Nacrt kutije, treba li jos sta???????

Nacrt kutije, treba li jos sta???????

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dakle spremam se u izradu kutije za Pionner 307D4 i 307F, vec sam trazi info za kutiju i preporuceno je 40-50L, ja sam sastavio ove dimenzije

kutija.jpg


Dimenzije napisane u cm su unutrasnje, dakle zapremina kutije je 49.8575 L.
Na slici desno je prikazan izgled kutije s prijeda, jer ce ici u jednu kutiju ali razdvojeni su, a portove sam planirao staviti precnika 10cm.

E sad mi treba pomoc vezana za dubinu porta, tj. duzinu koja ce ici unutar kutije, koliko duboko da ide, do samog dna skoro, na pola ili kako vec?????

I naravno ako ko ima jos kakvu sugestiju dok se nije pocelo sijeci ovo sve neka pomogne ;)
 
uglavnom je rijec o brzoj muzici, techno rave trance i poneke one komercijale dobre koje naidju od denca, uglavnom brze ritmove, mada i dobra rnb pjesma prolazi, balade, pokoja rock fina i tako
 
Član
Probaj sa kutijom nekih 70-80l i bass reflex-om fi 10cm dužine 25cm i vidi prodaj taj 307 f uzmi d4 nek su isti,a mos okrenut i magnet van dobijes jos par litara pa vidi kako ti itako zvuci :)

Evo ti usput dimenzije nek imas sto sam ja radio kutiju isto 2x pioneer 307
širina 800
visina 450
gornja stranica 168
donja stranica 332
 
thnx na dimenzijama ali vec sam ove sriktao, litraza ukoliko izbijem unutrasnju pregradu ce biti oko 100L, ali koliko sam vidio svi kazu da je ipak bolje ih u razdvojene kutije praviti, sad......

a sto se tice zamjene odradio bih ja ali niko nece, ili da mjenja ili da kupuje, svi daju nesto znj.

meni u sustini samo jos treba info za dubinu porta i ako jos sta treba dodati na ove moje skice.....

Ako ikom ista znaci, rezonantna frekvencija auta mi je oko 40Hz....
 
litraza ti je ok, ostavi tako razdvojene jer nisu isti wooferi, nadam se da nece ici na isti kanal na pojacalu, sto se tice porta mislim oko 20-25cm da bi bilo ok, ja bih probao par duzina pa vidjet sta najbolje uhu pase..
 
nece ici na isti kanal na pojacalu, tacnije moracu nabaviti dva pojacala ako ne rjesim zamjenu jednog od subova, jer jedan radi na 4 a drugi je 2x4 (2oma ili 8oma).
 
Član
nemoj ti tu kutiju ni pravit...stavi jedan ili dva ista suba...dva razlicita sta god uradis nece ok svirat...
 
marko_v je napisao(la):
nemoj ti tu kutiju ni pravit...stavi jedan ili dva ista suba...dva razlicita sta god uradis nece ok svirat...

ali razdvojene su kutije :icon_confused::icon_confused:

i sad trenutno sviraju u razlicitim kutijama ali su kutije znj, nije prava litraza kao ni portovi, zato pravim ovu.....

znaci razdvojene alu u jednoj ;)
 
Član
a dobro mozda ti to mozes sebi postelat ali nema sanse da oni rade isto...mada ako ti sviraju sad dobro vjerovatno ce i u ovoj kutiji pa mozda vremenom nabavis dva ista...
 
ma ok to, mislim logicno je da nema apsolutne sanse da isto rade, nema sta, ali oni su dobro radili u dosadasnjim kutijama, samo sto nisu kutije bile po mjeri mog gepeka i nije litraza odgovarala, sad sam to sredio i to je to, a ukoliko se sklopi mogucnost zamjene da nabavim 2 ista, to ce vec biti nesto.....

zasad mora ovako, evo upravo je sve isjeceno, sad idu fini radovi, stimanje dimenzija u milimetar, a sutra ide lagano sastavljanje......
 
Član
Mrzim kada se jednostavna tema razvuce na 2 3 4 strane jer se neko pravi pametan.
Drug cuj BOLJE ce ti svirati jedan u dobroj kutiji nego dva a jos ako idu na isti kanal!!!! UZAS
Stvorices si mnogo buke u gepeku (ako to zelis onda napred a ovako prodaj jedan i ostace ti para da unapredis sistem jos dodatno)
 
Član
Davor_ je napisao(la):
Mrzim kada se jednostavna tema razvuce na 2 3 4 strane jer se neko pravi pametan.
Drug cuj BOLJE ce ti svirati jedan u dobroj kutiji nego dva a jos ako idu na isti kanal!!!! UZAS
Stvorices si mnogo buke u gepeku (ako to zelis onda napred a ovako prodaj jedan i ostace ti para da unapredis sistem jos dodatno)

to i ja pokusavam reci,jesi rasmislio o soluciji da samo jedan ostavis u gepeku i napravis dobru kutiju za njega... ?
mozda je tebi bolje kad imas oba u gepeku ali ja to nebi mogao gledati a kamoli slusati...moje misljenje...
 
jbg sada, neki dan bila tema i momak pitao kako da uradi, razdvojeno ili zajedno, vecina rekli razdvojeno, a ja sam ih morao razdvojiti jer su razliciti u svakom slucaju, a ako nabavim iste samo se oslobodim srednje pregrade.....

da sad sta mjenjam je kasno jer sam vec isjekao mdf, slijedi mu fina obrada i spajanje....

a sta se to podrazumjeva pod "dobra"kutija.....

kada sam trazio savjet za kutiju svi su mi preporucili, kao i ti davore, kutiju zapremine 40-50L sa portom 6-10cm, takve sam i napravio pa ne kontam sad sta bolje, jer kada sam trazio savjet to je i bio!!!!!!!
 
Član
Mozda ja grijesim i nisam kompetentan, ali evo ti par dobrih kutija :

RJB12_1.jpg


Bracing-overall.jpg


img_0090s.jpg


triad-gold-subwoofer-internal-bracing.jpg


Naravno MDF izracunat u milimetar i prekontrolisan vise puta. Ali opet, a ovo govorim iz iskustva, ako ti sve ostale komponente sistema nisu savrseno dobre, nemas potrebe da se oko kutije mnogo trudis, nego napravis zahtjevanu litrazu i sviraj.

A ako si ostalo doveo do savrsenstva onda i kutiju ganjaj milimetar ili da kazem litar ili decibel, i opet moras ako bas hoces da detaljises, da nadjes nekoga ko ima cime i zna da to sve premjeri i fino podesi kad se nalazi sve montirano u autu.

Sama pozicija i orjentacija kutije je bitna. I recimo preporucljivo je da se prvo eksperimentise sa manjom kutijom, da se nadje najidealnija pozicija, pa tek onda pravi velika.

Jedino sto to malo ko od nas ikad uradi ovako, ali eto :D:D:D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top