Nissan Micra 1.2 DIG-S Tekna

Nissan Micra 1.2 DIG-S Tekna

Član
micra.jpg

Kompresorom protiv „naftaša“
Anti dizel
Tri godine nakon lansiranja, mala Micra značajno je podmlađena, sačuvavši svoj principijelni adut: trocilindarski benzinac sa kompresorom, živahan i ekonomičan
micra_1.jpg

Nisan Micra, četvrte generacije, bila je jedan od prvih gradskih mališana namenjenih evropskom tržištu, koji se odrekao dizel motora. U početku kritikovana zbog toga, vrlo brzo je dokazala opravdanost ovakve odluke, do te mere da su danas dizel agregati postali sve ređi u segmentu. A biće ih još i manje, jer od 2014. stupaju na snagu drakonske Euro 6 norme, koje malo postojećih dizela može da prođe. Posebno ukoliko su namenji gradskim i ekonomičnim vozilima, kao što je to Micra. No ukoliko je po ovom pitanju bio dalekovid, Nissan je „omanuo“ na drugom planu. Naime, automobili u ovom segmentu oduvek su više privličili pripadnice lepšega pola, koje po nekim statistikama predstavljaju preko 2/3 kupaca. Jer kada je 2010. predstavljena, razočarala je dizajnom. Nekada orginalna, sa privačnim oblinama i prefinjenim enterijerom, odjednom je postala previše banalna. Posve razumljivo, ukoliko se zna da se njena uloga izmenila. Prioritetno tržište za Nissan postale su zemlje u razvoju, zbog čega je proizvodnja Micre bazirana u Indiji, Tajlandu, Kini i Meksiku.

Shvativši da se ipak otišlo predaleko sa pojednostavljanjem, Japanci ovom dubinskom restilizacijom pokušavaju da ponovo privuku nekadašnje simpatizere. Kako? Time što će je ponovo učiniti šarmantnom, ali i najnovijom tehnologijom, nedostupnom do sada. Zamišljeno-učinjeno, nova Micra izmenila je više od polovine delova karoserije, jedino su vrata i zadnja krila ostala netaknuta. To se zove restilizacija! Akcenat je logično na prednjem delu, gde su vidljivi ispupčeniji odbojnici, sa integrisanim svetlima za maglu, uokvirena metaliziranom plastikom.
micra_2.jpg

Maska je sa velikim znakom u obliku slova „V“, kako već priliči svim novim modelima Nissana. Nekadašnja svetlosna grupa u obliku maslinke je zamenjena novom, upravo kao i poklopac motora i prednja krila. Iz profila je ostala ista, ali je zauzvrat zadnji deo osvežen atraktivnijom svetlosnom grupom sa LED diodama, po ugledu na treće stop svetlo, integrisano u poveći spojler. I ovde su izmenjeni branici, zadnjica tako deluje punije, ukoliko ne i dinamičnije. Po ugledu na „premijum“ mališane, Micru je sada moguće personalizovati, recimo različitom bojom retrovizora ili krova. Na raspolaganju je i više novih nijansi karoserije, kao i nove aluminijumske felne od 16 cola.
micra_3.jpg



tav_kepsor.gif
tav_kepsor.gif


restilizacija dostojna tog imena, +
motor, +
potrošnja, +
oprema, +
agilnost +


slaba izolacija, -
vozna dinamika, -
zapremina prtljažnika -
 
Član
micra_4.jpg

Operacija zavođenja
Odmah po lansiranju, zaključili smo kako su izbor materijala i završna obrada na veoma niskom nivou, neadaptirani evropskoj klijenteli. Današnja se koliko toliko popravila, pa je tako centralna komandna tabla prijatnija i na oko i na dodir. Nekada od jeftine sive metalizirane plastike, sada je od crne lakirane, što uz kolor ekran, osetljiv na dodir (5,8 inča), deluje moderno. Nove su i tkanine na sedištima, dok je pozicija za upravljačem sasvim na mestu, uprkos tome što se ne podešava po dubini. Kako sam ovu Micru preuzeo istoga dana kada sam vratio ključeve od „našeg“ Fiata 500L Trekking, sa žaljenjem mogu konstatovati kako su sedišta kod Nissana udobnija, uprkos inferiornijem segmentu.

Po pitanju unutrašnjeg prostora, nije evoluirala, što znači da je dovoljno prostrana za četiri odrasle osobe. Naime, Micra je sa 3,82 m (+ 4 cm u poređenju sa prethodnom, zbog novih branika) negde između A i B segmenta, pa ukoliko se nije štedelo na putnicima, jeste na prtljažniku. Sa skromnih 265 l, znatno je inferiorniji od recimo jednog Clija ili Fieste.

tav_kepsor.gif
tav_kepsor.gif
tav_kepsor.gif


micra_502.jpg

No najviše je napredovala po pitanju opreme, te je tako od trećeg završnog nivoa, dostupan sistem nazvan Connect 2.0. Nissan ga od ranije koristi u prestižnijim modelima. Ukratko, ovaj kombinuje multi medija i GPS, kako bi se recimo pripremila ruta putovanja, sedeći za kompjuterom ili preko mobilnog telefona. Potom se uz pomoć nezaobilaznog Googlea, obavi transfer, tj. informacije pošalju u vozilo. Sistem je sposoban da pruži mnoge korisne informacije, kao što su recimo cene goriva na pumpama u blizini (u razvijenim zemljama cene značajno variraju), stanje u saobraćaju, restorani usput i slično. Za zagrižene „ekološke“ vozače postoji i program Eco Driving Score, kako bi oborili sopstveni rekord u niskoj potrošnji. Navedimo i asistenciju za pomoć pri parkiranju, koja, zahvaljujući senzorima napred i pozadi, procenjuje ima li dovoljno prostora, odnosno da li će parkiranje biti jednostavno ili komplikovano. Tu je i sistem za startovanje motora i otključavanje bez ključa, dok o drugim, sada već klasičnim (automatsko uključivanje svetla i brisača, regulator i limiter brzine…) nećemo trošiti reči.
Nissan Micra 1.2 DIG-S 98 KS

