Možete li da pretpostavite gdje završe novi automobili koji ne mogu da se prodaju?

Možete li da pretpostavite gdje završe novi automobili koji ne mogu da se prodaju?

Putovanja.ba
Administrator
Auto-industrija ima posebno rešenje za automobile koje ne uspeju da prodaju. Ako ste pomislili da ih nude tržištu po znantno povoljnijim cenama, prevarili ste se! Oni ih jednostavno odvoze na svojevrsna "groblja" četvorotočkaša - mesta gde će vozila vremenom prosto istrunuti!

cars9.jpg

Postoji na stotine takvih odlagališta na svetu, a nama najbliža su ona u Velikoj Britaniji, ali i u Valensiji u Španiji, te u St.Petersburgu u Rusiji, gde, naravno, svoj životni vek završavaju automobili proizvedeni u Evropi.

cars7.jpg


Carstvo neiskorišćenih automobila, koji uglavnom nisu prošli nijedan kilometar, svakodnevno raste, a velike auto-kompanije sve su češće primorane da kupuju zemljište za skladištenje brojnih vozila, koje prosto nema ko da kupi.

cars%206.jpg


Glavni izvor problema jeste što sve manje ljudi kupuje nova vozila; većina se okreće polovnim automobilima, čak i u državama gde je životni standard prilično dobar. Tako milioni novih četvorotočkaša jednostavno postaju višak, koji negde mora da se odloži.

cars8.jpg


Možda ne verujete da na svetu postoji toliko neprodatih automobila, ali to je istina! Procenjuje se da ih na planeti ima više nego ljudi - negde oko 10 milijardi.

cars%203.jpeg


Rešenja nema, auto-industrija odbija da snizi cene, uz opravdanje da onda više ne bi imao ko da kupuje skupe automobile. Proizvodnja se iz dana u dan nastavlja, a šarene gomile automobila nastavljaju da rastu i trule. Na kraju, ove neverovatne zalihe vozila, posle dve godine stajanja konačno odlaze u istoriju - demontiraju se i neki od delova se recikliraju!

cars92.jpg


Zahvaljujući opciji "Google Maps" imate priliku da vidite kako ova mesta izgledaju! Pomalo jezivo i prilično nehumano, zar ne?

cars94.jpg
 
Član
E sad im fale balkanci da posude par hiljada komada i prodaju sa falš papirima. Ionako za njima neće niko zažaliti.
 
Pa i neka im ostaju tako, kad' su sebični.... Ako već ne može prodaja da uspije, onda brata smanji cijenu, bar da vratiš ono što si uložio, ne moraš zaraditi ...
 
Član
Nazalost princip tih firmi je da bi ih radije bacilli nego prodavali jeftino, a I svi bi cekali takve rasprodaje pa auto staro 2 god kupovali po cijeni polovnjaka tog godista.
Ali mi nije jasno zasto se ta auta nebi rasklapala I prodavala u dijelovima? Cijene tih dijelova se mogu sniziti I izvuci mozda cak I vece pare nego sto bi se taj auto prodavao nov. Stari kao sto su dijelovi enterijera se mogu ugradjivati u nove modele poput sjedista, elektronike, motora I dosta sitnica. Zasto uopste ta auta trunu te 2 god? Sta cekaju?
 
Putovanja.ba
Administrator
Meni nije jasno što ih u nekim paketima ne prodaju, tipa 10 komada za policiju, taxi službe itd.
 
Član
Kad su glupi nek im milioni propadaju i trunu, nego da daju po nizim akcijskim cijenama i da sve rasprodaju i opet zarade milione, a zasto ovo rade? jer mogu, zato sto od ovih sto su prodali prije voih sto su zavrsili na ovim otpadina, zaradili ogromne milijarde tako da im ova auta sto stoje jednostano nista ne predstavljaju... Da oni dodju u skripac da grcaju od dugova, prodavali bi oni, a ovako kad imaju milijarde zaradjene na prodaji auta jer ih recimo jedno auto izadje 3-4000€ a on ga prodaje za 18-20 000€ :) zato i mogu se ovako igradi i odlagati auta... nece da ih prodaju prvo jer niko vise ne bi kupovao novo nego bi cekao da se nagomilaju saloni autima i da ih moraju dati po niskim cijenama, jako niskim i ustvari to bi bila buduca cijena auta, zasto bi ja platio auto 40 000km kad mogu sacekati godinu dana da se nagomila auta i da ga kupim onda za 18 ili 20 000km ;) zato radje nek trunu a mi cemo ovako na novim opet zgrnuti milijarde :) Sve je to politika i vise se nista ne radi da traje da bude nego samo profit profit profit...

