Motor 2.0 HDi "lazno" pregrijavanje

Motor 2.0 HDi "lazno" pregrijavanje

Član
Vec 2 puta u 2 dana, a inace nije se nijednom prije desavalo, zablinka "STOP" i upali se lampica temperature rashladne tekucine. To traje 3-4 sekunde, i prodje. Bas me trznulo :icon_confused:

Uglavnom kazaljka temperature je prije tog trenutka stajala na oko 1/3 (70-80 stepeni) znaci ni blizu pregrijavanja, a u tih par sekundi kad se upali lampica, kazaljka se skroz spusti.

Poslije se kazaljka opet vrati na temperaturu koju je prije imala.
Provjerio sam odmah ispod haube. Nivo u rezervoaru rashladne tekucine je OK. Temp. ulja OK. Nema nikakve naznake pregrijavanja.

Kontam da ne zeza termostat, mozda el. kontakt na njemu i sl. No, ne znam tacno sta/gdje treba da gledam. Za sad nije ozbiljno, jest da nervira kad se desi, vidjecu kako ce se ponasti. Ne mogu odmah da vozim u servis.

Je li neko imao nesto slicno?
 
Član
toki je napisao(la):
Vec 2 puta u 2 dana, a inace nije se nijednom prije desavalo, zablinka "STOP" i upali se lampica temperature rashladne tekucine. To traje 3-4 sekunde, i prodje. Bas me trznulo :icon_confused:

Uglavnom kazaljka temperature je prije tog trenutka stajala na oko 1/3 (70-80 stepeni) znaci ni blizu pregrijavanja, a u tih par sekundi kad se upali lampica, kazaljka se skroz spusti.

Poslije se kazaljka opet vrati na temperaturu koju je prije imala.
Provjerio sam odmah ispod haube. Nivo u rezervoaru rashladne tekucine je OK. Temp. ulja OK. Nema nikakve naznake pregrijavanja.

Kontam da ne zeza termostat, mozda el. kontakt na njemu i sl. No, ne znam tacno sta/gdje treba da gledam. Za sad nije ozbiljno, jest da nervira kad se desi, vidjecu kako ce se ponasti. Ne mogu odmah da vozim u servis.

Je li neko imao nesto slicno?

Imam ja jednog pacijenta sa takvim problemom na 307-ci,mislim da ga zeza senzor temperature,ali sam ga pustio da jos vozi jer znamo da nije u pitanju pravo pregrijavanje,desi se na par sekundi da skoci kazaljka i upali stop,cim stane ono se vraca u normalu i onda naravno kad je sve ok ne moze se otkrit nista,jedino promjeniti senzor napamet pa pratiti...
 
Član
to se događa u mog starog u peugeotu 607 isto 2.0 hdi ,kada ga god upali,kazaljka od temperature skoči na 140 i za par sekundi se vrati na normalu
 
Član
E ja je nisam upratio dal "skoci" dok vozim, ne mogu stalno u nju gledati, jos cu pokupiti nekog :lol::lol:

Uglavnom kad se upalila lampica i "STOP" pocelo da blinka primijetio sam da je u tom trenutku na nuli, a onda se vrati na normalu.

Sve se desava tokom normalne voznje. Drugi put nisam ni stao, niti gasio motor, vec samo nastavio jos tih par sekundi i ugasila se lampica.

Gdje mu dodje taj termostat i senzor. Pretpostavljam oko onog velikog crijeva odozgo sto ide iz hladnjaka.
 
Član
toki je napisao(la):
E ja je nisam upratio dal "skoci" dok vozim, ne mogu stalno u nju gledati, jos cu pokupiti nekog :lol::lol:

Uglavnom kad se upalila lampica i "STOP" pocelo da blinka primijetio sam da je u tom trenutku na nuli, a onda se vrati na normalu.

Sve se desava tokom normalne voznje. Drugi put nisam ni stao, niti gasio motor, vec samo nastavio jos tih par sekundi i ugasila se lampica.

Gdje mu dodje taj termostat i senzor. Pretpostavljam oko onog velikog crijeva odozgo sto ide iz hladnjaka.
j7ztie.png

evo senzor pod brojem 9 na kucistu termostata,a sve ovo je na glavi iznad mjenjaca,tu se vecina crijeva račva...
 
Član
Da nije slucajno plave boje ovanj njegov steker. Bas sam jucer zagledao.
Kontam bar pogledati kontakt i ocistiti pa da vidim kako ce dalje da ide.
 
Član
mozes skinuti i pokusati ocistiti malo vrh senzora,pazi kojom jacinom dotezes prilikom vracanja jer moze puknuti.
 
Član
mozes ocistiti,al sumnjam da ces ista dobiti stime...imao isti problem na mojoj 406ici takodjer 2.0 HDI 80KW...
promjenio taj senzor temperature i rjesio problem,kostalo me nekih 30KM,nisam kupio orginalni nego neki zamjenski i nikad vise mi se to nije desilo...
motor stoji na radnoj temperaturi i sve radi kako treba,samo sto nervira kad pocne da pisci i pali lampicu stop...
imam negdje u garazi cak i taj stari dio...neki dan ga pronasao i sjetio se tih da tako kazem muka ;)
 
Član
Ne vjerujem da se senzor moze nesto mehanicki "zaprljati" jer je izvana to obicno metalno kuciste, jedino unutra moze da "pregori" sam element.
Samo skidanje i ciscenje senzora porazumijeva zajebanciju sa ispustanjem rashladne tecnosti, ili se varam?

Ako je tako onda bih radije prvo sam provjerio spoj, par slucajeva sam nasao na net-u gdje je bas to kod Xsara problematicno - pokida se zica, mada ne kontam tacno zasto.

Ako nije to, onda u servis i neka mijenjaju senzor jbg.
 
Top