Mac audio woofer

Mac audio woofer

Član
Pozz, nedavno sam u nekoj trampi uzeo vufere Mac audio premium reflex 230, to su dve dvanaestice u fabrickoj kutiji, ne razumem se puno oko toga, ali sam nasao neke njihove podatke http://www.macaudio.hu/pdf_regi/ladak/Premium Reflex Serie.pdf na dnu ove specifikacije se nalaze ove dvanaestice, i sada tu pise 350w rms/700w max, interesuje me dal se to odnosi na ova zvucnika 350w rms ili svaki od njih ima po 350w rms?

S obzirom da imaju finu osetljivost 95db, koji bi mi pojacalo odgovaralo da izvucem maximum iz nih?
Trenutno ih slusam na nekom prastarom Sal wrc 500 pojacalu, koje sam nasao u magacinu :) ali radi posao, mada ne znam ni koja je relna snaga ovog Sala, ali mislim da je slab za ove vufere...
 
Putovanja.ba
Administrator
Malo su zakomplikovaki, mislim da je to ukupna snaga oba zvucnika, jer ima prikazana snaga zvucnika gdje je samo jedan u kutiji i pise da je 200W.
 
Član
Kao što Fele kaže zakomplikovali su a evo djelimično zašto. Prva kutija ima samo jedan woofer i kada se kači na 4ohma 200Wrms je snage. Druga kutija ima 2x woofera i oni su 2x4ohma spajanje. Ako oba woofera spojiš na 2 ili 8 ohma pa ih ponovo pri izlazu vežeš na 4 ohma dobiješ 350Wrms koje treba pojačalo da obezbijedi da bi ih obadva guralo. Vjerovatno im je bilo mrsko pisati 2x jednu te istu karatkeristiku za woofer pa su napisali koliko kutija za 2x woofera treba snage da se obadva guraju. Pozz
 
Član
Bas su ga zakomplikovali... Znaci najverovatnije imaju 350w oba zajedno.
E sada me interesuje sledece:
1-pojacalo koje snage bi ih guralo u fulu, znaci da izvucem maksimum iz njih (A negde sam citao da je bitna i osetljivost koja je ovde poprilicno visoka?)
2-posto pise da je kutija 760x340x340 koliko je to onda litara? Nekako mi se cini da je mala kutija, kada je uzivo gledam
3-Iako mislimo da su oba 350w, kako onda ovaj prvi vufer u specifikaciji sam ima 15kg tezina, a ova oba 20kg?
 
Član
87l po vanjskim dimenzijama. E sad koliko je debel materijal ne znam, i koliko sami wooferi uzimaju... Ali te fabričke kutije su dobre jer nećeš lahko uništiti woofer, iako se u pravljenoj kutiji uvijek može više izvuć... Uzmi neki amp od 300ak w i biće ti tamam. Naštimaj radio prvo, vol na max na koji ćeš slušati, prije toga smanji amp za woofere, i polahko diži gain sve dok ne dođe do distorzije, zatim samo malo vrati gain i to je to
 
Član
Znaci neko monoblock sa 300w rms ce biti dovoljno?

A jel moze neko da mi kaze nesto o mom prastarom sal wrc500? :)
Ne nalazim neke specifikacije o njemu, cisto da znam koliko on ima rms i da znam sta da ocekujem od recimo 300w rms...
 
Član
Ta kilaža se odnosi na cijelu kutiju jer realno u prvoj kutiji woofer nek je 6kg ostalo je kutija ako je u drugoj 12kg onda je ostalo kutija. U brošuri se ne navode specifikacije woofera nego kutije jer bi onda napisali i ostale bitne stavke kao veličinu woofera, promjer woofera i namotaja,Qmax itd.

Što se tiče tvog pojačala na netu su neki ovi podaci.

Sal universal WRC car amplifier power amplifier 500 ( W ):
2x120 / 2 ohm + 220/4 ohm
2x70 / 4 ohm + 220/4 ohm
Aditional description : 2 + 1 (1 + 1) channels.


Ako smo realni i vidimo da su to neke karakteristike navedene bez ikakvih informacija kako je testirano onda je velika vjerovatnoća da možeš njih za 20% smanjiti i možda dobiti Wrms snagu što ti ga dođe oko 50Wrms na 2 kanala i i možda nekih 170W na woofer kanalu.

Što se tiče pojačala koje ti treba imaš veliki broj opcija a to zavisi kako ćeš spajati woofere. Pošto ne znam kakvi su terminali pozadi a po pravilu trebalo bi da imaš 8x njih jer su wooferi 2x4ohma pa da sam kombinuješ kako ti god paše pa evo ti par primjera:

1. Spojiš obadva woofera na 2 ohma i onda sebi nabaviš dvokanalno ili četverokanalno pojačalo koje po kanalu na 2ohma ima 200Wrms. spojiš na jedan kanal jedan woofer, drugi na drugi i samo našteluješ gain i gotovo.

2. Spojiš obadva woofera na 2 ohma pa ih međusobno opet spojiš u seriju da dobiješ 4 ohm i nabaviš sebi monoblok, dvokanalno ili četverokanalno koje na kanalu ili bridge ima 400Wrms na 4ohma.

3. Spojiš woofere na 8ohma pa ih ponovo spajaš u paralelu da dobiješ opet 4ohma i ponovo nađeš pojačalo kao iz primjera 2 i opet ti sve radi u ravnoteži.

Uvjek je bolje imati jače pojačalo nego wooferov Wrms jer napon varira i može umanjiti performanse pojačala. Pozz
 
Top