Motor godine 1.4 TSI i njegovi problemi

Motor godine 1.4 TSI i njegovi problemi

Član
Ajmo malo po omiljenom koncernu balkanaca...:icon_biggrin:

Meni zanimljiva vijest, kome se da, nek čita...

Volkswagenov motor 1.4 TSI, kažu evo sedmi put zaredom odnosi pobjedu "motor godine u Svijetu" ( “International Engine of the Year Award 2012”) .
Svi mediji će prenijeti ovu "vijest" potpuno ignorišući činjenicu o problemu o kojem su svi mediji pisali, svi mediji koji drže do sebe, plaćao ih VW ili ne. Naravno, samo u BiH se to ne smije, jer poBogu neko vam neće dati Volkswagen CC na test ili igračku Up!, kojem je samo ime tako kreirano da ga proba čupati.
A medijima koji se ulizuju ASA autu u BiH se servirao Up! sa kompletnom opremom, eto da se malo druže i nahvale ga na sva usta. Skoro da je i gradski, i za familiju, i sa odlazak na Aljasku, i za ..... sve što vam padne napamet!...

...Vratimo se mi motoru 1.4 TSI i napišimo šta je to problem kod njega. Ili je bio, ili je ješ uvijek, svejedno, svakako i da je prošlost, upada terminološki u SEDAM godina koliko je motor dobijao ovu nagradu. Nažalost ne postoji zakon o korištenju imena "Svijet" ili "Internacionalno"pa može svaka šuša utemeljiti nagradu sa tim imenom.

Lanac! Sada spomenimo Saab! Kod Saaba je predviđeno da lanac traje koliko i automobil. I traje! On je praktično sinonim za to kakav lanac na automobilskim motorima treba biti! I samo to ima smisla ako se radi o lancu. Malo se raspitajte kakvo je održavanje pojedinih automobila kod kojih je lanac umjesto zupčastog remena. Posebno za VW vozila, a to provjerite u servisu. A šta je to sa lancem kod 1.4 TSi motora?

Autor priče nismo mi, ne izmišljamo mi ništa i stoga se suzdržite od neprimjerenih komentara i e-mail poruka. Ako imate činjenice, pišite. Auto Bild je imao do trenutka objave priče (broj 10 od 2012. godine, mart mjesec) imao 61 izvještaj od osoba koji su se požalili na problem, uslovno, širenja lanca, odnosno povećanje njegovog obima. Šta se dešava. Kao što znate, lanac se sastoji od nekoliko desetina elemenata spojenih osovinicama i služi za prenos obrtnog kretanja, ili ispravnije - snage, sa jednog elementa na drugi. U ovom slučaju, radi se o prenosu kretanja sa koljenastog vratila (radilica) na element koji mora imati, vjerovatno najpreciznije kretanje u cijelom motoru - bregasto vratilo. Zašto ga nazivamo vratilo, a ne osovina? Razlog je jednostavan, opterećen je na uvijanje tokom većeg dijela svojeg okretanja, dakle vratilo je ispravniji izraz po nama.

Sad odjednom skraćujemo priču, dešava se to da se obim lanca poveća. Zamislite da se svaki taj djelić lanca rastegne za stoti dio milimetra. Ništa pretjerano. Ili da se to desi radi temperaturnih dilazacija. Stoti dio milimetra u mašinskoj struci je veliko, jako veliko. Stoti dio milimetra ne bi bio problem da nema, uslovno, matematike. Jer se taj stoti dio milimetra (izmislili smo vrijednost od 0,01 mm da pokažemo bit, suštinu,..), dakle taj stoti dio milimetra se množi sa brojem tih elemenata. Neka ih ima 100, pomnožite. Dobije se 1 milimetar, a to vam je u mašinstvu kao da pravite kuću 9 x 7 metara, i na kraju promašite jednu dimenziju za metar-dva. Neprihvatljivo. Ne znamo šta je razlog, možda materijal, kvalitet onoga ko snabdijeva VW lancima. Svejedno, greška ima, sada već ima trocifren broj izvještaja o problemima, i to bi trebao biti alarm za uzbunu. No nije.

