Misljenje za Audi a4 2008 god

Misljenje za Audi a4 2008 god

Član
Pozdrav drugari, razmisljam bas o autima a inace obozavam Audi vozila, pa me zanima o ovom modelu vasa misljenja Audi a4 2.0 tdi 2008 god, kakve su mu prednosti a kakve mane, sta se mijenja na malom a sta na velikom servisu i na koliko se to kilometara sve radi, kolika je registracija prosjecna cijena guma za ovo vozilo, i u sustini koliko je rentabilno ovo vozilo za odrzavanje sobzirom na prosjecne plate u BiH koje nisu preko 850km, hvala puno unaprijed. Ako tema nije na pravom mjestu zamoljavam moderatore da je premjeste na odgovarajuce mjesto i izvinjavam se ukoliko sam pogrijesio podforum. :)
 
Član
Sa platom od 850 km, cisto sumnjam da se moze odrzavati ovo vozilo, mada to je moje misljenje, imam vecu platu od gore napisanog iznosta, i audjia starijeg 8 godina, i vjeruj mi da kada nesto ode, nije mala cifra, nimalo ;)
 
Član
hvala na odgovoru drug, nisam imao iskustva sa tim vozilima pa me bas zanima, ajd skupi se da se auto i kupi,ali problem je odrzavati ako je skupo.
 
Član
sve zavisi koliko ti treba plate , ako zivis s roditeljima nemas dadzbina i slicno onda ok
a ako ti plata sluzi za sve sto ti treba onda taj auto nije za tebe, dzaba se natezati radi furke, auto starije od 4-5 godina ima bezbroj stvari koje pocinju da se kvare i moraju se mjenjati :))
 
Član
slazem se, onda nesto uzeti od VW :) Golf V ili VI dizel, oni bi trebali od audia biti malo jeftiniji mozda za odrzavanje?
 
Član
jesu jeftiniji, iako mozes ici i na audija 3 malo starijeg ako vec volis audi jer audi i vw se ne mogu porediti
 
Super Moderator
Gume su malo skuplje ako hoces pravu dimenziju stavljati recimo 17'' ide 225/50 koja je skuplja od do sad standardne 225/45 dimenzije na vecini auta, al za par godina ce i to postati standardna dimenzija pa ce cijene malo padati. 16'' recimo ide 205/60 ili 225/55, mada 70% ovih audija kod nas voze na 205/55 jer je jeftinija :)
 
Član
najskuplji auto za održavanje je star i "loš" auto tako da mani se ti ove gore pomenute logike noviji auto skup za održavanje. Audi kojeg pominješ je generalno jako pouzdan, pogotovo model sa 170 ks. Veliki servis se radi na 180.000 km, a ulje i filteri ništa posebno, standardno, originalne disk pločice traju po 50-60.000 km... Jedina poznata mana i to ne tako česta pojava, je kvar vakum ventila na turbini, on je 350 KM nov. E sad sve ovo stoji ako uzmeš dobar auto, sa malom kilometražom, a ako uzmeš jeftinu trulju koju treba dozvati u život e onda je to druga priča.
 
Član
najskuplji auto za održavanje je star i "loš" auto tako da mani se ti ove gore pomenute logike noviji auto skup za održavanje. Audi kojeg pominješ je generalno jako pouzdan, pogotovo model sa 170 ks. Veliki servis se radi na 180.000 km, a ulje i filteri ništa posebno, standardno, originalne disk pločice traju po 50-60.000 km... Jedina poznata mana i to ne tako česta pojava, je kvar vakum ventila na turbini, on je 350 KM nov. E sad sve ovo stoji ako uzmeš dobar auto, sa malom kilometražom, a ako uzmeš jeftinu trulju koju treba dozvati u život e onda je to druga priča.
ako tako postavimo stvari, onda se stariji auto mora vise popravljati/odrzavati pri cemu su djelovi jefitniji, a noviji auto manje a djelovi skuplji,
npr. djelovi za moj auto su sada 3 puta jeftiniji nego kada sam ga kupio
iako nebi se vodio tom logikom, novija auta cesto prelaze po 100 000 godisnje, a ako hoces da odrzavas audija 2008 onda moras i imati, to da se ne kvari i slicno su babske price jer auta nisu pravljena da se ne kvare posebno nakon isteka garancije, a i svaki dio ti je redovna zamjena na 20k, 50k, 80k itd.
ako hoces da odrzavas auto po ps-u moras to pratiti, a ako hoces ko bosanac onda vozis dok ne stane i kad krenu kvarovi ne mozes ga napraviti
par prijatelja mi ima takva auta i svi kazu da 1-2 k eura im treba godisnje na odrzavanje, jest da puno i voze ali tako je
 
