mk2 1.6

mk2 1.6

Član
znaci projekt krece cim temperature dopuste
znam da ce vecina reci ne isplati se bolje ubacit veci motor ali to sve znam i sam ali nije mi cilj veca kubikaza samim tim i vece osiguranje i ... cilj mi je tuning motora

znaci interesuje me koliki je siguran omjer kompresije na benzincu a da nemam problema sa prijevremenom detonacijom u cilindru
na motoru ce se radit poliranje i portovanje usisnih i izduvnih kanala u ,brusenje glave radi dizanja kompresije, usisna i izduvna grana ce se radit , protocni izduv...
koliko ici sa kompresijom , standardni omjer kompresije za 1595cc EZ blok je kako tvornica kaze 9:1 ali stvarni omjer je oko 8.2:1
 
Član
Za gorivo proverenog kvaliteta od 95 oktana je moguce ici do 11:1 ali bolje ostaviti malo rezerve pa ici na 10.5... Za 98 oktana moze da se ide jedan stepen vise... Usisni kanali se ne poliraju u delu gde ima goriva a izduvni mogu... Ali nedobija se nesto specijalno poliranjem fabrickih kanala, bolje je busiti kao i stavljanje vecih ventila a mnogo snage se dobija prepravkom siceva ventila ali to malo ko zna da uradi kako treba i gde je tacno granica...

Inace poliranje kao poliranje moze da utice na snagu samo u smislu da se nehvata prljastina na povrsini (kao npr u izduvu da se nehvata cadj i garez) jer za razliku od verovanja vecine ljudi, fludi odnosno u ovom slucaju smesa vazduha i goriva odnosno izduvni gasovi ne klize po zidovima kanala, njihova brzina na pri dodiru zida je nula tj nepomeraju se... Iz istog razloga se ne polira deo gde ide gorivo jer se tako gorivo lepi za zid i ostaje na njemu nego treba da ostane rapavo da bi se gorivo vrtlozilo...

Prica kod pokretnih delova je vec drugacija i tu ima uticaj aerodinamika i sto klizavije to bolje tako da ventile je pozeljno polirati do efekta ogledala...
 
Član
YUgisa je napisao(la):
Za gorivo proverenog kvaliteta od 95 oktana je moguce ici do 11:1 ali bolje ostaviti malo rezerve pa ici na 10.5... Za 98 oktana moze da se ide jedan stepen vise... Usisni kanali se ne poliraju u delu gde ima goriva a izduvni mogu... Ali nedobija se nesto specijalno poliranjem fabrickih kanala, bolje je busiti kao i stavljanje vecih ventila a mnogo snage se dobija prepravkom siceva ventila ali to malo ko zna da uradi kako treba i gde je tacno granica...

Inace poliranje kao poliranje moze da utice na snagu samo u smislu da se nehvata prljastina na povrsini (kao npr u izduvu da se nehvata cadj i garez) jer za razliku od verovanja vecine ljudi, fludi odnosno u ovom slucaju smesa vazduha i goriva odnosno izduvni gasovi ne klize po zidovima kanala, njihova brzina na pri dodiru zida je nula tj nepomeraju se... Iz istog razloga se ne polira deo gde ide gorivo jer se tako gorivo lepi za zid i ostaje na njemu nego treba da ostane rapavo da bi se gorivo vrtlozilo...

Prica kod pokretnih delova je vec drugacija i tu ima uticaj aerodinamika i sto klizavije to bolje tako da ventile je pozeljno polirati do efekta ogledala...

nisam ni mislio da idem dalje od 10:1 jer cak i da bih postigao tu kompresiju ja bih trebao skinuti sa glave cak 2.1mm sto je jako puno a 10:1 bi bilo idealno jer sve preko toga mi previse priblizava ventile klipovima sto nije nikako dobro
danas sam mjerio zapreminu komore za sagorjevanje u glavi i zapreminu i bloku dok je klip u TDC i proracunom sam dosao do toga da je trenutni CR 8.4:1 sto je jako malo i potvrdio sam da je pogresna tvornicka informacija jer oni tvrde da je 9:1 standardna kompresija ovog motora
sto se tice glave nece to biti poliranje do ogledalo efektra vec cisto da se malo smanje neravnine ,samim tim i turbulencija plinova pri prelasku preko istih sto uveliko smanjuje protok
ne znam dali si nekad imao priliku gledat glavu od 1.6 ,ima jako puno neravnina a uz male prepravke se moze postici venturi efekat u kanalima sto bi bilo idealno :cool:
samo ne znam dali i koliko bi se smanjio vijek siceva ventila ako bih skinuo onaj dio glave kroz koji izlaze u kanale
vidim ljudi vani to dosta rade pri portovanju :icon_question:
 
Član
Pa najbolje bi ti bilo da obrijes blok i da upustis klipove da ne udare ventili ;) Inace nisam imao prilike da vidim Golfove glave ja sam vise zainteresovan za Zastavu pa nisam imao nekih iskustava za Golfovima ;)

Nisam siguran na sta mislis, da nisu mozda vodjice ventila? To je ono sto iz cega izlaze ventili u kanalu (tj u vodjicama se nalazi stablo ventila)? A sicevi su tamo gde pecurka ventila naleze na kanal...

