Lupkanje zadnjeg ovjesa - misterija rijesena

Lupkanje zadnjeg ovjesa - misterija rijesena

Evo jedan neobican prikaz slucaja sta mi se desil.

U nazad 15ak dana cujem u zadnjem desnom tocku kada tocak upadne u rupu ili sidje sa lezeceg policajca neki zveket ili lupkanje, slicno kao da opruga lupa. Ali da stvar bude cudnija, ne lupa uvijek. 10 puta predjem preko iste rupe, jednom lupi, 9 puta nece, ili cijeli dan ne lupa, onda jedan dan lupi 5 puta u pola sata... nije bilo nikakvog pravila, nisam nikad mogao ponoviti istu stvar. To mi je bilo neobicno jer je auto tek godinu i pol staro (KIA Ceed 2017). Podignem auto na dizalicu podvucem se ispod pregledam rukama sve stangle i spojke nistan e vidim labavo. Jedino sto mi se ucini je da auspuh malo previse hoda na svojim gumenim nosacima. Hajde reko mozda je auspuh da lupi pri ljuljanju auta, mada mi je bilo malo vjerovatno jer bas treba povelika sila ljuljanja za tako nesto. Hajde da to iskljucim, stavim komad spuzve izmedju auspuha i zadnjjeg branika da ga fiksiram da se ne pomjera. Vozim dan dva, ista stvar, lupka ponekad zadnii desni tocak, znaci nije auspuh. Hajde da odem reko do majstora nek pregleda. Odem, digne na dizalicu, polugom ispita sve one spojeve i gumice oko ovjesa... kaze sve u redu. Preporuci mi da odem na tehnicki (besplatni preventivni - nisam ni znao da imamo pravo na to) pregled i da na onoj masini sto mrda i razvlaci tockove isptaju. Hajde odem i to, stave ljudi na masinu, vuci, cupaj, klimaj, kaze cova na tehnickom sve ok, sve novo. Kaze mozda ti lupaju kociona klijesta. ?! Kakve veze imaju kociona klijesta sa upadanjem tocka u rupe. Iznerviram se i vratim se u garazu, dignem auto na dizalicu opet, skinem tocak, lampu u ruke i gledaj, gledaj, jedno pola sata sam gledao svaki spoj, sve gdje sta se pomjera.... i nadjem problem! 3 kamena velicine graha zaglavljena ispod zadnjeg navoja opruge u lezistu, kad auto upadne u rupu opruga udari u kamenje jer nema vise toliko slobodnog hoda. Izvadim kamenje, isperem wapom jer je bilo i pijeska u lezistu... testiram poslije 2 dana nema vise lupkanja... Zakljucak: nekad treba malo detaljniji pregled vozila, jer sigurno da ima negdje neki uzrok. Evo par slika:

2113sr5.jpg


246t2ky.jpg


22n8ti.jpg
 
Poslednja izmena:
Top