lupkanje - golf 4

lupkanje - golf 4

može li mi neko objasniti šta sve može utjecati na neudobnu vožnju? - da budem malo precizniji: lupkanje na prelazim asfalta novog na stari, recimo, preko makadama kad vozim naidjem na manje rupe i čuje se kako lupka recimo u zadnjem desno točku. imam osjećaj da kad bi naišo brže da bi nešto žestoko se pokvarilo, da ne kažem puklo.

ležajevi, kugle.. .? šta sve utiče na te stvari i koje djelove je poželjno mjenjati u kombinaciji kako nebi kupio jedno, a drugo ostalo, pa pokvarilo ovo što sam kupio za 6mj.

i, zanima me, kad recimo pomjenjam sve ove stvari koje su kritične, koliko se ja mogu osloniti na kvalitetu djelova ovdje po bosni? znam da ne može biti kao u njemačkoj djelovi, ali nije li bar smeće?

znači; rezime:

1. spisak djelova uz opis šta je najkritičnije odnosno najpotrebnije za rješenje ovog problema?

2. kvalitet djelova istih, u bih - i koliko je normalno da se to mjenja? svako 15 mj. primjer..

--

da objasnim; pitam ovo jer želim prvo provjeriti cijenu dijelova, a zatim ići kod majstora - u pravom smislu riječi. samo hoću da znam koliko moram odvojiti para.
 
Član
Najbolje bi bilo uzeti sa nekog otpada neke dijelvoe jer su i to originalne,Ali kao prvo na udobnost ti uticu,felge,ovjes te gume,debljina profila te dimenzije istih ;)
A to za krajnice lezajeve,to se samo cuje ne mozez ti puno sa tim dobiti na udobnosti ;)
 
Skrabo je napisao(la):
Najbolje bi bilo uzeti sa nekog otpada neke dijelvoe jer su i to originalne,Ali kao prvo na udobnost ti uticu,felge,ovjes te gume,debljina profila te dimenzije istih ;)
A to za krajnice lezajeve,to se samo cuje ne mozez ti puno sa tim dobiti na udobnosti ;)

dobro, pogrešno sam se izrazio kad sam rekao "udobnost". Ne želim da čujem ovo lupkanje.. jer sigurno, pored toga što mene udara u uho, nije dobro za auto - nema sumnje.

pa zbog toga pitam.

- krajnice
- ležajevi

?
 
Član
sanel.muhamedagic je napisao(la):
Skrabo je napisao(la):
Najbolje bi bilo uzeti sa nekog otpada neke dijelvoe jer su i to originalne,Ali kao prvo na udobnost ti uticu,felge,ovjes te gume,debljina profila te dimenzije istih ;)
A to za krajnice lezajeve,to se samo cuje ne mozez ti puno sa tim dobiti na udobnosti ;)

dobro, pogrešno sam se izrazio kad sam rekao "udobnost". Ne želim da čujem ovo lupkanje.. jer sigurno, pored toga što mene udara u uho, nije dobro za auto - nema sumnje.

pa zbog toga pitam.

- krajnice
- ležajevi

?

Vjerovatno to.Ali moze biti svasta nesto jos..Mozda ti se odavio malo tocak ne daj boze ili sl..Slabi amortizeri,aksijalni lezajevi i sl..
 
Član
Nema nazad krajnica, a lezaj ne lupka nego bruji kad ode. Nazad ti mogu lupkati seleni (caure) zadnjeg mosta, ili amortizer. To majstor mora pogledati, ispitati.
 
Član
sanel.muhamedagic je napisao(la):
može li mi neko objasniti šta sve može utjecati na neudobnu vožnju? - da budem malo precizniji: lupkanje na prelazim asfalta novog na stari, recimo, preko makadama kad vozim naidjem na manje rupe i čuje se kako lupka recimo u zadnjem desno točku. imam osjećaj da kad bi naišo brže da bi nešto žestoko se pokvarilo, da ne kažem puklo.

ležajevi, kugle.. .? šta sve utiče na te stvari i koje djelove je poželjno mjenjati u kombinaciji kako nebi kupio jedno, a drugo ostalo, pa pokvarilo ovo što sam kupio za 6mj.

i, zanima me, kad recimo pomjenjam sve ove stvari koje su kritične, koliko se ja mogu osloniti na kvalitetu djelova ovdje po bosni? znam da ne može biti kao u njemačkoj djelovi, ali nije li bar smeće?

znači; rezime:

1. spisak djelova uz opis šta je najkritičnije odnosno najpotrebnije za rješenje ovog problema?

2. kvalitet djelova istih, u bih - i koliko je normalno da se to mjenja? svako 15 mj. primjer..