Ako si mislio na vodjice, ne znam kakvo je stanje kod golfa, kod Yuga nisam naleteo na nikoga da je imao nekih problema sa trajnosti...

Ne znam koliko je istina, cuo sam da te bregaste u 1.6 motoru su prilicno slabe tj imaju mali lift i malo stepeni, pa ako je istina, mislim da bi trebao da vidis da je zamenis ako imas mogucnosti ;)
 
Član
YUgisa je napisao(la):
Pa najbolje bi ti bilo da obrijes blok i da upustis klipove da ne udare ventili ;) Inace nisam imao prilike da vidim Golfove glave ja sam vise zainteresovan za Zastavu pa nisam imao nekih iskustava za Golfovima ;)

Nisam siguran na sta mislis, da nisu mozda vodjice ventila? To je ono sto iz cega izlaze ventili u kanalu (tj u vodjicama se nalazi stablo ventila)? A sicevi su tamo gde pecurka ventila naleze na kanal...

Ako si mislio na vodjice, ne znam kakvo je stanje kod golfa, kod Yuga nisam naleteo na nikoga da je imao nekih problema sa trajnosti...

Ne znam koliko je istina, cuo sam da te bregaste u 1.6 motoru su prilicno slabe tj imaju mali lift i malo stepeni, pa ako je istina, mislim da bi trebao da vidis da je zamenis ako imas mogucnosti ;)

da da upravu si moja greska mislio sam na vodjice ali sam se pogresno izrazio
znaci nema problema sa trajnosti kod zastave ;)
sto se tice bregaste to sam izgleda zaboravio napisat ali ici ce od GTI-a bregasta koja ima veci lift od ove standardne :)
 
Član
bucky_mb@yahoo je napisao(la):
300km=1.8 90ks, iz toga motora tesko da ces nesto izvuci,
a za atest nemas brige,, ko ce ti provjeravati.

ovo sve sto treba da se odradi na ovom motoru kosta manje od 300km + nemas brige radi atesta + taj od 90ks provjereno nema sanse ako se sve odradi kako treba :cool:
a na kraju krajeva ne mozes reci da si nesto sam napravio i naucio toliko toga usput
barem ja tako razmisljam ali znam da ima onih kojima se to neda i njima je puno bolja opcija ubacit taj motor od 90ks ;)
 
Član
bucky_mb@yahoo je napisao(la):
slazem se za to uradi sam, pokusaj, samo kakva ce biti pouzdanost motora kad
odradis to sto si planirao?

u svakom slucaju manja nego tvornickog ,ali u isto vrijeme jos uvijek daleko ispod mogucnosti, jer ne ide se sa kompresijom puno vise od tvornicke (nije to honda :cool:)
 
Član
ma stavi plin i vozi,to je najbolji vid tJuninga na to motoru.
sve drugo je ili preskupo ili prerizicno ako vec nije skupo.

nisam vidio da si napisao zbog cega ti je potrebno povecanje snage,ali svejedno ce te doci skuplja pita nego tepsija a opet nisi siguran hoce li izdrzati do narednog prosirenja.

kako god sa srecom
:123:
 
Član
Mediteran je napisao(la):
ma stavi plin i vozi,to je najbolji vid tJuninga na to motoru.
sve drugo je ili preskupo ili prerizicno ako vec nije skupo.

nisam vidio da si napisao zbog cega ti je potrebno povecanje snage,ali svejedno ce te doci skuplja pita nego tepsija a opet nisi siguran hoce li izdrzati do narednog prosirenja.

kako god sa srecom
:123:

hvala...
 
tesko se moze vidit jel 1.6, 1.8 ili sta vec u golfu osim ako ne stavljas vr,zasto stavi g60 sa manjom remenicom izvlacis do 200 ks i gustas
 
Član
lord turbo je napisao(la):
tesko se moze vidit jel 1.6, 1.8 ili sta vec u golfu osim ako ne stavljas vr,zasto stavi g60 sa manjom remenicom izvlacis do 200 ks i gustas

najradije bih to vjeruj problem je sto je danas naci G60 u prihvatljivom stanju katastrofa tesko ,zvuk kompresora pod haubom mi je uvijek bio :cool:
 
Top