Nije samo 1.4 TSI (godina 2006., 2007., sa 140KS, dok je snaga kod ovih današnjih od 150 KS pa naviše) prijavljen kao problem, iako se najveći broj prijava odnosi na taj motor. Ljudi prijavljuju probleme i kod 1,2 TSI motora od 105 konja. Problemi se dešavaju od 20 do 70 hiljada pređenih kilometara. Češći je slučaj da radi godina automobil izađe iz garantnog roka iako nije prešao 100.000 kilometara što je jedan od dva mjerila za garanciju, ali već su godine dosegle onaj pokriveni broj godina garancije, pa bi opravak trebao ići na račun vlasnika. Doduše, Volkswagen priznaje neke popravke, ako vlasnik dokaže da je održavao automobil u VW servisima i ko zna šta još. Znate ono, uvjerenje da si rođen, što si rođen, da nije bio Vodenjak u podznaku Škorpiona, itd., itd.

Inrterpretiramo i mišljenje čovjeka po imenu Fritz Indira koji je ekspert za motore na Univerzitetu u Beču. Ona misli nekako ovako: Prvo bi pomislio da je problem sa materijelima od kojih je lanac izrađen. Onda bi kao krivca tražio vibracije pri određenim režimima rada motora. A razmotrio bi i sve parametre karakteristične za lanac pri radu sa relativno dužim periodom rada pri većem opterećenju.

Ima li sada neko nešto pametovati o KIA-inih 7 godina garancije ili 150.000 km, sa prvi tri godine neograničeno? Ili Toyotinih 5 godina sa neograničenom kilometražom? Uozbiljite se konačno jednom! Eto, spomenuli smo i godinu 2006. i 2007. kada je 1.4 TSI dobijao nagradu, a evo sada vidite kome je data ova nagrada! U prijavam se spominju modeli Golf, Touran i Tiguan, a za 1.2 TSI Škoda Yeti. Da li je i danas ovakva situacija, zaista ne znamo. Auto Bild, jest njemački magazin, jest smješten u Njemačkoj, ali su većinski vlasnici Francuzi. Ovo je nešto što niste znali, bar većina. Otuda smiju pisati o ovome, a o tome imaju li kapacitete ili ne, ne treba trošiti riječi. Neko ko ima 74 zaposlena i 4 osobe sa inžinjerskim znanjem je za bilo koji medij sa ovih prostora INSTITUCIJA!

Spomenuli smo na facebbok profilu par puta ovaj problem sa lancem, čekajući ovu nagradu, pa da malo sagledate i budete svjesni kojekakvih nagrada!

I da, ovaj problem može uzrokovati ozbiljna oštećenja motora. Evi direktan link na Auto Bild:
http://www.autobild.de/artikel/vw-1.4-tsi-probleme-mit-steuerketten92135.html



Kompletna vijest na linku http://www.automotosvijet.com/index.php/auto-tehnika/5255-motor-godine-1-4-tsi-problem-lanac-volkswagen-motor​
 
Lazu, lazu sve majke mi:lol::lol::lol: To je neko placen da okalja slavni ugled fau vea koji traje vjekovima... tako nesto je nemoguce da se desi premium gigantu auto industrije! Pa nije to onaj poluproizvod sa kljakavim renoovim je'an sjest dci :lol:


p.s. svaka cast kosookim, nema im se sta prigovoriti. Toyota, Honda su uvijek vazila za dobra auta samo eto manje popularna na nasim prostorima. KIA se znatno popravila zadnjih godina i po pitanju kvaliteta a i dizajna.
 
Član
jesi ono ti yellow neki dan uzeo golfa ll da ga malo središ :icon_question:

:lol:
uja papak neš pivu dobit
 
Član
George je napisao(la):
jesi ono ti yellow neki dan uzeo golfa ll da ga malo središ :icon_question:

:lol:
uja papak neš pivu dobit
Šta se ti debeli javljaš, u tebe je 1.9 hahah, a platit ćeš ti tri pive a ne jednu :icon_biggrin:
Pošto ja imam VW, to znači da sam kompetentan da pričam o njemu :D

Ma nezanima mene ni VW ni nitko, ja sam prenijeo vijest koja je prenesena sa Bilda, a vidim da ovaj portal nije naklonjen koncernu i zato mi se sviđa...

