Mekana pedala kočnice, Volvo V40

Mekana pedala kočnice, Volvo V40

Eh ovako... Prije neki dan imao sam jedno krizno kočenje i pri tome mi je puklo prednje kočiono crijevo na lijevom točku i to mi se desilo na nekih 2 km od garaže pa sam nekako uspio dovesti auto kući... Crijevo sam zamijenio i nasuo novo ulje, ali mi se čini da su mi greškom nasuli DOT3 umjesto DOT4, koje je deklarisano u uputstvu za moje auto...

Od tog dana kočnica mi je znatno mekša nego što je bila, sistem je odrzačen i auto dobro koči, ali me muči onaj osjećaj na pedali kočnice, prije mi je ulijevala znatno više samopouzdanja... I još sam primjetio da mi se sada veoma rano aktivira ABS na suhoj podlozi, počne da vibrira papučica kočnice u ranoj fazi kočenja, a prije nije bilo tako... Isto tako, iako je sve odzračeno imam osjećaj da pedala malo propada ako duže držim stisnutu kočnicu...

Diskovi i pločice su u perfektnom stanju, sve je ok, samo taj osjećaj...:icon_question:

Sad me zanima da li je moguće da je do ulja, pošto je DOT3, ili pak sistem nije odzračen kako treba, jer koliko sam informisan, postoji razlika u odračivanju sistema sa i bez ABS, a nije suvišno da napomenem da uz ABS moj Volvo ima i EBD.

Ako nije zrak ili ulje, neka me neko uputi šta bi još moglo prouzrokovati takve promjene na papučici...
 
Član
AldinShpura je napisao(la):

potpisujem ovo... Trebas ozraciti citav sistem. A sto se tice ulja to ti ne igra ulogu da ti moze nesto otici ili biti, pusti one price aj jesi normalan otice ti kocnice bla,bla babine price :)
Isto tako disk moze izgledati perfektno ali i isto tako biti kriv (nemoze oko da vidi to) pa kad stisnes kocnicu a ono pedala radi kao da je abs, a ustvari ti to je kriv disk. Pozzz
 
odes u neki servis gdje sipaju ulje ,takoreci s kontra strane,ima jedna carobna spravica :D ona se postavi na diznu-ozraku na kljestima i pod pridiskom puni sistem u kontra stranu,dok nebude puna boca za ulje,proces se ponavlja na sve 4 tocka...nema sanse da ostane imalo zraka u sistemu
 
Član
Meni je uvjek tako kada bilo šta radim oko kočnica:icon_confused:Rekao je čovjek da su mu nove disk pločice,treba vremena dok "speknu" na diskove
 

MTR

Član
moras kalibrirat ABS na Vadisu , i kakve si plocice metno , nemoj mi samo rec neke od 20 mara
 
Diskovi i pločice su u perfektnom stanju, sve je ok, samo taj osjećaj...

nije mjenjao plocice,samo crijevo,znaci,pedela pod pritiskom lagano propada,ili je zrak u sistemu,ili na glavnom kocionom cilindru poderane gumice pa propustaju ulje,tj nema pritiska...

predpostavljam da je prije zamjene crijeva bilo sve ok znaci...problem nastao tada
 
Član
AldinShpura je napisao(la):
Diskovi i pločice su u perfektnom stanju, sve je ok, samo taj osjećaj...

nije mjenjao plocice,samo crijevo,znaci,pedela pod pritiskom lagano propada,ili je zrak u sistemu,ili na glavnom kocionom cilindru poderane gumice pa propustaju ulje,tj nema pritiska...

predpostavljam da je prije zamjene crijeva bilo sve ok znaci...problem nastao tada

U pravu si,ja sam mislio da je i pločice mijenjao.To je 15 minuta posla ako samo treba zrak izbacititi;)
 
Hvala svima na savjetima, problem je ipak samo zrak, izgleda da ga je ostalo malo u sistemu, sad je sve ok.

Stvar je u tome da je ovo drugi put da mijenjam crijevo, dok je bio snijeg udario sam jednu noć u onaj komad leda što spada s kamiona i probušio lijevo crijevo i poslije njegove zamjene sve je bilo kao i ranije i nisam imao problema niti potrebe za kalibracijom ABS-a, a ovaj put je ostalo zraka i samo to je bio problem.

Pločice nisu mijenjane, samo je crijevo zamijenjeno, a diskovi nisu krivi, kočioni cilindar je isto ispravan, provjereno sve... Auto koči super, samo mekana i polako propadala, a ja mrzim mekanu pedalu...

Pločice nisu 20 maraka, za Volva nema pločica od 20 maraka u autodijelovima gdje ja kupujem :icon_smile:... Ove moje su 80 plus, ne sjećam se baš...

Može i lock, svima hvala na trudu, pitao sam jer sam čuo da može uzrok biti ovo ili ono, pa rekoh da provjerim sa kolegama forumašima, uglavnom dobro je da je do have bilo... :lol:
 
........i probušio lijevo crijevo i poslije njegove zamjene sve je bilo kao i ranije i nisam imao problema niti potrebe za kalibracijom ABS-a, a ovaj put je ostalo zraka i samo to je bio problem.....

a znas sto prije nisi imao problem a sada imas...vjerovatno majstor prilikom mjenjaja crijeva,zavrnuo prvo onaj kraj koji ide na cijev (pa se crijevo slobodnim padom napunilo s uljem) pa tek onda u kljesta...a ovaj put radio obrnuto,tako da je ostao zrak u crijevu...
ako nisi ,zamijeni kompletno ulje u sistemu,nije skupo a znaci,mislim da ide malo jace od 1l u sistem
 
Član
to moze biti i do vakum pumpe kocnica...ali ako je crijevo pucalo samo je do zraka u sistemu...
 
AldinShpura je napisao(la):
........i probušio lijevo crijevo i poslije njegove zamjene sve je bilo kao i ranije i nisam imao problema niti potrebe za kalibracijom ABS-a, a ovaj put je ostalo zraka i samo to je bio problem.....

a znas sto prije nisi imao problem a sada imas...vjerovatno majstor prilikom mjenjaja crijeva,zavrnuo prvo onaj kraj koji ide na cijev (pa se crijevo slobodnim padom napunilo s uljem) pa tek onda u kljesta...a ovaj put radio obrnuto,tako da je ostao zrak u crijevu...
ako nisi ,zamijeni kompletno ulje u sistemu,nije skupo a znaci,mislim da ide malo jace od 1l u sistem

Ovaj put jeste prvo navrnuo na kliješta pa tek na vod od kočionog cilindra... U vražiju mater, ne bi mi ni za sto godina to palo na pamet...
 
Top