Mazda 6

Mazda 6

Član
mazda6.jpg

Japanski hormon rasta
Znatno veća i prestižnija, pa uz to i estetski poželjnija, treća generacija Mazde 6 priželjkuje da se pridruži premijum segmentu
Još od samog nastanka, Mazda je proizvođač koji se uspešno distancira od ostalih.

Kako sve počinje od vizuelne privlačnosti, nikako se nije smeo zaboraviti estetski aspekt, koji su Mazdini dizajneri krstili imenom Kodo, u prevodu nešto kao „duša u pokretu“. Moramo priznati da je glavni dizajner, Akira Tamatani odlično odradio posao.
mazda6_1.jpg

Imuna na modne trendove
Ukoliko ste nakon ovako blistave spoljašnjosti, očekivali nešto slično i u unutrašnjosti, bićete razočarani. Mazda 6 nije podlegla novim modnim trendovima, enterijer se može nazvati čistom automobilskom klasikom. Dakle, potpuno crna unutrašnjost, uz obilatu upotrebu više-manje kvalitetnih materijala (plastika, koža, platno...) i završna obrada gotovo bez mane. OK, poradili su „mali žuti“ i na ergonomiji. Bez preterivanja, svi vozači u koliko-toliko standardnim gabaritima osećaju se savršeno za upravljačem. Mazda između ostalog spominje i A stub, pomeren za 10 cm unazad (navodno poboljšana je vidljivost), a ja dodajem izuzetno preglednu instrument tablu, naravno analognu. Daleko manje mi se svideo nedovoljno velik taktilni ekran za setelitsku navigaciju i ostale informacije (samo 5,8 inča), sa dvostrukim komandama pored ručice menjača. Nedostaju i praktične ostave, osim što ih nema dovoljno, male su zapremine.
mazda6_2.jpg

Pozadi, prostor za putnike je „carski“. Ne samo da ga ima u izobilju za kolena, već je i naslon pod velikim uglom, što omogućava da se i izuzetno visoke osobe osećaju prijatno. Uzevši u obzir formu C stuba, tj. zadnjih prozora, prosto je neverovatno da se stakla kompletno spuštaju u vrata! Toliko prostora za putnike, negativno je uticalo na zapreminu prtljažnika (489 l, što je za 100 l manje od Škode Octavije).

Iako ne poseduje rezervni točak, veoma je plitak, sa malim ulaznim otvorom. Karavan je na ovom polju talentovaniji (552 l), iako je, što je paradoksalno, kraći za 7 cm (4,8 m). Ovo se odražava na prostor za kolena, jer je i međuosovinsko rastojanje manje (karavan 2,75 m, tj 2,83 m kod limuzine). Kod oba, nasloni pozadi se lako obaraju, jednostavnim povlačenjem dveju ručica u prtljažniku.
stil, +
odnos vozna dinamika/udobnost, +
mesta pozadi, +
raspoloživost motora i potrošnja, +
cena +


spoljne dimenzije, -
plitak prtljažnik skromne zapremine, -
nedovoljno ostava za sitnice, -
plastika pri dnu enterijera -

mazda6_501.jpg

Iz poluteške u sredenju kategoriju
Ukoliko sa „šesticom“ i nisu izmislili ništa radikalno novo, Mazdini inženjeri potrudili su se da je usavrše do maksimuma. Osim što je aerdinamika bolja (Cx iznosi 0,26, umesto nekadašnjih 0,28), lakša je za 150 kg u poređenju sa bivšom, uz veću krutost šasije za 30 %.

Tolika limuzina, teži samo 1.405 kg, što je na nivou C segmenta. Jedan mali Audi A3 2.0 TDi/150 ima isto toliko, dok je recimo Peugeot 308 2.0 HDi/150, teži za 70 kg. Ne treba se onda čuditi tolikoj agilnosti, na putu je „lepršava“ i zabavna za vožnju. Uz naplatke od 17 cola, ujedno i udobna, dok električna asistencija sasvim korektno prenosi insformacije o stanju podloge. Utisak je dakle, više nego li povoljan. Problemi nastupaju u vožnji po gradu.
mazda6_3.jpg

Ova Mazda je zaista „pregolema“ za Pariz ili bilo koju drugu gusto naseljenu urbanu sredinu. Ko često vozi po gradu, neka odmah kupi i „dvojku“, kao privezak…. Osim što sam zbog dužine propustio tolika retka mesta za parkiranje, ni širina od 2,13 m (sa spoljašnjim retrovizorima), nije mi olakšavala posao. A šta tek reći za prečnik okretanja od bezmalo 12 metara, i odsustvo senzora i kamere za vožnju unazad?

Sva sreća, mekoća komandi i retko prijatan agregat, olakšavaju život vozaču. Voženi 2.2 zaslužuje pažnju iz više razloga, navedimo samo stepen kompresije, niži od svih danas postojećih dizela (14:1, umesto 15,5 i 16, 5). Time je temperatura sagorevanja spuštena ispod 1.300 ˚C, limit iznad koga dolazi do stvaranja azotnih gasova.
mazda6_502.jpg

Mazda 6 2.2/150 Skayactiv-D Challenge

Cena od 21.990 do 33.480 evra
Motor turbo dizel, redni/4 cilindra, 2.1910 cm3; 16 ventila; 150 KS pri 4.500 o/min; 380 Nm pri 2.000 o/min
Transmisija na prednje točkove; menjač: 6 brzina manuelni, ili automatski šestostepeni; gume 225/50 R17
Ogibljenje napred MacPherson; nazad multi link
Performanse 0-100 km/h 9 s, maksimalna brzina 210 km/h
Potrošnja na testu 6,4 l, CO₂: 108 g/km
Karoserija limuzina, četvoro vrata, DxŠxV (mm) 4870x1840x1450, međuosovinsko rastojanje 2830, masa 1405 kg, prtljažnik 489 l

