Napucani oldtimer za kuca pos'o, pos'o kuca... :)

Napucani oldtimer za kuca pos'o, pos'o kuca... :)

Član
Kao prvo, moj Saab (uskoro cu ga jos predstavi u za to namijenjoj rubrici foruma) je nakon 12 godina i skoro 400.000 predjenih kilometara spreman za zasluzenu penziju.
Kao drugo, plaho mi je dojadilo svakog mjeseca placati 124 apsolutno disproporcionalnih Eura na porez na posjedovanje automobila.
Kao trece, nesto nisam bas veliki ljubitelj modernijih auta... sa svim njihovim mnogobrojnim senzorima, koji su izgleda prije svega postavljeni da uzrokuju pad sistema.

Uskoro dakle treba mijenjati auto. Ali sta odabrati? Od ovih modernijih mi se malo sta svidja... sanjarim o starom dobrom Mercedesu C250 Turbodiesel u Sport izvedbi al' haj' ga nadji sa manje od 200.000 predjenih kilometara. Osim toga, i kad bih ga nasao, opet valja placati gore navedene besmislene poreze.

Zato mi je palo na pamet u razmatranje uzeti ideju o napucavanju nekog oldtimera (oldimeri su oslobodjeni poreza). Ali posto sam ja covjek velikog automobilskog srca, relativno skromnog novcanika a mehanicarski sam dvostruki ljevak (levat), valja mi pokazati izuzetnu kreativnost u ostvarenju mog plana. A sta je plan? Plan je sastaviti automobil od sljedecih komponenti:

- baza: Mercedes W124, ne mladji od '88-e, po mogucnosti diesel (300D);
- motor: OM606.962, iz W210 E300 Turbodiesel sa ca. 180 konja;
- pumpa: mehanicka iz OM603 sa 6mm elementima iz OM606... da bi se zaobisle elektronske peripetije;
- mjenjac: dog-leg Getrag 275 (iz 190E 16V ili 300E-24 itd) ili Getrag 265 iz BMW-a E30 M3 (mada su onda potrebne modifikacije);
- differencijal: 2,82 iz W124 500E ili E500 (doduse, o diferencijalu jos nisam dovoljno razmisljao).

Pri smisljanju ovog plana su mi pomogle informacije sa foruma na stranici www.superturbodiesel.com. Prema znalcima, sve ove gore navedene komponente bi se trebale uklapati bez velikih problema.

Kao sto vec rekoh, ja nisam neki jaci mehanicar (nekad sam zamijenio EGR ventil i bio strasno ponosan na to), tako da za sve moje zelje valja odrijesiti kesu. Tako da me interesuje da li u Bosni i Hercegovini ili medju ovim ovdje forumasima ima likova koji svakodnevno eksperimentisu sa Mercedesima i koji bi mi mogli reci u kojoj je mjeri ovakva ideja izvodljiva i ima li ikakvog (financijskog) smisla. Nije mi cilj da prodjem jeftino ali ne planiram bas ni bankrotirati :)

Unaprijed hvala na misljenjima i savjetima.
 
Top