mjenjač zapinje

mjenjač zapinje

7OZ

Član
Ekipa pozz...
Evo vec 2 god vucem problem sa mjenjacem...
Stvar je sljedeca:
Auto Ford Fiesta 1.4 tdci 2005god. 250.000km prijeđenih, nedavno urađen veliki servis.
Dakle kad je ledeno vrijeme zima,jesen i to, pa cak i ljeti ali rano ujutro mjenjac radi perfektno. Lagano prebacuje sve brzine, ne zuji...itd... Kvacilo također radi super, kada ga do pola otpustim pokrene auto iz stanja mirovanja, dakle mislim da nije lamela i to. Ali ljeti kada je toplo mjenjac pocinje zapinjati, moze se šaltati ali dosta otezano...Nedavno bio kod majstora mislio ulje da mjenjam, on pogledao kaze ima ulja sve uredu to se rijetko mjenja...Stigli topli dani, a sa njima i problem :icon_mad:


Eto ako ko zna, ili ako je ko imao iskustva, molim da pomogne ;)
 
Član
Ja bi prvo pokušao sa uljem. Jest da neki majstori kazu da se u mjenjacu nikad ne mijenja, ali to nije istina. Pogledaj po prospektu na koliko je preporuceno za tvoje vozilo. Ipak 250 000 pređenih, ako nije do sad mijenjano...:icon_eek::icon_eek::icon_eek:
 
Član
a kako se desava kad je vani recimo 15 stepeni i kad digne radnu temperaturu motor? dali tada isto pocne to da radi?
 

7OZ

Član
Evo npr. sad ovih dana vani je oko 30 stepeni i pocinje da zeza, sto bude vise grijalo vise ce da zapinje, izgleda da je ulje izgubilo svojstva, sta ti mislis? Kvacilo i lamela su ok :icon_question:

bio sam u autoservisu MUHO tamo kod Robota kod raskrsnice one, kaze mi on ma to se nemjenja digao ga na dizalicu, govori da nema serafa da ispusti ulje samo da se donaspe :icon_question: kad ga je otpustio pocelo curiti ali užasno je crno i prljavo ulje...
 
Član
mijenjaj ulje, ono mora da bude cisto, to je davno izgubilo svoju funkciju ulje. Ako nema serafa onda se skine sa poluosovine unutarnji zglob i pusti se da tuda iscuri ulje i kad iscuri, zamijenis taj semering i vratis sve i naspe se novo ulje 90-ku za mjenjac.
Ali ne rece ti meni dali ti se to desava ka ti motor digne radnu temeraturu a vani recimo nekih 15+ stepeni?
 

7OZ

Član
pa sad 15+ bas i ne,ali kad je vani 25+ onda :icon_mad: :icon_mad: :icon_mad: kakvo ulje preporucujes ima li kakvo kvalitetno? posto nemam u knjizici kakvo ide.
 
Član
7OZ je napisao(la):
pa sad 15+ bas i ne,ali kad je vani 25+ onda :icon_mad: :icon_mad: :icon_mad: kakvo ulje preporucujes ima li kakvo kvalitetno? posto nemam u knjizici kakvo ide.

90-ka za mjenjac ulje imas kupiti sad imas skuplje i jeftinije, zavisno od proizvodjaca. ako ti to ne pomogne onda ti ne odvaja kvacilo dobro.
 

7OZ

Član
aha eh super probat cu i to...dakle ulje mora biti žuckaste boje , a kod mene se crni uffff... imas li kakvog majstora dobrog za preporucit da mi to odradi posto Muho bas i nece da se oko toga muci :D
 
Član
7OZ je napisao(la):
aha eh super probat cu i to...dakle ulje mora biti žuckaste boje , a kod mene se crni uffff... imas li kakvog majstora dobrog za preporucit da mi to odradi posto Muho bas i nece da se oko toga muci :D

Odi do Djulkica i reci poslao me Damir sto je radio kod vas :D i vidi dali ce ti oni moci da zamijene ulje. Ja sam svoje ulje nasuo prije nekih 40-50 000km i sad kad sam provjeravao bilo je fino zuckasto uopste nije crno bilo :D
 
Top