--

da objasnim; pitam ovo jer želim prvo provjeriti cijenu dijelova, a zatim ići kod majstora - u pravom smislu riječi. samo hoću da znam koliko moram odvojiti para.

"čuje se kako lupka recimo u zadnjem desno točku" Trebas utvrdit tacno odakle lupka mozda je u lijevom, dok tacno ne utvrdis moze ti nesto lupkat od stvari u gepektu ili ispod rezervnog tocka

1. spisak djelova uz opis šta je najkritičnije odnosno najpotrebnije za rješenje ovog problema? Moze ti biti cahur (ono vise amortizera sto ga vezuje za sasiju) sam amortizer ili stabilizatori


2. kvalitet djelova istih, u bih - i koliko je normalno da se to mjenja? svako 15 mj. primjer.. Kvalitet djelova imas bolji i slabiji zavisno od proizvodjaca tj skuplji i jeftiniji. A mjenja se u zavisnosti od potrosenosti tog djela ili u krajnjem slucaju kad taj dio ode u potpunosti sve to zavisi koliko se auto koristi. A sto se tice ovog 15mjeseci pa nije prehranbeni proizvod ;)
 
Član
lupkati moze slijedece

krajnica
gumica balans stange
gornji lezaj amortizera

ovo je najcesce sto lupa, znam imao sam i sam sve ove izmjene, sto se cijene tice...ma da jednom godisnje mijenjas nije skupo

krajnica oko 20-ak KM
gumica balans stange 5-6KM
Gornji lezaj amortizera...hmmm oko 30Cini mi se (bilo je davno pa sam zaboravio)
 
Drug meni je naprijed lupalo kao da nista ne valja...Odem kod jednog majstora po preporuci, nakon more experata i izjava da mijenjam sve redom, momak podigne kaze sve ok, reko hajd malo provozaj. On vozio kaze tuce ko da nista ne valja,kad j.bene gumice balans stangle, bile prva ugradnja i evo zamjenjene na 212000km, topranove 2 10km, ne mozes poznati auto... :)
 
E ovako da ne otvaram novu temu, postavicu ovdje pitanje. U pitanju je golf 4 motion tdi 2000 godiste 66kw , problem je sljedeci vec sam mijenjao letvu volana i kako nisam imao gdje da nadjem za 4motion morao sam u ovlasteni servis i cekao sam mjesec i po dana da stigne nova letva iz fabrike i platio sam 1700km:icon_sad:, sad su prosle dvije godine od toga i opet mi se cuje zujanje serva i curi ulje, kao da sipam i samo istice, sta da radim ima li neki drugi nacin da se to rijesi ili opet 1700 km :D, problem je sto ulje kaplje kod onih gumica kao harmonike,( nisam neki strucnjak za mehaniku pa pisem prostim jezikom ) nasuo sam litru i 100ml i sve je iscurilo u roku 25 minuta :icon_mad:, vozio sam tad da ne bude zabune. Hvala jos jednom puno na odgovorima, pomagajte ljudi :icon_confused:
 
Član
Po meni je i ta 'propišala' što znači da je treba reparirati. E sad ja sam radio reparaciju kod Jakare ali se tu spremi na čekanje i zavlačenje, meni je živce pokidao ali ta letva je još uvijek ispravna i radi bez greške na trici. Ima i drugih majstora koji će ti uraditi reparaciju letve za trećinu tih para što ćeš dati za novu, možda i manje, tako da bi se ja dobro raspitao prije nego bi se odlučio na kupovinu nove.

Broj Jakare ti je 061260331 Mersad.
Probaj dogovoriti da ti je uzmu odmah ujutro i da završe isti dan jer ako ostaviš načekaćeš se dobro.

Eto nadam se da ćeš riješiti problem...
 
nookey je napisao(la):
Po meni je i ta 'propišala' što znači da je treba reparirati. E sad ja sam radio reparaciju kod Jakare ali se tu spremi na čekanje i zavlačenje, meni je živce pokidao ali ta letva je još uvijek ispravna i radi bez greške na trici. Ima i drugih majstora koji će ti uraditi reparaciju letve za trećinu tih para što ćeš dati za novu, možda i manje, tako da bi se ja dobro raspitao prije nego bi se odlučio na kupovinu nove.

Broj Jakare ti je 061260331 Mersad.
Probaj dogovoriti da ti je uzmu odmah ujutro i da završe isti dan jer ako ostaviš načekaćeš se dobro.

Eto nadam se da ćeš riješiti problem...


Hvala puno na odgovoru, zvao sam u servis Vidovic gdje sam radio letvu, ali kazu da nije letva sigurno otisla vec samo neki dihtung, ajde vidjecu ja sad da urade reparaciju ove letve ako moze da se spasi, ali ne znam od cega bi otisla letva koja je jedva stara dvije godine :icon_question::icon_rolleyes:
 
Top