Mitsubishi ASX

Mitsubishi ASX

Član
asx.jpg

Nebrušeni dijamant

Mitsubishi je nedavno "kompletirao" gamu off-road vozila, predstavljajući čistokrvni crossover ASX, ujedno i najmanji automobil ovog proizvođača sa 4WD pogonom... Ne, Lancer Evolution ne računamo!
asx_1.jpg

Instrumenti su pregledni i dobro raspoređeni, uz interesantan bord-kompjuter
Pri samom spominjanju imena Mitsubishi, većini od nas, verovatno se pred očima, gotovo trenutno, ukažu slike Lancer Evolutiona, legendarne reli ikone, koja je svojevremeno, nepobedivo tutnjala WRC scenom. Kako i ne bi to bila prva asocijacija, kada se za relativno prihvatljivu cenu, dobijao automobil sa performansama gotovo supersportiste, a uz to, istovremeno bio i suveren vladar makadama i snegom pokrivenih puteva. Nešto ozbiljniji, pomisliće na Galanta, skladnu limuzinu koja, kroz devet generacija, traje već više od četiri decenije. Oni avanturističkog duha, okrenuti prirodi, asocijaciju će ipak pronaći u veoma uspešnim off-road vozilima, pre svega u legendarnom Pajeru (Montero ili Shogun na nekim tržištima), sedmostrukom uzastopnom pobedniku Dakara (2001-2007.), ili recimo, kompaktnom SUV-u - Outlanderu.
asx_501.jpg

Od nedavno, proizvođač iz Tokija u svojoj gami nudi najmanji off-roader - čistokrvni crossover, model ASX.

Poreklo
Sam model ASX (Active Sports Crossover), već po svom poreklu, pomalo je kontroverzan primerak. Naime, iako je kod nas (i u Australiji) poznat pod ovim imenom, na severnoameričkom kontinentu vodi se kao Outlander Sport, dok u svojoj domovini, nosi naziv RVR (ne mešati sa modelom RVR, kompaktnim monovolumenom, koji se proizvodio od 1991. do 2002. godine, negde poznatim i pod imenom Space Runner). Bilo kako bilo, u pitanju je klasični crossover, klase u kojoj je, recimo, i vrlo popularni Nissan Qashqai. Karakteriše ga sada već dobro poznat korporativni izgled prednjeg dela, što će reći da je "nos" pozajmio što je mogao više agresivnih gena od već pomenutog Lancer Evolutiona...

Drugim rečima, prednjim delom dominira masivan trapezoidni gril, kojeg vešto "dopunjavaju" agresivne svetlosne grupe i diskretan odbojnik. Da li je ta "asimilacija" bila uspešna ili ne, stvar je ukusa i ličnih preferencija, ali je zato sigurno da je "zadnjica", ipak, mogla biti nešto dinamičnija, i ići bar u korak sa agresivnim "nosem".
asx_2.jpg

Udobnim sedištima napred jedina zamerka može se naći u vidu visoke pozicije sedenja, što će višim osobama predstavljati problem
Prostor za napredak
U kokpitu, situacija gotovo da je slična. Opšti utisak o prilično kvalitetnim materijalima i solidnom nivou završne obrade, uz, mora se priznati, bogatu opremu (nedostajao je samo navigacioni sistem), kvari jedino prilično visoka pozicija sedenja. Čak i u najnižem položaju, sedište je gotovo previsoko, čak i za vozača prosečne visine, što samim tim utiče i na položaj nogu na pedalama, a, naravno, i na ukupan utisak o ergonomiji (viši od 1,9 m glavom će konstantno dodirivati krov ili B stub). To možda ima prednosti prilikom off-road vožnje ili prilikom tesnih gradskih parkiranja, ali na duže staze, zna itekako da umori.

Što se tiče instrumentacije, i ona je u dobroj meri već viđena na Lanceru - nije ništa spektakularno, ali je pre svega pregledna i vrlo informativna, dok je multifunkcionalni upravljač, koji se može podešavati i po dubini, "pozajmljen" od Outlandera. U najvišem paketu opreme, Instyle, društvo će vam praviti i premijum audio sistem Rockford, snage 710 W, sa čak devet zvučnika i hard diskom kapaciteta 40 GB.

Pozadi, mesta za kolena ima taman koliko je potrebno (da ne kažem "knap"), budući da je dosta prostora napred "potrošeno" masivnu instrument-tablu, dok se iza zadnje klupe, nalazi prilično prostran prtljažnik za ovu kategoriju, sa 442, odnosno 1219 litara zapremine.
asx_3.jpg

Zadnja klupa putnicima nudi dovoljno mesta za glave, ali je za kolena, prostor na samoj granici udobnosti, budući da se nije štedelo ni na dužini haube, ni na prtljažniku

kvalitet, +
motor, +
oprema +
visoka pozicija sedenja, -
izgled -


asx_4.jpg

Sve u svemu, utisak o enterijeru sasvim je solidan, kojeg kvari svega par sitnica.

