Misljenje i savjeti???

Misljenje i savjeti???

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Prvo pitanje:
Sta mislite o skidanju katalizatora na mom autu,auto je 89god to je vec davno zacepljeno,mogu ocekivati malo poboljsanje performansi,jedino sto me brine je hoce li auto biti prebucno????

Drugo pitanje:
Chip???
da li se isplati to uraditi???

i trece nije pitanje nego sam jos mislio staviti protocniji filter zraka.

To je onako nesto sto sam planirao za blago povecanje performansi.

Sva misljenja savjeti sugestije su dobro dosli.

Auto je za one koji neznaju BMW E30 320i redni sestak 12ventila 130KS
 
Legend
-kad skines katalizator,mozda maaalo ce snage dobiti i zvuk ce promjeniti
-zracni filter isto zvuk EXTRA dobar meni,za snagu neznam bas
-a s cipom bi dobio snage,al mislim da jeste poskupo.....
;)
 
Član
nece ti biti prebucno, i ja sam to radio. skinuo sam katalizator, probio ga i iscistio sve iznutra i ponovo ga stavio. u biti nema tako vise nikakve funkcije katalizatora. ne znam sta si ti mislio da uradis ja sam to ovako uradio. za chip moj savjet ako imas para stavi. pozz
 
Član
Ja mislim da nece biti prebucno ako skines katalizatore i obavezno uradi filter a za chip i nisam bas siguran meni je to suhveli cuo sam da se nekoliko raje zajebalo sa chipom nisu nis dobili al vidi ipak raspitaj se
 
Član
cip koliko znam,bez turba nema nekog velikog efekta,a ako skines katalizator vjerujem da ce se orit,mozak ce ti nabubrit...
 
Član
Pa sad cip kosta 100EUR i kazu povecanje od 12KS,sve je to upitno,nepise koliko momenta ce povecati,ali mislim da bi imalo efekta.
E sad katalizator,skidao sam dosad uvijek katalizatore na autima,i gledao dosta drugih auta i slusao,ali ni jedan nije bio sestak i nije sa katalizatorom zvucao ovako,bruji opasno oni koji su ga culi znaju. Pa me strah da ne napravim kiks velik ako ga ipak skinem.
Kad skines cijev od kata i probijes i iscistis sve iz nje,a onda je opet vratis nazad,mora se dobiti mala rezonancija jer je prosirenje na cijevi. Neznam,pitao jednog auspuhdziju kaze grmit ce. Neznam koga bih jos mogao pitati. Najbolje bi bilo da mi kaze neko ko je vec radio na ovakvom auti ili slicnom.
 
Član
Al_Galone je napisao(la):
Pa sad cip kosta 100EUR i kazu povecanje od 12KS,sve je to upitno,nepise koliko momenta ce povecati,ali mislim da bi imalo efekta.
E sad katalizator,skidao sam dosad uvijek katalizatore na autima,i gledao dosta drugih auta i slusao,ali ni jedan nije bio sestak i nije sa katalizatorom zvucao ovako,bruji opasno oni koji su ga culi znaju. Pa me strah da ne napravim kiks velik ako ga ipak skinem.
Kad skines cijev od kata i probijes i iscistis sve iz nje,a onda je opet vratis nazad,mora se dobiti mala rezonancija jer je prosirenje na cijevi. Neznam,pitao jednog auspuhdziju kaze grmit ce. Neznam koga bih jos mogao pitati. Najbolje bi bilo da mi kaze neko ko je vec radio na ovakvom auti ili slicnom.
ja sam radio to u servisu gdje smo radili iskljucivo dzipove, bilo je i sestaka i osmaka itd. i skidao sam, probio iscistio, vratio nazad, i nije bilo bucno niti je imalo razlike u zvuku.
 

IGY

Član
e ovako, ja sam kod sebe skinuo kat, i stavio zadnji lonac koji i sam znas kako izgkleda i kakav zvuk ima, sto jest jest da promijeni zvuk, i auto dobije blago na performansama, ustvari lakse ide jer je protocniji, a stim se i potrosnja neznatno povecava.
Sto se tice filtera, dobio bi mocan zvuk pod haubom, i isto tako blago bi bolje isao mada nije to to, ustvari motor bi ti lakse disao.
A za chip tuning nista bez turbine, ja sam dok sam imao fiata radio chip tuning u D&M na Dobrinji i tek kad su mi uzeli pare i kad sam probao i vidio da to nnije nesto rekli su mi da je to mali motor za takvo nesto i da nisam trebao puno ocekivati, a kostalo me 290 KM.
Eto pa ti razmisli sta ces, sa filterom i bez kat. imaces dobar zvuk i malo ce ti bolje ici, to ti pricam iz mog iskustva, a ako neko misli drugacije neka me ispravi
 
Član
1. Filter: Svakako ga stavi zbog protocnijeg usisa ali snagu od njega nemoj ocekivati..
2. Chip: Svakako, samo ako imas malo vise para vozi u Hrvastsku i pravo izmjeri snagu na valjcima da te nebi kopkalo jesi li sta dobio ili ne mada na 10-12 konja bi trebao osjetiti poboljsanje..
3. Kataliztator: Da ce bas grmiti nece ali ces imati "malo" bucnije auto nego inace ali ces imati i protocniji izduv..

Sve u svemu kada bi odradio ove sve tri stvari osjetio bi da auto bolje ide, na BENZIN naravno :D
 

IGY

Član
i jos nesto, bez kat i sa filterom potrosnja ti skace od 1-2 L, zavisi, ali posto ti imas plin to ti i nije neki problem :lol:
 
Član
edo_16v je napisao(la):
1. Filter: Svakako ga stavi zbog protocnijeg usisa ali snagu od njega nemoj ocekivati..
2. Chip: Svakako, samo ako imas malo vise para vozi u Hrvastsku i pravo izmjeri snagu na valjcima da te nebi kopkalo jesi li sta dobio ili ne mada na 10-12 konja bi trebao osjetiti poboljsanje..
3. Kataliztator: Da ce bas grmiti nece ali ces imati "malo" bucnije auto nego inace ali ces imati i protocniji izduv..

Sve u svemu kada bi odradio ove sve tri stvari osjetio bi da auto bolje ide, na BENZIN naravno :D

hehe svjestan sam ja da kada bih sve ovo uradio osjetio poprilicno povecanje snage,znam vec od prije da filter i kat ne daju nikakva posebna povecanja snage,ali ga poprilicno rasterete i lakse nekako ide,a chip ce najvjerovatnije biti,razmislit cu jos.
Pa osjetice se sve ovo i na plinu Edo al na benzinu je uvijek zanimljivije,profinjenije,ma ljepse brate na benzinu,al za obicne voznje plin je vise nego dobra stvar.
 
Član
heheheheheh

http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-e/bmw-e30-320i.html

zanimljivo ali potrosnja mi je najsmjesnija


A evo sta sam nabrzaka iskopao o skidanju kata na M5
http://www.m5board.com/vbulletin/showthread.php?t=50272

ukratko ako vam je mrsko citati,za auto je puno bolje i lakse da nema nikako kata,ali za okolinu nije bolje :) (savijesti nemam) ali govore da je bolje ubaciti cijev sirine orginalne cijevi auspuha nego samo izbiti sac iz unutrasnjosti.

Znaci odlucio sam,manje vise,kat leti van komplet, a umjesto njega ide nova cijev,tako i ako bude prebucno mogu vratiti nazad stari kat i sve na normalu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top