O fotografiji uopsteno

O fotografiji uopsteno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
tema vam je extra, hahah samo sto je meni vise slikanja jooooooj. 13 punih godina radim na ntv Hayat, i mislim da je 30% do opreme a 70% do covjeka
 
Legend
hero je napisao(la):
tema vam je extra, hahah samo sto je meni vise slikanja jooooooj. 13 punih godina radim na ntv Hayat, i mislim da je 30% do opreme a 70% do covjeka

Ja sam radio 4 godine na TV FS3, 4 godine dtp u Frontu Slobode, i nepune 3 u Sarajevu za Automagazin, tu je to, a fotkam sta god stignem od kad znam za foto aparat.. Samo sto do prije par mjeseci nikad nisam imao licno svoj, a da je licio na nesto.. Uvjek mi je bilo bitnije bilo sta za auto nego foto.. mada u zadnje vrijeme se to sve vise mijenja..
 
Član
Mene je isto tako uvijek interesovala fotografija...stari ima oko 4-5 profesionalnih starih aparata (mehanickih, na film) sa onim izmjenjivim objektivima...al slabo ja to sad koristim, a i on, pa samo stoje dzaba i kupe prasinu, jer dolazi sve modernija i modernija tehnologija...
Moj prvi digitalac i uopste aparat je bio pravi onaj idiot (tupan) Olympus C370-Z...i za obicne potrebe neke je bio dobar...eh onda sam u februaru ove godine, nakon 3 godine koristenja tog, uzeo nesto slicno ovom dakijevom, po specifikacijama, Samsung S1050. 10.1 mpx, opticki zoom 5x, digitalni 5x, i potpuno manualno podesavanje ekspozicije, udaljenosti i svega ostalog. S njim sam prezadovoljan, znaci nema nikakvih mana. Baterije su 2xAA i drze po 200 i vise slika...clip 800x600 jak skroz, i ima veliki plus, zoomiranje tokom snimanja.
E sad sto se tice fotografije, za slikanje samo treba malo stele (i ko sto daki rece, vremena, nekad i po sat) da se uzme dobra fotografija...e onda je dalje masta, sta uradit s nje...tu imaju razni programi, tipa Photoshopa...

samsung_s1050_dual.jpg
 
Član
@ daki, hero

pa vas dostici je onda i veoma tesko.. ja nemam nikakvog iskustva poslovno, imam samo ovo svoje oko. zato bi bilo super kad bi, kako je povod pvpme threadu bio, s nama laicima podijeliti bar koje iskustvo i nas rade ali neznane uvesti u svijet fotografa. ja licno nezelim da skljocam vise.. nego da slikam.. a zelja mi je putem mene i moga aparata slikati, da skoro netrebam graficke programe. znam, nemoze bez njih.. ali..
 
N

nenad

Radio sam za Public Affairs Office NATO-a par godina i za to vrijeme sam i ja malo "skljoco", upoznao stotine profi fotografa od AP-a, Reutersa, AFP-a i svih drugih svjetskih novinskih agencija. Slazem se sa vama da je oprema vazna (u kancelariji smo imali aparat sa 4 objektiva koji su vrijedili u to vrijeme oko 1X XXX$), ali isto tako vidjao sam ljude koji sa sasvim prosjecnom kamerom naprave nevjerovatne slike! Tako da je moje misljenje da moras imati "oko" i osjecaj za sliku, pa tek onda opremu.
 
Član
Evo bas citam ovo i mogu reci da i ja glasam za fotografa u odnosu na aparat. U 90% slucajeva je bitniji fotograf. Daj profesionalcu "idiota" a daj laiku najbolji aparat i ovaj ce profi garant napraviti bolje slike, jer zna sta radi.

Dobar aparat je vazan u teskim uslovima slikanja, npr. modna pista gdje je malo svjetla a modeli se krecu. Tu idiot aparati nemaju velike sanse, jer se obicno slika bez blica, a modeli su daleko pa ih obicni blic ne moze ni "dohvatiti". Tu treba dobar aparat, koji moze i sa brzim okidacem, npr 1/60 ili brze napraviti upotrebljivu sliku. To "idiot aparati" ne mogu jos uvijek. Isto je sa slikanjem pri losijem svjetlu bez blica, prometa po noci bez stativa i slicno.