"Dijamant" ispod haube
Pravo otkrovenje krije se ispod haube ASX-a, i to u vidu novog, 1,8-litarskog DI-D MIVEC agregata, oznake 4N13, prvog turbodizela za promenljivim razvodom ventila u putničkom vozilu (serija agregata 4N1). Uz pomoć turbo-punjača promenljive geometrije i common-rail sistema visokog pritiska (2000 bara), 1,8-litarska jedinica pri 4.000 o/min, oslobađa 150 KS, dok se maksimalni obrtni moment od 300 Nm ostvaruje u rasponu od 2.000 do 4.000 o/min. I ne samo što se iz ovih brojki vidi da živahonosti ASX-u gotovo nikad ne nedostaje, već je neophodno naglasiti i to da je ovaj agregat zaista vrlo rafiniran i, pre svega, izuzetno štedljiv. Uz "laku nogu na gasu" i aktiviran AS&G sistem (Auto Stop & Go), prosečnu potrošnju moguće je svesti i na nivo od 4,0 litre evrodizela, verovali ili ne. Tome svakako pomaže i vrlo solidan 6-stepeni manuelni menjač, dobro odmerenih prenosnih odnosa, koji istovremeno pruža pravi kompromis između elastičnosti i eksplozivnosti.

Mitsubishi ASX 1.8 DI-D 4WD

Motor
Tip/broj cilindara turbo-dizel, redni/4
Radna zapremina [cm3] 1798
Broj ventila/tip ubrizgavanja 16/common-rail
maks. snaga [kW/KS/o/min] 110/150/4000
obrtni moment [Nm/o/min] 300/2000
Karoserija
tip/broj sedišta/vrata crossover/5/5
D x Š x V [mm] 4295x1770x1615
međuosovinski razmak [mm] 2670
masa vozila/nosivost [kg] 1525/505
zapremina prtljažnika [l] 442-1219
Ogibljenje
napred McPherson, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
pozadi multilink, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
Kočnice
napred/pozadi samovent. diskovi/diskovi
Pneumatici
dimenzije 215/60 R17
Prenos snage
pogon integralni
tip menjača/stepeni prenosa manuelni/6
Performanse
ubrzanje 0-100 km/h 9,7
maksimalna brzina [km/h] 200
prosečna potrošnja [l/100 km] 5,5
buka pri 100 km/h [dB] 63
zaustavni put [m] 37,5
CO2 145g
Cena (sa PDV-om) € od 25.990


Na putu, ASX se može pohvaliti prilično sigurnim ponašanjem, uprkos tome što se stiče utisak da je relativno meko trimovan, kako bi oslanjanje uspešno izašlo na kraj sa katastrofalnim putevima, kakvi su, recimo, naši. Usled nešto težeg "nosa" i 4WD pogona, ASX ima tendenciju podupravljanja, ali su informacije koje točkovi "šalju" na upravljač, iako ne sjajne, sasvim dovoljne da "najave" situaciju na vreme.

A van puta...
Uz dizel motor, Mitsubishi isporučuje i svoj 4WD pogon, tačnije, pogon na prednje točkove sa mogućnošću automatske aktivacije zadnjih, ukoliko dođe do proklizavanja. Uz to, selektor pruža i režim LOCK, koji vrši konstantnu raspodelu u fiksnom odnosu, a namenjen je za najteže terene. Naravno, ovaj sistem nije svemoćan jer predstavlja samo blokadu, a ne i redukciju prenosa, ali se čak i sa letnjim pneumaticima, ASX na testu "provukao" kroz žitko blato, kada se činilo da će morati da "radi traktor".

Jedino što treba imati na umu prilikom bilo kakve off-road avanture jeste relativno mali klirens vozila, kao i izutetno velik napadni ugao jer se agresivni "nos" spušta gotovo vertikalno ispred točkova.

Zaključak
Kada se sve uzme u obzir, nije teško doći do zaključka da je ASX jedan veoma kompletan automobil. Zaista, nije mu lako pronaći neku ozbiljnu manu, pa čak ni za cenu od 22.490 evra, koliko staje dizel u osnovnom, Inform paketu, sa 2WD pogonom, odnosno, 31.990 evra za top 4WD model koji je bio na testu (u cenu uključen i navigacioni sistem).

Jednim pogledom

Dizajn /***
Performanse /***
Funkcionalnost /****
Kočnice ****
Kvalitet ****
Motor /****
Udobnost ****
Menjač ****
Vozne osobine /***
Cena /***
Prosečna ocena: **** (u okviru klase)


Međutim, kada se "čita između redova", odnosno, kada se u puko dodavanje pluseva i minuseva, uvede i efekat emocija, tu Mitsubishi, imajući u vidu svoje bogato nasleđe, potpuno neočekivano podbacuje. Drugim rečima, kao da je kompletan model ostao nedorečen – niti je dizajn u potpunosti pogođen i usklađen, niti je enterijer nešto što bi trenutno zadivilo iole probirljivijeg kupca. Sve je tu, ali ništa što bi mu pomoglo da iskoči iz "tržišnog sivila". Najsvetlija tačka, zapravo, krije se upravo ispod haube, što u današnje vreme, nažalost, nije i direktan put do srca potencijalnog vlasnika. Zaista šteta, jer ASX ima šta da pruži... No, ništa zato, čekamo na restilizaciju!
asx_5.jpg

Pravo otkrovenje krije se ispod haube, i to u vidu novog, 1,8-litarskog DI-D MIVEC agregata, oznake 4N13, prvog turbodizela za promenljivim razvodom ventila u putničkom vozilu
asx_502.jpg

U dizel verziji, ASX dolazi i sa 4WD pogonom gde se snaga prenosi na prednje točkove sa mogućnošću automatske aktivacije zadnjih, a za najteže terene, prisutna je i blokada diferencijala
 
Top