Član
pa ti tvoji prijatelji su onda sigurno ova druga kategorija, ovi što voze trulje auta koja su prešla po 300-400 hiljada ;)
za šta to molim te treba godišnje dati 2000€, daj mi molim te samo reci šta to treba mijenjati za tolike pare???
ponavljam najjeftiniji auto za održavanje je onaj koji se ne kvari, noviji auti se puno manje kvare a pogotovo bolji auti. za ovog audija sam siguran iz prve ruke da je jako izdržljiv, u Sarajevu imaš nekoliko taksista koji su tim autom prešli 400-500.000 km bez većeg kvara.
samo kažem treba uzeti očuvan auto sa pristojnom kilometražom i ništa se ne brini ;)
 
Član
pa ti tvoji prijatelji su onda sigurno ova druga kategorija, ovi što voze trulje auta koja su prešla po 300-400 hiljada ;)
za šta to molim te treba godišnje dati 2000€, daj mi molim te samo reci šta to treba mijenjati za tolike pare???
ponavljam najjeftiniji auto za održavanje je onaj koji se ne kvari, noviji auti se puno manje kvare a pogotovo bolji auti. za ovog audija sam siguran iz prve ruke da je jako izdržljiv, u Sarajevu imaš nekoliko taksista koji su tim autom prešli 400-500.000 km bez većeg kvara.
samo kažem treba uzeti očuvan auto sa pristojnom kilometražom i ništa se ne brini ;)
voze auta normalne kilometraze, al veliki servis, pa cak ni mali nije jeftin, pa kocnice, pa silna elektronika itd itd.
mozemo se raspravljati do sutra, ali za takvo auto treba imati finih para za odrzavanje po mom misljenju i koliko mogu zakljuciti od ljudi koji takva auta voze, audi 2008 godiste nije bas novije vozilo da se ne kvari i ne znam za auta da se ne kvare
 
Član
sve ok, ali moraš se složiti sa mnom da postoje auta koja su stvarno kvarljiva i postoje ona za koja možemo reči da su prilično pouzdana. Upravo to je ono što interesuje potencijalnog kupca, a ja garantujem za ovog audija da je stvarno odličan, motor je bez mane, malo troši, lijepo ide i stvarno nikakvih problema nema (sve to naravno ako se redovno održava), ovjes je također dobar (za razliku od prošle četvorke), neko je spomenuo gume, to jest malo skuplja varijanta zato što mu je svaka dimenzija nestandardna, ali sve u svemu odličan.
Eh sad sa 850KM plate ne znam kako ga kupiti (osim ako ti ga ne poklone) jer taj auto košta da valja 25-35 hiljada, ali svakako ko ima para da ga kupi trebalo bi da ima i da ga održava.
 
Član
najskuplji auto za održavanje je star i "loš" auto tako da mani se ti ove gore pomenute logike noviji auto skup za održavanje. Audi kojeg pominješ je generalno jako pouzdan, pogotovo model sa 170 ks. Veliki servis se radi na 180.000 km, a ulje i filteri ništa posebno, standardno, originalne disk pločice traju po 50-60.000 km... Jedina poznata mana i to ne tako česta pojava, je kvar vakum ventila na turbini, on je 350 KM nov. E sad sve ovo stoji ako uzmeš dobar auto, sa malom kilometražom, a ako uzmeš jeftinu trulju koju treba dozvati u život e onda je to druga priča.

