Objasnjenje ler gasa

Objasnjenje ler gasa

Postovani forumasi, nadam se da ce te mi vi pojasniti neke tehnicke detalje koji me interesuju. Vozac sam vec par godina, ali priznajem da o samoj unutrasnjosti automobila i tehnickim detaljima kako sta radi imam vrlo malo znanja. Do sada sam vozio samo jedan auto i to dizel sa 66kw i 1.9 motorom. Od kako sam polozio, krecem gotovo uvijek samo blagom otpustanjem papucice kvacila. Znam da to nike donro i da ce se svaki benzinac ugasiti, ali te nacike se zaista tesko rijesiti. Ipak volio bih da mi objasnite slijedece. Kada vozim po ravnom bez gasa (mjenac u prvoj brzini), auto ide bez ikakvih problema i cak kada naidje na uzbrdicu na board racunaru vidim kako se potrosnja sama povecava npr sa 4l/100km na 12-13 i sl. Dakle auto samo dozira gorivo i savladjuje prepreku. Znam da se to zove ler gas i da se moze podesavati. Medjutim ako je auto parkiran cak i na vrlo blagoj uzbrdici ili ispred lezeceh policajca, pokusaj kretanja samo pustanjem kvacila uvijek rezultira gasenjem. Da li mi neko moze objasniti zasto je to tako, da li je samo inercija razlog zasto se auto ne ugasi kasa vozi po ravnom i naidje na lezeci, tj da li ona omoguci vrijeme za automatsko podesavanje goriva ili ne? Moguce da je ovo trivijalno pitanje, ali bih zaista volio pojasnjenje. Da li se moze podesiti ler gas na jacu vrijednost?
Hvala unaprijed.
 
Član
Postovani forumasi, nadam se da ce te mi vi pojasniti neke tehnicke detalje koji me interesuju. Vozac sam vec par godina, ali priznajem da o samoj unutrasnjosti automobila i tehnickim detaljima kako sta radi imam vrlo malo znanja. Do sada sam vozio samo jedan auto i to dizel sa 66kw i 1.9 motorom. Od kako sam polozio, krecem gotovo uvijek samo blagom otpustanjem papucice kvacila. Znam da to nike donro i da ce se svaki benzinac ugasiti, ali te nacike se zaista tesko rijesiti. Ipak volio bih da mi objasnite slijedece. Kada vozim po ravnom bez gasa (mjenac u prvoj brzini), auto ide bez ikakvih problema i cak kada naidje na uzbrdicu na board racunaru vidim kako se potrosnja sama povecava npr sa 4l/100km na 12-13 i sl. Dakle auto samo dozira gorivo i savladjuje prepreku. Znam da se to zove ler gas i da se moze podesavati. Medjutim ako je auto parkiran cak i na vrlo blagoj uzbrdici ili ispred lezeceh policajca, pokusaj kretanja samo pustanjem kvacila uvijek rezultira gasenjem. Da li mi neko moze objasniti zasto je to tako, da li je samo inercija razlog zasto se auto ne ugasi kasa vozi po ravnom i naidje na lezeci, tj da li ona omoguci vrijeme za automatsko podesavanje goriva ili ne? Moguce da je ovo trivijalno pitanje, ali bih zaista volio pojasnjenje. Da li se moze podesiti ler gas na jacu vrijednost?
Hvala unaprijed.

ja ne znam koliko ti podrazumijevas pod ovim "par godina" ali ovo mi lici kao da si jucer polozio.
brate mili zna se da nijedno auto uz brdo iz mjesta ne moze krenuti bez gasa.
po ravnome je to moguce zato sto nema inercije sto je i logicno.
vecina vozaca mislim da koristi gas prilikom kretanja, zavisno od nagiba/intercije i to je stvar navike (dobra stvar) pa bih i tebi savjetovao da pocnes koristiti gas pri kretanju.
sto se lera tice on se moze podesiti na jacu vrijednost ali ne vidim poentu, onda ce ti auto raditi kao kada si mu gas stisnuo non stop (zavisno na koliko obrtaja ga dignes)
 
Član
Moze se podesiti ler gas, samim tim ces dobiti i vecu potrosnju goriva u situacijama kad stojis. Mislim bolje ti je izbacit naviku tu iz razloga sto ces uzeti auto od nekog drugog i neces znati voziti da ne pricam o benzincima.
 
gas kod kretanja je dosta dobro dat malo, bilo da je uzbrdica ili ravno
cuvas korpu i lamelu, manje opterecujes auto
i benzinac bez ikakvih problema bez gasa krene, ali patis i motor i auto
auto kada naidje na poteskoce tj uzbrdicu ili nagib, sam prepozna da ima opterecenje i samim tim ubacuje vise goriva u motor, i na taj nacin dobija snagu i povecava potrosnju, dosta puta u tom slucaju auto pocne trzati
a svakako ti je manja trenutna potrosnja kada bi ti nogom dao malo gasa
 