Druga stvar kod profi aparata gdje se uocava bitna razlika je slikanje predmeta u pokretu, npr. auta na nekoj trci. Tu vaznu ulogu igra brzina autofokusa, a profi aparati imaju brži autofokus i svi imaju i manuelni focus, pa ko zna moze uopste da ne gubi vrijeme na fokusiranje. Ima jos jedna vazna stvar koju imaju sada i neki napredniji idioti, kao ovaj Fuji iznad, to je manuelni zoom (znaci onaj prsten oko objektiva). On pri ovim uslovima npr. na trci moze napraviti cudo. Ima tu jos nekih caka koje profi aparati imaju, ali prosjecnom korisniku apsolutno nista ne znace.

Najbolji savjet pocetniku je, procitajte na netu osnove o fotografiji i aparatu, znaci morate znati sta je to otvor blende, brzina okidanja, svjetlosna osjetljivost i slicno, da bi razumjeli kako aparat radi. Nakon toga uzmete i pregledate slike profesionalaca, toga na netu ima kamaru. Zadnje i najvaznije, aparat u ruke i slikaj, sve sto pozelis i mislis da bi drugacije bilo bolje, probaj, da steknes neko znanje i prakticno iskustvo. S vremenom ces onda skontati i kako napraviti bolju fotografiju i kakav ti aparat treba da bi zadovoljio svoje potrebe.

Na pocetku ces biti zadovoljan npr. kad napravis ostru fotografiju u nekim malo tezim uslovima, kasnije ces poceti cijeniti i neke druge stvari. Ja sam prvi put digitalac sreo prije jedno 4 godine, kupio Olympus C730, nisam ni znao kako je to dobar aparat. No pun entuzijazma slikao sam sve i svasta i sve slike na DVD-ove snimao. Danas kad pogledam neke od tih slika koje su me onda odusevljavale, sad mi djeluju - nista posebno, jer znam da mogu otici van i napraviti 50 istih u 5 minuta.

Jos nesto vazno, za dobru fotografiju se moras malo potruditi. Meni su 95% fotografija koje radim usputne, znaci gledam da budu tehnicki korektne, a za ostalo me zaboli neka stvar. No kad hocu, mogu napraviti neke super slike. Ja sam neki napredni amater, a po meni je profi fotograf onaj koji moze napraviti sliku kakvu pozeli. Znaci vidi neki objekat, uzme aparat, podesi ga i klik, dobije bas onu sliku kakvu je zamislio.

Ti ak te sta interesuje pitaj, ja sam tu ako mogu pomoci kakvim savjetom...
 
ahh, da.. divni svijet fotografije. slazem se da sve parametre treba dobro poznavati. najvise sam se napatio sa "Aparature". ali ona znaci mnogo u fotografisanju, zeljeli brzu brzinu blende ili drugaciju percepciju dubine. ali uvjek se jedno nekako zrtvuje za drugo. slatka igra.. :)
 
Član
eh to mene sad freek handri...na ovom samsungu imam to podesavanje, al je vecinom na auto, jer ne znam bas to podesit...valja mi uzet jedan citav dan pa probavat, da skontam...:)
 
Legend
Faya_M5 je napisao(la):
eh to mene sad freek handri...na ovom samsungu imam to podesavanje, al je vecinom na auto, jer ne znam bas to podesit...valja mi uzet jedan citav dan pa probavat, da skontam...:)

Bolje noc, prije ces skuziti;)
 
stavi neki objekat na 1 metar od aparata. i podesavaj Aparature.. vidjeti ces kako se pozadina manje ili vise muti
 
Legend
Ma ja, gaussian, ako se zagledas na crnoj RX8 ispod zadnjeg spojlera vidjeces kako je propustio tu da odradi blur. Ima jos na nekoliko mjesta, medjutim, isti efekat se moze postici i bez PS-a, samo .. ha jbga treba znat ...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top