Sta sve neces procitati hahahaahahaa :D
-Otkada je to novo auto jeftinije za odrzavanje evo uzmimo promjer mog BMW-a e30 sa 30 godina i 31-a mu :)
Audi kojeg pominjes, za njega je jedna dizna kad crkne (a crkne sigurno kroz par godina na nasem gorivu) je oko 500 eura nova a polovna ispravna se krece od 300-500km
*Na mom bmw-u su jos uvijek njegove originalne dizne stare 30 godina i rade jos uvijek kako treba i savrseno
Na tom audiju na 150 000km rikne zamajac plivajuci kojeg platis preko 1000km sa lamelomi plus ruke
Za mog bmw je fiksni zamajac originalni njegov jos uvijek i bice dok je auta na njemu, lamela je 100km i druk lezaj je 35km i korpa je 100km, sve ukupno 230-250km
kugle krajnice da ne pominjem za tog audia, za mog bmw-a ti je krajnica 16km kugla 18km, selen 17km sto znaci ovako oko 140km dodje prednji kompletan trap 4 kugle, 2 selena, 2 krajnice, kompletan trap prednji
Dalje da vidimo, gume koje su puno skuplje za tog audia zbog vecih dimenzija,
sijalice koje crkavaju puno puno prije nego na mogo auto zbog toga sto ta auta imaju plasticne farove gdje se stvaraju vece temperature i zbog toga dosta prije crkne sijalica.
Veliki servis na tom audi-u izadje od 600 pa gore km kad se radi zupcasti, kompletan veliki servis
Za mene taj isti servis kosta oko 150km dijelovi, zupcasti, spaner, vodena pumpa, klinasti remen, ali opet vodena mi je na klinastom tako da se ona mijenja kad propisa, a to se desi svakih 8-10 godina, tako da ide i ispod 150km servis...
Hocemo li pominjati remenice kvacila na alternatoru koje hoce da odu na tom autu, a ja te remenice ni nemam sa kvacilom i moja je otkako je auta, remenica radilice na kojoj se nalazi guma koja sluzi za "upujanje" daraca pri paljenju i gasenju i koja kad se raspadne guma pocne klepetati i onda se mora mjenjati, moja je fiksna i jos uvijek fabricka.
Kako je jeftinije to novije auto za odrzavanje od mog kad je za mene uljni filter 4.5 marke ,goriva 14km, fitler zraka 15km i ulje da sipanmskupo neko je 56km 4L sot znaci 60km sa filterom i 14km goriva i zraka 15km, a pogledaj za tog audia koliko je ulje i filter ulja i klime, i goriva i zraka, bice preko 150km svi filteri i ulje...
Da bi zamijeniio sijalicu ili poziciju trebas plastika i plastika rastaviti pod haubom pa na nekim autima i skidati branik i skidatiplastike ispod tockova da bi se pozicija, zmigava, sijalica zamijenili.
Kod mene sve sijalice redom da idem mogu zamijeniti za ispod 10 min...
Stavis xenone u auto i crkne ti procesor brisaca, PROCESOR BRISACA! sta ce mi procesor brisaca ili sirene kad mi je relej obavljao funkciju prije toga 50 godina sasvim dobro i nikad nije crkao niti stao :p
Trebam li jos sta navoditi ili??? Ako treba mogu ja navoditi jos stvari kisu zbog cega su bolja starija jednostavnija auta od novijih plasticnih auta punih elektronike....
Nemojte pricati te gluposti da je novije auto jeftinije za odrzavati od starog, Stara su se auta pravila da traju i pravila se jednostavnije i puno izdrzljivije od ovih novih, ova nova su pravljena da se kvare i da se ima sta kvariti i mijenjati tako da te price jeftinije odrzavanje novijeg auta (od 2000-e godine pa gore) od ovih starijih (ispod 1998-e) ne piju vode...
Na novom autu kad nesto ode, ne mozes proci ispod 100km samo dok odes do servisa...
Ta auta moze odrzavati neko ko ima jako dobru plati ili ko je vani pa ima opet dobru plati pa ga ne boli glava kad ode na servis pa da 300 eura, kod nas 300 eura su velike pare pa i za onog ko ima 1500km platu kad treba od jednom da da 300 eura na servis pa vec iduci mjesec mora opet na servis mijenjati ulje pa da i tu rikne 150km...
 
Poslednja izmena:
Top