Hvala na odgovorima. Mislim da je ispravnije reci da vozacku imam par godina, ali ne bas i puno predjenih kilometara. Prilicno sam siguran da sam nekada dobio savjet da je dodavanje jaceg gasa prilikom kretanja iz parking pozicije stetno po neki dio auta jer se otpustanjem kvacila na visim obrtajima steti mjenjacu. Iz tog rauloga sam pokusavao kretati uz sto manje gasa, tj prakticno bez gasa. Sad ovdje saznajem da je to ipak stetno za kvacilo. Posto je broj obrtaja na leru oko 900 koliko tacno trebam dati gasa prije otpustanja kvacila ( da li su obrtaji uopste dobar orijentir)?
Postoji i jedna stvar, auto je malo lijen u pocetnom trenutku dodavanja fasa. Prilikom laganompririskanja papucice prvo se ne desava nista, a zatim obrtaji idu do 3000, mali otpustanjem opet padaju na 900. sigurno postoji neka , mrtva zona u kojoj malo pomjeranje papucice ne uzrokuje reakciju
 
Poslednja izmena:
zavisi kako kreces
posto je dizel u tebe
normalnim startom nekih 1200-1300rpm
malo jace kad startas i 1500-1600
benzinac za normalno kretanje 1400-1500
za malo jaci start do 2000
 
Onda cu morati kod majstora, cak i pri relativno malom pritiskanju gasa nakon nekih 2-3 sekunde obrtaji se brzo penju i do 3000. Uganjat 1500 i odrzat uz pustanje kvacila je nemoguca misija.
 
Član
Onda cu morati kod majstora, cak i pri relativno malom pritiskanju gasa nakon nekih 2-3 sekunde obrtaji se brzo penju i do 3000. Uganjat 1500 i odrzat uz pustanje kvacila je nemoguca misija.
Kojih, bolan, 2-3 sekunde je tebi malo pritiskanje gasa? Doziranje gasa i otpuštanje papučice kvačila se dešava trenutno, a ne doziranje gasa, zadržavanje u određenim obrtajima, pa puštanje papučice kvačila. Po ovome, ti blage veze nemaš o vožnji, auto je ispravno, samo tebi treba prakse, rutine, osjećaja auta samog i rada motora. Svi prosječni vozači moraju znati voziti auto bez obrtomjera i kilometar sata, samo po osjećaju rada motora, sve ispod toga su ispod prosječni vozači u koje spadaš, ne idi majstoru nikakvom već se uči voziti jer je očigledno da taj što te učio spada u taj niži prosjek.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Kojih, bolan, 2-3 sekunde je tebi malo pritiskanje gasa? Doziranje gasa i otpuštanje papučice kvačila se dešava trenutno, a ne doziranje gasa, zadržavanje u određenim obrtajima, pa puštanje papučice kvačila. Po ovome, ti blage veze nemaš o vožnji, auto je ispravno, samo tebi treba prakse, rutine, osjećaja auta samog i rada motora. Svi prosječni vozači moraju znati voziti auto bez obrtomjera i kilometar sata, samo po osjećaju rada motora, sve ispod toga su ispod prosječni vozači u koje spadaš, ne idi majstoru nikakvom već se uči voziti jer je očigledno da taj što te učio spada u taj niži prosjek.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
Pa vec sam rekao, postoji neka zona neosjetljivosti. Cak i pri blagom pritiskanju papucice gas reakcija slijedi tek nakon 2-3 sekunde, a onda obrtaji idu do 3000. Probao sam isto u drugom autu i tamo se zvuk motora i obrtaji mijenjaju trenutno i na vrlo blagi pritisak papucice. Kako god pokusavao na ovom autu ne mogu gasom postici 1500 o/min. Prvo se nista ne desava a onda obrtaju idu brzo gore nakon te 2-3 sek.
Na prethodnom dizelasu o ovom nisam razmisljao, a na ovom ipak vidim da je problem ili do mene ili do auta. Prije ovog sam vozio samo jedno auto koje je cini mi se imalo trenutni odziv. Nemam ni dovoljno prakse ni auta iza sebe da to mogu procijeniti, ali mislim da ipak nesto nije u redu s autom. jednostavno bih ovaj problem imao prije dvije godine, a ne sada.
U svakom slucaju hvala na sugestijama.
 
Poslednja izmena:
dodavanje gasa mora se osjetiti trenutno
jedino moguce kasnjenje jeste da se auto zagusi malo na sekundu pa polovi obrtaje, ali bez obzira mijenja zvuk u trenutku i prima gas
 
Član
kupi automatik.
Ne znam u cemu je problem, samo prekrijes blago papucicu gasa i pustaj polahko kvacilo i nece se gasiti.
Osjetiti ces ako se pocne gusiti, ili vrati kvacilo malo, ili dodaj malo vise gasa
 
Član
Pa dobro, cuti ce onda kako se gusi motor, mijenja u zvuk onako koji pati. Ili neka gleda obrtomjer, vidjeti ce da se kazaljka spustati prema mjestu gdje obicno drzi ler gas
 
Top