zamajac imace kao posljedicu da ce ti se motor gasiti ako ne znas startat fino.

S druge strane, "dobijas" konjske snage koje su se prije trosile na ubrzavanje samog zamajca jer imas manje gubitka snage koja se trosi da se prvo ubrza zamajac pa onda sve ostalo. To znaci naravno bolje ubrzanje.

Znaci prvo se DOBRO raspitati koliko olaksati, bolje premalo skinuti, neko previse.
 
vidim da spominjete korpu lamelu i to sve...a kolika se kompresija gubi na olakšavanju zamajca i dali se ona gubi uopće....i da zašto bi to radio ako je zamajac npr. od 5 kg valjda oni "mozgovi" šta su sastavljali auto i pravili djelove za njega najbolje znaju šta odgovara za taj motor...moje mišljenje je ako misliš da ti auto ide bolje stavi normalne gume olakšaj malo auto na djelovima koji nisu toliko bitni a ne dirat zamajac
 
Član
Ljudi da ne otvaram novu temu i da skratim priču

trebam preseliti srce tj sredinu sa jednog zamajca na drugi i nakon što se to prebaci i zavari naravno profesionalno jer samo tako i radim gdje ima i koliko košta da se izbalansira zamajac jer to dugo dugo nisam radio

ima li u Banjaluci i koliko će me zadovoljstvo koštati !:D

ps nema olakšavanja, svrha rada je ubacivanje motora od 90ks u auto koje ima 60 ks i troši duplo više od ovog sa 90
a inače to auto ima trapove mjenjač i kočnice za 120ks :D kao i korpu i lamelu
 
Član
ja sam svoj olaksao sa 10kg na 6kg...gas prima bolje.ostalo neznam jer sam stavio keramicku lamelu sa specijalnom korpom koja drzi do 600konja..pedala od kvacila je ko beton..dali jos ima kakvih prednosti neznam jer nisam vozio sa original zamajcem.pozz
 
Top