Mario, neznam šta mi u biti drugo i treba osim kvalitete, odnosno pouzdanosti... kakve veze ima ako malo troši i i ako je jak, ako mu svako malo neki klinac smeta... Nebih da zauzimam strane, ali nadam se da će se javit netko tko je imao ovaj motor, pa da kaže koju... Ja trenutno vozam 1.6TDI 66kw u Roomsteru i mogu reć da sam više u majstora nego na cesti.... trenutno mi troši nekih 11 litara.... dok sam s motorom u dvici prezadovoljan :icon_biggrin:
 
Član
zajebajem se sta se pjeniš odma :icon_biggrin: i nije 1.9 nego 2.0 :smajli28: ja imam tri merca i jednog vw-a hehe pa reci gdje sam naklonjen...:smajli24:

A slažem se za ovaj motor, mislim zgrozio sam se kad sam čuo da je opet izabran a toliko ga lošeg glasa pratilo, puni su forumi problema oko ovog motora.
 
Član
ja sam ovaj link postavio nekad prosle godine u ova doba.... i bila rasprava da su se htjeli poubijati, na kraju se kljucalo.. a i ovdje ce :lol:
 
Član
Ma Jure, ne pjenim se statije, znam ja sta ti vozis... Ali Posto tako volis VW dat cu ti dvicu za c klasu i nadoplatit cu ti za kave hahahaha.

Uglavnom nevolim neargumentirane ispade i izljeve bezrazloznog strahopostovanja prema bilo kojoj marki automobila, pa tako ni prema mom omiljenom mercedesu, ali ako ovaj motor nevalja onda nevalja i tocka, nema se tko naci uvrijedjen
 
Član
2.0 tdi golofova i pasata ima ko u prici kako u bih tako i vani...svima poznato da su bili problemi kasnije to ispeglali i opet ljudi kupuju

ista stvar i sa tsi motorima, sad je sve to opet bagovano i izbačen taj lanac vraćen remen i sl modifikacije i opet će ići prodaja.....sa novim golfovima, pasatima, skodama, seatima itd...
 
Član
Proslo je vrijeme dobrih i dugotrajnih automobila... GOLF 2 ( a moze se reci i 4) je IKONA VW bar kod nas sto se tice i samo je po tome VW privukao kupce :)
ova nova auta ne samo VW nego uopsteno skoro svih proizvidjaca su napravljena da traju oko 5 godina (garancija) a poslije sta bude bude :)
 
Član
pa koji je to vw-ov motor dobar, pricaju tako da ne valja TDI 77 KW, ne valja 2.0 tdi sa 103 kw, ne valja taj sad TSI , eto sad cujem i da 1.6 tdi ne valja
od starijih motora ne valja ko fol nijedan 1.9 TDI, odlaze kaze turbine i zamajci i injektori. :icon_question:

kod mene u kosmije se kiji otkacila klipnjača na 35 hiljada kilometara, otiso u servis rekli mu tvoja greska forsirao si motor nerazrađem.
u Njemačkoj moj rođak se vuce 5 godina sa kijom, kupio onog terenca sorento novog iz salona, krenuo za bosnu mjenjač se raspe u 1000 komada, policija tam vam, vjestačenje, proglase da je on kriv kao nasukao je negdje mjenjac.

Ja lično bi kiu/hyndai/toyota uzeo samo dzaba kad bi mi ko dao, i to odma bi neku mizernu cijenu okacio da uzmem pare sto prije i odem na more sa 1.9 SDi golfom il skodom ;)
 
Super Moderator
@Dzeniii - Toyotu samo dzaba? :icon_eek:

ne mozes poredit toyotu sa kiom ni hyundai-em, to su dva razlicita svijeta
 
Član
Neka meni mog merca 340000 presao i sad ko nov... Sto pola ovih novih nece dozivit. Kakav bola 1.4 140 ps pa to ti odma govori koliko je vjecan haha to ti je ko fem kad se pokvari baci ne isplati se pravit
 
Top