Ovo se pozitivno odražava i na kulturu rada, praktično bez vibracija. Čim dostigne radnu temperaturu, oduševljava diskrecijom, kao i odzivom na gas. Naš razvija „samo“ 150 KS i 380 Nm, no, u ponudi je i snažniji od 175 KS, sa 420 Nm. Ruku na srce, u potpunosti zadovoljava. Osim dobrog ubrzanja iz mesta (9 s do 100 km/h), istakao bih izraženu elastičnost, zahvaljujući ugradnji dva turbo punjača (jedan za niže, a drugi sa srednje i visoke obrtaje). Recimo, u petom stepenu prenosa, i pri brzini od samo 50 km/h (jedva 1.000 o/min), ne „štuca“ prilikom dodavanja gasa, već polako počinje da ubrzava. Dah gubi tek nešto ispod 5.000 obrtaja. Najlepše od svega je potrošnja, jer prosto je neshvatljivo kako motor tolike zapremine, može da troši toliko malo.

OK, znatno više od obećanih 3,9 lit (u proseku), koju smo ipak uspeli ostvariti, „penzionerskom“ vožnjom na otvorenom putu. No, čak i kada se ritam pojača, kao recimo na autoputu (pri 140 km/h zabeležili smo skromnih 6 l) ili prilikom temperamentne vožnje, opet će vas odvesti daleko. Sa rezervoarom od 62 l, i prosečnom potrošnjom koja ne prelazi 6,5 l, možete da računate na oko 1.000 km autonomije. Mazda je ovaj agregat snabdela i sofisticiranim Stop&Start sistemom, koji crpi energiju uz super kondenzatora (sličan postoji kod grupacije PSA), a ne iz teških i skupih baterija. Naime, ovde se radi o jednom novom dispozitivu, nazvanom i-ELOOP, koji rekuperira energiju prilikom kočenja, odnosno usporavanja. Jednom akumulirana, služi za potrošače kao što su klima uređaj, svetla, radio aparat…, tako da i sa ugašenim motorom ispred semafora, nastavljaju da funkcionišu. Po gradu, lako se zadovoljava potrošnjom od oko 7 l.
Jednim pogledom

Dizajn
stars_40.gif

Performanse
stars_40.gif

Funkcionalnost
stars_30.gif

Kočnice
stars_40.gif

Kvalitet
stars_40.gif

Motor
stars_45.gif

Udobnost
stars_40.gif

Menjač
stars_40.gif

Vozne osobine
stars_40.gif

Cena
stars_40.gif

Prosečna ocena:
starss_40.gif
(u okviru klase)

Cena za dušu
Pored dizela, Mazda 6 poseduje još tri benzinska agregata, 2.0/145, 2.0/165 i 2.5/192 KS. Radi se o isto tako savremenim motorima, sa direktnim ubrzigavanjem, vec viđenim kod crossovera CX5. Bizarno, stepen kompresije je identičan kao kod dizela, što je izuzetno visoko za benzince. Najeftiniji je logično najslabiji, a u Srbiji, sa osnovnom opremom košta nepunih 22.000 evra. Rekao bih veoma povoljno, iako se Emotion mora zadovoljiti relativno baznom opremom. Drugi, odnosno testirani nivo Challenge, znatno je interesantniji, no, za njega se mora doplatiti 2.000 evra. Naš dizel sa ovim paketom košta tako 25.990 evra, što je više nego li pošteno! Ostaju jos dva superiornija nivoa (kod nas nazvani Attraction i Revolution), poslednji i najskuplji, 2.2 CD/175 automatic, košta 33.490 evra. Tek uz njih možete da računate na pojedine sofisticirane sisteme, kao što su aktivni radar (samostalno održava distancu sa vozilom ispred), pomoć za održavanje pravca na autoputu, bi-xenon farove sa automatskim prelazom na duga/kratka svetla i slično. Cena karavana identična je sa limuzinom.
mazda6_4.jpg

mazda6_5.jpg

Zaključak
Mazda 6 je bez ikakve sumnje veoma dobar auto, „nažalost“, nezahvalan za opisivanje. Malo toga joj se realno može prebaciti, ali sa druge strane, ne izaziva dovoljno emocija. Potpuno klasičan enterijer, samo dokazuje da Mazda, kao i uostalom drugi japanski proizvođači, oprezno prati modne trendove. Naprotiv, ozbiljnost sa kojom je pristupila razvoju „šestice“, impresionira. Progres u poređenju sa prethodnom je evidentan, iako je i ova važila za veoma uspešan model. Daleko sam manje optimista po pitanju njenog ulaska u tzv. premijum, pre svega zbog nedostatka prestižnih agregata (šestocilindarski i više), kojima se nemački predstavnici ne bez razloga ponose. Bilo kako bilo, predstavlja odličnu alternativu za one koji traže jednu (veoma) veliku i kvalitetnu limuzinu, po ceni osetno inferiornijoj od ovih.
mazda6_503.jpg


 
BHT Ovisnik
za ovoliku lađu i nije teska, s ovim obrtnim momentom ovih 150konjica fino ide :) samo je meni ljepsa prosla 6ca, ovu kada vidim na cesti nakva isto riba, kao ovi novi ruzni audi,duga,a cudne linije,nema nikako finih oblina, fali malo masivnog izgleda
 
Top