Maglenke - problem sa strujom

Maglenke - problem sa strujom

Dakle, imam jedno pitanje u vezi maglenki koje nikako da rijesim... da bi maglenke upalio na prekidacu moram upaliti poziciju... eh ja kad ukljucim prekidac maglenki i potom prekidac svjetala, cujem kad relej kucne ali ne rade maglenke... izvadim relej, spojim direktno izlaze 87 i 30 maglenke rade i mogu ih paliti i gasiti... ispitao sam instalaciju, zica od osiguraca do prekidaca je uredu, od prekidaca do releja isto uredu... stavljao sam jos 2 releja ali isto se desava sto znaci da nije do releja.. sta bi mogao biti problem :icon_question::icon_question:
 
amkos je napisao(la):
mozda ti je prekidac loš jesi njega pregledao

mislis od svjetala... ma to i ja nesto kontam, jer kad prebacujem na poziciju, na ispitivacu na kratko migne sijalica, tek toliko koliko relej kucne sto znaci da najvjerovatnije on ne salje napon...
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
amkos je napisao(la):
mozda ti je prekidac loš jesi njega pregledao

mislis od svjetala... ma to i ja nesto kontam, jer kad prebacujem na poziciju, na ispitivacu na kratko migne sijalica, tek toliko koliko relej kucne sto znaci da najvjerovatnije on ne salje napon...

da od svjetala,ja sam imao slucaj ali samo sa svjetlima i bilo do prekidaca i bas reko da ga rastavim kad neki limici se potrosili jednostavno dotrajalo od stalnog palenja a i struja je tu jaca pa gori polako
 
Danas sam nesto malo radio i citao po stranim forumima i saznao sam da ovaj relej koji je fabricki ugradjen za maglenke, da je on u sustini tu da se maglenke mogu paliti samo pod odredjenim uslovima kao npr. pod pozicijom ili svjetlima zavisno od zemlje za koju je proizveden (zakon o saobracaju)... i da se mogu pinovi 30 i 87 direktno spojiti i da palim maglenke neovisno o poziciji ili svjetlima... naravno tu je i osigurac od 15A... da li smijem tako spojiti a da mi prekidac ne strada :icon_rolleyes:

u mene su 2 prekidaca, za prednje i zadnje maglenke:

2pop91c.jpg


Ali mi pravo cudno, kad upalim svjetla relej kucne ali ne prosljedjuje napon na prekidac maglenki... izvadim relej, spojim pinove 30 i 87 ("+" i izlaz za maglenke) i onda mogu normalno paliti maglenke neovisno o svjetlima, naravno pod kontaktom... relej nije 100% (probao 3 releja).. po struci sam elektrotehnicar i struja mi je jaca strana i kako god skontam ovo mi nema logike nikako ... kao prvo mi nije jasno kako prekidac upali maglenke bez releja ako direktno spojim pinove 30 i 87... nije nista dirano po instalaciji, sve je tvornicko ...
 
Top