Motor: benzinski, 3 cilindra, direktno ubrizgavanje, kompresor
Zapremina: 1198 cm³
Snaga: 98 KS, pri 5.600 o/min
Obrtni momenat: 142 Nm, pri 4.400 o/min
Menjač: manuelni, petostepeni ili automatski CVT
Pogon: na prednjoj osovini
Dimenzije (mm): 3,825 x 1,665 x 1,520
Zapremina prtljažnika: 265 l
Pneumatici: 175/60 R15
Masa: 1020 kg
Rezervoar za gorivo: 41 l
Ubrzanje 0-100 km/h: 11,3 s
Maksimalna brzina: 180 km/h
Prosečna potrošnja na testu: 6,7 l
Nivo izduvnih gasova: 95/99 g/CO₂
Mali ali dinamičan
Kao što smo rekli, zadržan je odlični trocilindarski 1.2 DIG-S (Direct Injection of Gasoline – Supercharger), moderan i ekonomičan. Umesto turbo punjača koristi kompresor, podsećanja radi, ovaj je mehanički povezan sa motorom, i ne treba mu vremena da bi odgovorio, kao u slučaju turbo punjača na izduvne gasove. U prvom kontaktu nema veće razlike između njega i slabijeg 1.2 od 80 KS, jer se kompresor u gradskoj vožnji gotovo ni ne aktivira. Snaga je porasla za 18 „konja“, dok je CO₂, sa 115, opao na 95 g/km. Kažete mađija? Ne, jednostavno objavljen je rat nepotrebnom rasipanju energije. Trenje pokretnih delova je smanjeno na minimum (klipne karike od karbona, uz varijabilnu uljnu pumpu), a kompresija podignuta na čak 13 :1 ! Uz dobru aerodinamiku, malu težinu vozila i efikasni serijski Stop&Start sistem, mala je i potrošnja, iako znatno viša od obećane (4,1). U idealnim uslovima može da siđe i do 4,2 l, ali i da se popne do nekih 7 l. Naravno u gradskoj vožnji, i to u večernjim špicevima. Priznajem da odavno nisam vozio toliko ekonomičan benzinac, tako da smo na kraju zabeležili prosek od 6,6 l. Uostalom, urbana sredina je mesto gde Micra iskazuje najbolje što zna, kako zbog odlične vidljivosti, tako i zahvaljujući velikoj agilnost. Poluprečnik okretanja je izuzetno mali (4,65 m), komande su mekane k’o puter, a amortizeri prilagođeni ovakvom načinu upotrebe. Dobro, a izvan grada?
Nema problema, pod uslovom da se pomirite sa povišenom bukom. Naime, izolacija je slaba, pa ukoliko je buka od motora još i prijatna za slušni sistem, to nije slučaj sa šumovima od vetra i kotrljanja. Stiče se osećaj kao da prozori nisu dobro zatvoreni… A kada se snažno pritisne na papučicu gasa, na scenu stupa kompresor, što omogućuje motoru dobra ubrzanja u srednjem i višem režimu rada. Umesto 110 Nm, kao kod slabijeg, razvija 142 Nm, dovoljno da se do stotke ubrza za nešto više od 11 s (13,7 s za verziju od 80 KS). Sasvim na mestu za sigurna preticanja, bez potrebe da se stalno „igra“ ručicom menjača. Uostalom, ova ima predugačak hod i samo pet prenosa, uz ovakav agregat poželeli smo bolji. To ipak ne znači da je Micra odjednom postala trkač na duge staze. Iako su performanse iznenađujuće dobre (maksimalna brzina oko 180 km/h), ostatak vozila ne prati motor. Sve je u redu dok se ritam ne pojača (ESP je deo standardne opreme), no prilikom temperamentne vožnje ogibljenje je na muci. Micra se naginje i ljulja u krivinama, gde do izražaja dolazi i snažno podupravljanje. Tako gledano na stvari, možda joj ovaj agregat i nije neophodan, uzgred skuplji za značajnih 2.000 evra (isti završni nivo). Posebno jer ni osnovna cena Micre nije mala, kod nas iznosi 10.750, za završni nivo Visia.
micra_5.jpg

Ukupno je na raspolaganju 5 nivoa opreme, s tim da i osnovni poseduje klima uređaj i sve aktivne i pasivne sigurnosne sisteme. Vožena 1.2 DIG-S/98 Tekna, košta 14.400 evra. Cena će vam se možda učiniti preteranom, ali znajte da uz ovaj nivo dobijate praktično sve. Od automatske klime, spomenutog navigacionog uređaja Nissan Conect, inteligentnog ključa „slobodne ruke“…, pa do lakirane crne plastike na centralnoj konzoli, vozačevog naslona za lakat, kožnog upravljača, regulatora i limitera brzine, električnih komandi za stakla i spoljašnje retrovizore, aluminijumskih felni od 15 cola…

tav_kepsor.gif
tav_kepsor.gif
 
Top