O fotografiji uopsteno

O fotografiji uopsteno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Vecina nas ima aparate medjutim kako god da uslikamo te slike ispadnu obicne,dosadne,svakodnevne..Hajde vi koji imate malo vise iskustva oko toga dajte par nekih savjeta,sitnih caka zbog kojih slike dobijaju neku specificnost.Da li to ima veze sa nekim podesavanjem na aparatu,ugla slikanja itd itd..Nek ovdje svi stave svoja ''iskustva'' i molim bez gluposti :)
 
Legend
Pa 90% je do aparata, ostalo je tvoja mastovitost. Treceg nema.
Jedino sto nije svako za aparata, i nema svako strpljenja za to. Recimo dok se napravi jedna iole kvalitetna fotka, mozes potrositi i do sat vremena. I to se odnosi samo na fotografisanje, pa tek onda dalje obrada.
 
Član
Ako imaš mali automatic aparat, popularno nazvani tupan, onda od podešavanja i nemaš neke koristi. Mislim, nemaš, imaš..., međutim jako malo. Njegovo rukovanje je svedeno na minimum. Tako da bi ga svi mogli koristiti i praviti soldine slikice. Takvi, prvi aparati mogu poslužiti dok se ne ušteliš. Možeš naučiti neka pravila kadriranja i slično. Ako te fotografija malo više zanima. Onda trebaš bolju opremu. Ona je u pravilu jako skupa. Ako si odlučio dati za aparat i opremu 2-3 milje maraka što je nakakv minimalac u pro. vodama onda se od tebe očekuje da s tom opremom znaš raditi. Ostalo je sve stvar mašte, talenta i prakse. Dobra oprema je vrlo bitna, međutim ako netko nije za slikanje, onda nije !

Ja trenutno imam Canon S3 IS, on je na sredini izmđu nekakvih pro. apartata i malih tupana.
San mi je nekakav SLR aparat ali imao sam dosta izdataka pa pričeka još malo.
 
Legend
Kod mene je semi tupan :)

000086_canon_a560.jpg


a560pv2.jpg


Al koliko para toliko muzike
 
Član
Dobro onda vjerovatno i svi ostali imaju tupane i semi tupane na forumu te se trebamo nauciti sto bolje sluziti njima :)

Pronasao sam neka jednostavna pravila koja ce dobro doci svakom amateru i laiku,pa da ih podijelim sa vama :

Kompozicija

1.Ako možete, ponesite svoju kameru svugdje, nikad ne propustite trenutak.
2.Nije sve u zoom-u, probajte se približiti objektu ponekad i nogama. Nije za bezveze rekao Robert Capa: "If your picture aren't good enough, you're not close enough"
3.Probajte malo snimati sa drukčijim rakursima – čučnite ili podignite fotoaparat iznad ramena.
4.Izbjegavajte neželjene pozadine, pogotovo svjetleće reklame koje izviru iz glave.
5.Ne treba uvijek snimati sve u standardnoj veličini: isprobajte Macro mode
6.Ako vam se kadar ne sviđa, promijenite ga jer sigurno ne želite valjda fotografiju s kojom niste zadovoljni.
7.Naučite da ljudi imaju vrat na fotografijama.
8.Naučite pravila kompozicije.
9.Zatim ih prekršite.
10.Nemojte se slikati u ogledalima sa upaljenim blicom, te fotografije baš nemaju smisla.

Ekspozicija

1.Naučite što je ekspozicija i blenda.
2.Prije okidanja smirite disanje.
3.Ako koristite duge ekspozicije, naslonite laktove na neki stol ili naslonite se na zid. Pritom probajte biti što mirniji.
4.Ako niste sigurni da li ste dobru ekspoziciju fotografije napravili, snimite još podeksponiranu i preeksponiranu. Lako ćete kasnije u kompjuteru izabrati onu najbolje osvijetljenu.
5.Dubinska oštrina – da li želite da je područje oko objekta bude prepoznatljivo, tj. oštro.

Svjetlo

1.Iskoristite dnevno svjetlo.
2.Isprobajte fill flash opciju.
3.Kad snimate osobu vani, postavite je u sjenu, a sunce u pozadinu.
4.Probajte slikati rano jutro i kasno popodne, vidjet ćete razliku od jakog podnevnog sunca.
5.Ponekad pogledajte sjene koje padaju na lice.
6.Komad stiropora može odlično poslužiti kao reflektirajuća ploha.
7.Svaki izvor svjetla vam može poslužiti za snimanje.

Kamera

1.Imajte uvijek rezervne baterije.
2.Uzmite više filma nego što mislite da ti je potrebno.
3.Ako filmove ne koristite, pohranite ih u frižider.
4.Kupite dodatnu memorijsku karticu, šteta da se dobre fotografije ne mogu razviti zbog slabe rezolucije.
5.Izbjegavajte automatske postavke white balance-a.
6.Izbjegavajte pretjerano korištenje digitalnog zoom-a.
7.Isto vrijedi za specijalne efekte (B&W, Sepia) u kameri, sve te efekte lako napravite u Photoshop ili bilo kojem drugom grafičkom programu.
 
Član
Ia imam ovog :

495499268


...a ovo mi je plan za dalje, samo da love skupim:

Canon-EOS-40D-camera.jpg


Može ti ovo malo pomoći:
http://www.jarac.net/foto/?nid=140
 
i mene je oduvjek fotografija zanimala, al nisam nikad imao neku opremu da se time ozbiljnije bavim
trenutno okinem neku sliku sa mobiltelom (SE K800i), a najvise me zanimaju neobicni oblici na nebu i zalazak sunca
 
Član
moja prva kamera je

Nikon Coolpix P1
nikon_p1_1.jpg


a sad sam kupila istu kao sto freek ima

Fujifilm FinePix S6500fd
fujifilm_finepix_s6500fd_5A.jpg


i ucim se :)
 
Legend
@RCat

Zavidim vam obome, koliko kosta takav jedan van BiH.
Ako se moze sta ustediti, bio bi musterija za jedan hihihi :D
 
Član
on je kupit u tuzli daki :) oko 400 eura. toliko ces ga platiti i ovdje :(
jest da se moze naci i jeftinije preko interneta, ali posto te firme neznam
sto ih prodaju, bolje ovako..

ovdje sam sad uzela tripod, lijep stabilan a lagan. taj me izadje jeftiniji
nego u tz..
 
Legend
Hehe, zakon, a nije ja trckara okolo i ljudima po krovovima auta me mozes vidjeti stimam ugao :D hehehe, al stas borim se...
 
Član
pa i ja, a da vidis tek freeka.. pa fotografija nije samo stojati na jednom mjestu i skljocati.. zanimljive perspektive je bitno naci, svjetlost, reflekcije itd. tako da se zahtjeva od fotografa da se malo sece i trckara oko objekta, pa cak i na podu lezi.. a tripod je dobar za nocne fotografije bez blica npr. kao one moje od sathurday night.. to nebi nikad bez mogla tako uslikati.. pa drhte ruke da neznam kako se prestane disati ti par sekundi *lol*.. al zanimljiv ovaj hobby skroooz.. odkad imam aparat ja ko paparaci hodam gradom hahaha
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top