Octavia II 4x4 vs Golf V 4motion

Octavia II 4x4 vs Golf V 4motion

Pozz,
Neki sto su citali ranije moju temu o 1.9 TDI 77 kw KBC motoru vjerovatno i znaju.
Planiram uzeti Octaviu 4x4 sa gore pomenutim motorom, godiste 2007-2009. Medjutim kako se primice vrijeme toj kupovini sve vise razmisljam i o Golfu V 4motion.
Znam da su manje vise to ista/slicna auta, radjena na istoj platformi, motor je valjda isti u oba vozila...
Medjutim mora biti neka razlika? Sta bi ste vi izabrali prije? Da li auta koriste identican pogon 4x4? Kod Octavije je haldex gen 4 i o njoj sam malo vise trazio i nezadovoljnih haman da nema.
Golf mi je tek neki dan pao na um tako da jos nisam uradio domacu zadacu i prekopao citav internet ali svaki vas savjet bi dobro dosao u odabiru izmedju dva auta.
 
Član
oktavija vise prostora, golf manje, pogon manje vise slicno, generalno meni se ne svidja sto covjke nema mogucnost kod oba da upravlja tim pogonom kako zeli... i sto su manjeg klirensa nego rav4, vitara i sl a da ne givorim ovi napredni ..
 
oktavija vise prostora, golf manje, pogon manje vise slicno, generalno meni se ne svidja sto covjke nema mogucnost kod oba da upravlja tim pogonom kako zeli... i sto su manjeg klirensa nego rav4, vitara i sl a da ne givorim ovi napredni ..

meni u principu taj pogon treba samo za asfalt prekriven snjegom. Nikakva sportska ili varijanta da idem po brdima, livadama i slicno..Znaci sarajevska brda po snijegu te eventualno makadam kad se krene na vikendicu.
U oba slucaja i prednji pogon nema problema ali sa 4 bi bio rahat.
Nista vise od toga.
 
Član
Octavia ima samo u karavanskoj verziji 4x4
Ako neces karavan onda nemoj gledati skodu.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Član
po ovom sto si napisao, apsolutna je glupost onda uzimati 4x4,prvenstveno mislim zbog odrzavanja, duplo sve, duplja ulja, veci diskovi, vise mogucnosti za kvarove, da ne pricam da ce ti sam tdi u jednom trenutku doci glave...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
po ovom sto si napisao, apsolutna je glupost onda uzimati 4x4,prvenstveno mislim zbog odrzavanja, duplo sve, duplja ulja, veci diskovi, vise mogucnosti za kvarove, da ne pricam da ce ti sam tdi u jednom trenutku doci glave...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
Za 5 zima sam bar 20 puta ostao na prvom snjegu zaglavljen pa dolazi po auto poslje ili sutra...i to samo na relaciji "grad/poso - kuca"...zamisli da sam gdje dalje kreno :D
Sto se TDI-a tice...svjestan sam svih mana i vrlima jbg...

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Član
Jer je tdi odma ce biti problema, hau jes nou. A sto ovi ostali i benzinjare su bezgresni. Samo ti njeg odrzavaj kako triba i nema zime. Ne triba se bojat haldexa i odrzavanja. Promine se ulje u diferencijalu i haldex spojci. Moze dugo drzat. Ja ga promjenim kad i u dsg-u
 
Jer je tdi odma ce biti problema, hau jes nou. A sto ovi ostali i benzinjare su bezgresni. Samo ti njeg odrzavaj kako triba i nema zime. Ne triba se bojat haldexa i odrzavanja. Promine se ulje u diferencijalu i haldex spojci. Moze dugo drzat. Ja ga promjenim kad i u dsg-u
Ima li problema sa kardanom i hardy spojkom?
Kolko kosta ta redovna promjena ulja sto si spomenuo (i haldex i differencijal)?
Imal kakav mehanicki dio da je problematican?
Spominje raja neke gumice na hardy spojci da su dosta skupe...

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Član
Nikad nikakvog problema, tocnu cijenu ulja ti ne znam. Radim to u ovlastenom pa cu bas pogledat racun, al znam da nije nesto skupo. Nikakav luft, ni lupkanje ni tresnja se ne desava. Jos je mapiran na 200ks. Vozi se svaki dan, od 50-230kmh.
Sto moze mehanicki crknuti, jedino pumpa, a i to je rijedak slucaj
 
Nikad nikakvog problema, tocnu cijenu ulja ti ne znam. Radim to u ovlastenom pa cu bas pogledat racun, al znam da nije nesto skupo. Nikakav luft, ni lupkanje ni tresnja se ne desava. Jos je mapiran na 200ks. Vozi se svaki dan, od 50-230kmh.
Sto moze mehanicki crknuti, jedino pumpa, a i to je rijedak slucaj
Hvala buraz na odgovorima.
Pogledaj taj racun kad stignes, nije frka.
Ako me jos sta bude interesovalo pisacu ti.
Generalno si zadovoljan kako pogon radi? Pali se kad treba i tako to?
Kakva joj je potrosnja?

Hvala jos jednom.
Lp

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Član
Pitaj slobodno. Nema tu sta. Jedino kad kupujes slicno kao kod quattra okreni volan skroz u stranu i nek auto ide u krug. Tad je bitno da nema veće buke iz straznjeg kraja. Ili kad vozis i pustis gas ako ja huče od iza onda ili fali ulja ili je neki problem s diferencijalom. Samo ocjeni jer nekad huču i gume, pogotovo zimske
 
Pitaj slobodno. Nema tu sta. Jedino kad kupujes slicno kao kod quattra okreni volan skroz u stranu i nek auto ide u krug. Tad je bitno da nema veće buke iz straznjeg kraja. Ili kad vozis i pustis gas ako ja huče od iza onda ili fali ulja ili je neki problem s diferencijalom. Samo ocjeni jer nekad huču i gume, pogotovo zimske
Od ostatka odrzavanja...ima li razlike naspram obicne octavie?
U motoru pretpostavljam da nema ali ostalo? Trap? Kocnice?

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Top