Najbolji rally piloti svih vremena (VIDEO)

Najbolji rally piloti svih vremena (VIDEO)

Evo jedan odlican video za ljubitelje rally-a.
Po mom misljenju,najbolji su skoro svi piloti Grupe B.zatim Loeb,Makkinen,Sainz i McRae.
http://www.youtube.com/watch?v=IJjDMYk4-dk
 

MTR

Član
ne znam za ove nove vozace , svaka njima cast , ali stari su stari trebalo se nosit sa zvijerima bez elektronike i pomagala , ovi danas su ko balerine
 
MTR je napisao(la):
ne znam za ove nove vozace , svaka njima cast , ali stari su stari trebalo se nosit sa zvijerima bez elektronike i pomagala , ovi danas su ko balerine

Potpisujem,auta grupe B su pred ukidanje imala oko 600 konja,bez ikakve elektronike,a danasnja grupa A u pola manje snage.Steta sto nestade,mogli su poradit na sigurnosti it o je to.
 
Član
Ne vidim o kakvoj elektronici pricate??

Pa nemaju WRC auti ABS i ESP, jedino sto imaju su drugaciji mjenjaci, ostalo je mehanika.

Drugo je Formula 1, tu fakat vozi vise bolid nego covjek danas...
 
VR6Boki je napisao(la):
Ne vidim o kakvoj elektronici pricate??

Pa nemaju WRC auti ABS i ESP, jedino sto imaju su drugaciji mjenjaci, ostalo je mehanika.

Drugo je Formula 1, tu fakat vozi vise bolid nego covjek danas...
Boki procitaj malo bolje,niko nije rekao da WRC auta imaju elekronska pomagala.Kolega i ja smo samo ukazali na to da su frajeri dovodili do granice monstrume od 600+ konjskih snaga,bez ikakve pomoci ;)
 
Član
Nije niko rekao to direktno, al upravo to se moze zakljuciti iz onoga sto pisete. A nove WRC aute Fia je previse ogranicila, bez toga bi i oni bili brutalno brzi. Bas bi volio vidjeti usporedbu Group B auta sa WRC autom, jeli neko to pravio, da nam stavi ovdje? To nisam nigdje vidio, ne mislim na pravcu, nego da uzmu dobrog rally vozaca, recimo neki rally-like put od 5 km i provozaju oba auta u oba smjera - da vidimo koji ce biti brzi. Pa mozda i WRC auto bez restriktora... Citao sam nesto na ovu temu, kazu da bi WRC auti na danasnjim rally etapama vjerovatno bili brzi, jer nema velikih pravaca gdje bi snaga Group B auta dosla do izrazaja.
 
VR6Boki je napisao(la):
Nije niko rekao to direktno, al upravo to se moze zakljuciti iz onoga sto pisete. A nove WRC aute Fia je previse ogranicila, bez toga bi i oni bili brutalno brzi. Bas bi volio vidjeti usporedbu Group B auta sa WRC autom, jeli neko to pravio, da nam stavi ovdje? To nisam nigdje vidio, ne mislim na pravcu, nego da uzmu dobrog rally vozaca, recimo neki rally-like put od 5 km i provozaju oba auta u oba smjera - da vidimo koji ce biti brzi. Pa mozda i WRC auto bez restriktora... Citao sam nesto na ovu temu, kazu da bi WRC auti na danasnjim rally etapama vjerovatno bili brzi, jer nema velikih pravaca gdje bi snaga Group B auta dosla do izrazaja.

Ipak se nismo razumjeli.I ja sam cito negdje za to,ali moje misljenje je da nema sanse da neko WRC auto ide kao auto grupe B,pod bilo kojim okolnostima.neka Impreza od 330ks protiv Lancie S4 od 600+ ks?Smijesno.A ja bi oba odvezo na Pikes Peak pa neka se tamo testiraju :lol: prica se da je Toivonen 1986,pred Rally Portugala odvozio nekoliko krugova na Estorilu,te da je napravio vrijeme od 1′18″.100,sto je znacilo 6-o vrijeme u kvalifikacijama za Pole Formule 1!!!E sad,da li je to ipak samo legenda,necemo saznat,jer ljudi iz Lancie nisu potvrdili taj podatak.
 
Član
Mislim da to nije samo legenda. Na Pikes Peaku bi vjerovatno Group B bio brzi, al gdje imas ostrije krace krivine, tu bi sofisticiraniji i bolje balansirani WRC garant imali odredjenu prednost. Group B auti jesu imali vecu snagu, pa i tezinu manju za preko 100 kg, al obrtni momenat je i veci kod WRC auta. Plus ovjes i kocnice su uznapredovali u ovih 20-ak godina, a vjerovatno malo i pogon na sva 4 tocka. Zato napisah, bas bi volio vidjeti usporedbu... :icon_biggrin:
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Mislim da to nije samo legenda. Na Pikes Peaku bi vjerovatno Group B bio brzi, al gdje imas ostrije krace krivine, tu bi sofisticiraniji i bolje balansirani WRC garant imali odredjenu prednost. Group B auti jesu imali vecu snagu, pa i tezinu manju za preko 100 kg, al obrtni momenat je i veci kod WRC auta. Plus ovjes i kocnice su uznapredovali u ovih 20-ak godina, a vjerovatno malo i pogon na sva 4 tocka. Zato napisah, bas bi volio vidjeti usporedbu... :icon_biggrin:

Imam poređenje u nekom časopisu od prije nekih desetak godina, ne vjerujem da ću naći, ali ću potražiti kad se vratim kući za koji dan. Lancia i Toyota tadašnja "Korola". Lancia do 100 ide 2.xx, do 200 9.8, toga se sjećam iz nekih podataka iz časopisa. Iskidala je tadašnju Toyotu u svakom pogledu. Sad, za ovih desetak godina možda su stvari drugačije, a ja imam ovaj podatak.
 
Slazem se sa ovim sto si napisao,svakako tehnologija napreduje,prenos snage na tockove mnogo bolji danas.Ja mislim da bi idealna osoba za takav test bio Walter Rohrl :cool: bas je kontorverzan lik Walter...

@OggyBoy:svakako da prva vozila Grupe A,Delta Integrale,Toyota Celica itd nemaju sanse sa S4.Mislili smo na moderne WRC masiname.
 
Član
Ne sumnjam u to da su Group B brzi na pravcu, imaju i vecu snagu i manju tezinu i duze brzine, sve im govori u prilog. Al od krivina ocekujem da bi donjele prednost WRC autima, samo je pitanje, da li dovoljnu da ostave Group B. A i ja sam pomislio upravo na Walter Rohrla kad sam kontao o ovoj usporedbi, dat mu najbolje aute svog doba - Audi Quattro S1 i Citroen C4 WRC da ih odvozi na nekoj etapi - jedno 2 puta, pa uzeti najbolje vrijeme svake voznje kao referentno :icon_biggrin:
 
Bilo bi to zanimljivo...ja sam veliki fan Quattra ali moram bit realan i priznat da je Lancia Delta S4 najbolje auto tog doba.U prvim etapama '86 Team Martini pokido konkurenciju.Audi je napravio preokret u svijetu rally-a sa quattro pogonom,umalo da Michelle Mouton osvoji titulu :lol: ali cak ga je i sicusni i lagani Pug 205 T16 nadmasio,audi je jednostavno postao pretezak i preglomazan.Pitali su Rohrla koji mu je auto naj vise lezao,i na moje iznenadjanje (jer sam ocekivao Audia),on izjavio Lancia 037.Kaze savrseno balansirana,perfektno odogovarala njegovom stilu voznje.Sorry na Off-u :)
 
Top