obavezna oprema

obavezna oprema

Član
Pozdrav ekipa kupio sam auto Leon P1 medjutim u gepeku imam samo trokut,prvu pomoć,i tamo gdje bi trebala biti guma od stiropola napravljen kao kalup i tu su kljucevi za felge kompresor za gume itd.Interesuje me kako su ostali rješili rezervnu gumu posto onaj bazencic je plitak i vec popunjen tim kalupom od stiropola, ubacim li 16 zimsku ja mislim da ce da strsi 3-4cm.Gdje se imaju kupiti one torbe sa cickom da ne leta po gepeku unutra bude oprema sijalice,trokut,prva,osiguraci.......?

Pozdrav
 
u novijim autima ne dodje rezervna guma.. umjeste nje iams kompresor za gume kod nekih dodje i pjena z akrljenje gume.. zato farbicki nemas rezervnu...
 
Član
HFintegrale je napisao(la):
u novijim autima ne dodje rezervna guma.. umjeste nje iams kompresor za gume kod nekih dodje i pjena z akrljenje gume.. zato farbicki nemas rezervnu...

Hvala na odgovoru, vise sam ciljao na to kako su ostali rješili nedostatak opreme :) ili funkcionise kod naših policajaca pjena i kompresor umjesto rezervne ?
 

MTR

Član
tetric je napisao(la):
HFintegrale je napisao(la):
u novijim autima ne dodje rezervna guma.. umjeste nje iams kompresor za gume kod nekih dodje i pjena z akrljenje gume.. zato farbicki nemas rezervnu...

Hvala na odgovoru, vise sam ciljao na to kako su ostali rješili nedostatak opreme :) ili funkcionise kod naših policajaca pjena i kompresor umjesto rezervne ?

nije ti to obavezna oprema
 
Član
EVO SVE CRNO NA BIJELO, bez price moze ne moze tako/ovako i sl...
Za gume/ sprej...
Član 145.
(1) Motorna i priključna vozila, osim bicikla s motorom, lakog motocikla, lakog tricikla i četverocikla,
motocikla, tricikla i četverocikla, traktora, traktorskih prikolica, prikolica s jednom osovinom, autobusa za
gradski saobraćaj i vozila namijenjenih za komunalne usluge (pranje i čišćenje ulica, odvoz smeća i fekalija
i dr.), moraju imati rezervni točak s pripadajućom opremom koji se po potrebi može upotrijebiti.
(2) Rezervni točak ne moraju imati motorna i priključna vozila ako su gume ili naplatci opremljeni nekim
sigurnosnim sistemom za sigurnu vožnju s ispuhanom gumom.
(3) Rezervni točak ne moraju imati motorna i priključna vozila ukupne mase do 3,5 t ako vozilo posjeduje
odgovarajuće sredstvo za privremeno osposobljavanje ispuhane gume (npr. sprej ili pjena u boci pod
pritiskom, itd.).

SIJALICE:

Član 150.
(1) Motorna vozila, osim bicikla s motorom, lakog motocikla, lakog tricikla i četverocikla, motocikla, tricikla i
četverocikla, traktora, autobusa u gradskom i prigradskom saobraćaju moraju imati, na vidljivom mjestu,
rezervne sijalice i osigurače najmanje za polovicu sijaličnih mjesta dvostrukih uređaja za osvjetljavanje
ceste i za davanje svjetlosnih znakova i po jednu sijalicu za jednostruka sijalična mjesta kod kojih je
moguće zamijeniti samo sijalicu.
(2) Vozila koja su opremljena svjetlosnim tijelima bez žarne niti (ksenon, neon, LED i sl.), ne moraju imati
rezervne sijalice za ta rasvjetna tijela.

PRSLUK:

Član 151.
Motorna vozila, osim bicikla s motorom, lakog motocikla, lakog tricikla i četverocikla, motocikla, tricikla i
četverocikla, moraju imati reflektirajući prsluk, kojeg je vozač dužan koristiti-obući kada na cesti obavlja neke
radnje uz vozilo (mijenja točak, obavlja manje popravke na vozilu, nalijeva gorivo kada vozilo ostane bez
goriva, traži pomoć zaustavljajući druga vozila i sl.).

SAJLA

Član 154.
Putnička motorna vozila moraju imati uže, sajlu ili teleskopsku krutu vezu za vuču, dok vozila namijenjena za
prijevoz opasnih materija moraju imati polugu za vuču i pripadajući homologacijski dokument.

TROKUT

Član 147.
(1) Motorna vozila osim bicikla s motorom, lakog motocikla, lakog tricikla i četverocikla, motocikla, tricikla i
četverocikla i priključna vozila, moraju imati, na vidljivom mjestu, poseban standardiziran znak za
obilježavanje vozila zaustavljenog na kolovozu ceste, tako da ga vozač po potrebi može koristiti.
 
Član
Ooooo onda je do mene :) ja sam bio ubjedjen da je guma obavezna i tako zadnjih 8godina :) Ok nacu samo pjenu mozda je i imam posto nisam nesto detaljno zagledao vidio sam samo da ima kompresor.A tašnu sa ostatokom opreme cu vec naci negdje.


Hvala
 
Član
BMW 316i 90god je napisao(la):
za svaki slucaj ja u gepeku imam 3 rezervne gume :lol::lol::lol:

Hehehe dobar dobar nek se nadje :) pogan osjecaj kad zvekne guma a ti negdje na nekakovm prevoju u gluho doba....
 
Član
ozb vrijedi ovo imat odstampano u autu... npr sprej imam uredno sa strane , a policajac kaze a gdje ti je guma, reko evo ti vadi muziku u gepeku i gledaj, , krene pametovat, dam mu zakon da ni ne treba u tom slucaju rezervna i gas...
 
Član
prvu pomoc moras imati u autu,moze tebi zatrebati ili tvojim putnicima,a kad bi mi jos bili kulturni sto je i zakonom odredjeno,da stanemo kad vidimo saobracajnu nesrecu i pomognemo unesrecenima onda bi ti trebala i za druge,ali nismo mi jos u tom filmu.mi smo jos u onom filmu gdje stanes,pogledas imal mrtvih,ako ima snimis koju sliku i na gas :)
 
Član
MAXI-Megane je napisao(la):
A prva pomoc???:icon_eek:

obavezna, to se podrazumjeva, sto radi sebe sto radi drugih... nisam citirao taj clan, mislim da svako zna da je treba imat, bila obavezna ili ne.... :icon_biggrin:
 
Član
Limpi je napisao(la):
ozb vrijedi ovo imat odstampano u autu... npr sprej imam uredno sa strane , a policajac kaze a gdje ti je guma, reko evo ti vadi muziku u gepeku i gledaj, , krene pametovat, dam mu zakon da ni ne treba u tom slucaju rezervna i gas...

Potpis
 
Član
ja imam masu tako nekih stvari odstampano, podvuceno... krene "izmisljat, jer ne zna, nije u toku sa dopunom... vadim evo vam crno na bijelo...

ev danas., zaustavljaju me, dvojica starijih policajaca... kaze ne smijes imati nikako folije... reko smiju zadnja bocna, on opet ne smiju nikako... gospodine, evo vam zakon i dopuna po kojoj smije...
 
Top