Ti jednom ako kupis auto za 18 000km a njegova trzisna vrijednost je bila 40 000km, ti vise nikad neces letiti kupiti novo nego ces cekati opet nagomilavanje pa ces ga kupiti po nizoj cijeni, i tako bi uradilo 60 ako ne i vise posto ljudi i zamislite koliko bi to oborilo cijene novih auta... samo mali procenat bi kupilo novo auto po punoj cijeni kad samo izadje sa proizvodnje, kojima pare ne predjstavljaju toliki teret, dok vecina ljudi bi uradilo ovo sto sam ja rekao, sacekalo pa kupilo po duplo manjoj cijeni i s tim bi obarali jako cijene auta, zato za firme je bolje nek trune nego da prodaje po nizoj cijeni i sam sebi oboris cijene buduceg novog auta... Mogu to raditi jer kako sam i rekao milijarde su zaradili vec na prodanim autima a ovo sto ostane nek trune jer ionako su vec davno isplaceni, i uvijek tako ce zadrzati cijene buduceg novog modela... Samo se gleda profit i zarada i ko ce biti No.1, a na ljude se ne gleda, bitno je da proizvedes sto jeftinije a das kao po "povoljnoj" cijeni ;) narod ce da kupi i ovako i onako tako da je bolje zadrzati cijene visoke. vise se ne pravi da traje, nego 5 godina i mijenjaj...
 
Poslednja izmena:
Član
kao sto kolega rece, ako smanje cijene automatski smanjuju i vrijednost buducih vozila, mada se od njih moze zaraditi dobra lova ne samo kao sto oni rade recikliranjem nego npr prodaja dijelova, ugradnja nekih dijelova na nove modele, samo mi nije nikako jasno da toliki strucnjaci nmg da priblizno ocijene kolika ce biti potraznja za nekim modelima, jer zasto davati veliku ponudu ako je mala potraznja... Ako vec daju veliku ponudu neka onda spuste cijene da se dodje do neke ravnoteze ponude i potraznje, ali to opet vuce drugo, mogucnost da firma padne u ocima konkurencije,sto znaci bit ce posmatrani kao niza klasa..... Zato njima i godi ovako prvi cilj jeste izvuci ulozeni novac pa tek onda zaradu, a s obzirom da je zarada ogromna ova auta im ne prestavljaju nesto posebno... Kako god o ovom problemu treba poceti ozbiljno razmisljati jer ako ovako nastavi nece valjati za okolis, a i nagomilat ce se pa ce biti problem gdje ce sa tolikim otpadom... Velike su ovo igre, iza ovogu mogu stojati ogromne stvri :p
 
Član
Zašto da izvlače pare koje su već zaradili, zašto da stvaraju sami sebi konkurenciju sa novim modelima? Nek trunu otpisana auta. Kapitalizam je brutalan ali iza svega stoji računica
 
Ja ne vjerujem da toliko dugo leže auta jer sve od željeza se da ponovo pretopiti,a takođe i plastika i staklo.Imaju sad mašine u koje ubace cijelo auto i razdvaja na sitne komade različite materijale reciklaža i ponovo može ići za proizvodnju dijelova.Nisu ni auto industrije lude proizvoditi ogromne viškove pa da na kraju unište novo vozilo .Imaju experti koji procjene kako teče prodaja tako ide proizvodnja
 
Član
Njima je svima cilj da imaju sto veci obim proizvodnje, da izadje sto vise auta iz fabrike, da budu prvi, u stvari ne gledaju da su takvom politikom mnogo auta proizveli manje-vise bezveze, zavrsit ce na jednom od ovakvih parkinga i nakon par godina ce iskoristit par dijelova i to je to...
 
Član
Pa ko bi kupovao auta onda ako bi se ova prodavala?!?!?
Sačekaš dve-tri godine i kupiš opet NOV auto onda bi "cjela" masina se prebacila za zub!
Mada jedino prodaja kompanijama na veliko, policiji kao sto fele reče i državnim institucijama i slično.
 
Član
Pa ko bi kupovao auta onda ako bi se ova prodavala?!?!?
Sačekaš dve-tri godine i kupiš opet NOV auto onda bi "cjela" masina se prebacila za zub!
Mada jedino prodaja kompanijama na veliko, policiji kao sto fele reče i državnim institucijama i slično.

Zašto kada im mogu prodati novije modele po većoj cijeni? :)
 
Top