Ljudski ili materijalni faktor????

Ljudski ili materijalni faktor????

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo vidimo svi da skoro nema dana da u nekom djelu BiH ne bude saobracajka one lakse necu ni racunat.Svi mi znamo da je u BiH tesko stanje i da se voze auta stara i po nekoliko desetina godina ali voze se i nova auta sto kazu tek izasla "ispod cekica".
Cesto mozemo vidjet da i ta nova auta dozivljavju havarije kako na lokalnim tako i magistralnim putevima.Putevi su losi to je cinjenica,recimo put B.Brod Derventa je komplet crna tacka skoro od granickog prelaza pa do grodblja u Derventi ili gore do skretnja za Osinju,Cerane i ta sela.Takodje put Doboj Seslije je zajeban najvise na djelu oko Kotorskog tj od Enterijera pa skoro do Seslija.Eto recimo na tom djelu koji je jako male razdaljine desile su se dvije teske nesrece u kjoj su ucestovali autobusi.Ove godine Centrotrans na srecu sa tjelesnim povredama,a prosle godine sa 3 mrtvih i 54 povredjen osobe, Krolo turs koji je vozio hodocasnike.
Onda brzina,dovoljno je stat na autobusku ili benzinsku pa pogledat kako se vozi i sta radi,ako je uhvatio volan u sake odma misli da je povuko Boga za bradu.Preticanja to je da te Bog sacuva,na mostu,ipred tunela skoro u samom tunelu,desnom stranom samo ako mjesta najcesce na ukljcenjima na M17 kakva su ukljcenja za vitez i mislim za kakanj ili visoko.Raskrsnice niko nikog ne ceka samo proleti ni ne vidis ga,ako ima semofor jos mu veci uzitak.Cekanje na semoforim i gradske ulice ko staza F1,dzabe kamere dzabe sve.
Saobracajna kultura ispod nule,ne zna se ni ko pije ni ko placa,sve su to faktori koji cine svoje i posle se neko cudia kaze otkud ovlike saobracajke a niko se nije zapitao sta on tu moze ucinit.Dovoljno je da ga neko obidje odma shvata to kao izazov i hoce trku nije bitno gdje i kad.Ljudi cesto kazu kaze vidi ga budzio ga da bi se trko i pravio srnaja na cesti.
Neko ko na auto stavi skupocjenu opremu i original nece sigurno srat po putu iako ispod ima VR6 ili M,a onaj ko stavi izolir traku na svjetla da mu kao dobiju neku boju,nalijepi neka sranja na branike i auspuh sa pijace taj sigurno nece normalno vozit.Ko god voli auto nece sigruno kenjat jer i ono novo ima neku gresku a niko nikad ne zna dje ce mu popustit koji saraf,dje ce puknit guma,spona,dje ce otkazat kocnica,amortizer i sl.Danas do auta nije lako doci treba se dobro istrest dzep da se kupi neko solidno auto,onda za njegovo osigurnje,registraciju,gorivo,odrzavnje i sl,pa onda kolko treba za miliciju,a za tuning koliko toliko kvalitetan i unikatan necu ni govorit kolko treba.......E sad sta vi mislite da li je sem ovih ljudski i materijalni faktora bitno jos nesto ili su samo oni uzrocnici ovolikog broja nesreca.
 
Član
Materijalni nemaju veliku vezu skoro pa nikakvu
problem je u ljudima TJ vozacima bilo vozio auto od 500 km ili 200 000 stvar je u kulturi i znanju ,kojeg danas nema. Prvo vecina ljudi nisu svjesni u sta se upustaju kad sjednu za volan kolika je to obaveza itd . . a kamoli kada voze brze od ogranicenja i slicno . . . .
uglavnom problem je u ljudima a ne u autima bilo to golf 1 ili Audi A8.
 
Član
preovladava ljudski faktor...rijetko se,uprkos zamoru materijala,i smanjenju njegovih mehanickih osobina,a samim time i tehnicke ispravnosti vozila, desi da je za nesrecu kriv kvar na automobilu...svi mi volimo adrenalin,al je sad stvar navike i svijesti koliko se moze kontrolirat...tacnije,ziv ce ostat onaj ko se prije opameti(ovim mislim,naravno, da mu se nece nista desit sto je uzrokovano njegovom krivicom,tj. procenat sanse da se to dogodi je poprilicno smanjen)
 
Član
+1 :cool:

bravo za post

cesce je ljudski faktor, a kad se spoje ljudski+materijalni onda je to = SMRT.

Jurcanje sa gumama ko tenama, bez kocnica, bez amortizera, preticanje bez snage....

Ali rezultati nisu isti.

Neki noviji SUV ili kombi ce se samo malo okrznuti dok ce u slucaju da se udari sa njima GII i slicno izvuci dobro debeli kraj.

Sto novije i bolje auto, to je sigurnije, ali se ne moze divljati ni sa novim autom.

Svi mi volimo brzo voziti i te stvari, ali treba znati gdje se moze trkati.

caoss
 
Član
Ljudski materijalni i mene to ponekad zbuni.Zbuni me kad vidim da sjedim u autu koje ima 90 konja i njega pretice auto od 50-60 konja i ode on ne vidis ti njega.Neki dan gledam Smanji gas i kamera u Sarajevu snimila motoristu 160 KM nedaleko odatle pogino,haj sto je on bas snimljen i prikazan a kolko je takvih slucajeva sto se za njih i ne zna.Svi smo mi ucesnici u saobracaju i ja kao pjesak i onaj biciklista i onaj sto vozi kombajn,frezu,nije bitno sta.Svako treba malo povest racuna,primjera radi parkira se na trotaru i ti moras sic na cestu da bi obisao auto odozgo neko ide zakaci te i eto ti problema,ali jednostavno ovde niko na nikog nema obzira svako gleda neke malo jadne individualne ciljeve,a da svako malo povede racuna o sebi i drugim ucesnicima vjerujem da bi bilo upola manje teskih saobracajki.Jer Bosna je mala zemlja i ima malo stanovnika da bi bilo ovoliko nesreca sa teskim i fatalnim ishodima......
 
BHT Ovisnik
em su ceste strava al su i vozaci do boga opiceni,evo primjer,vracamo se iz slavonije i sad od viteza pa do D. Vakufa 3 momka sa corsom C prestisu "iskljucivo desnom stranom",da ja nisam pogledo slucajno u retrovizor i reko starom pokupio bi nas,prestigao je 7-8 auta s desne strane,pokusao je i traktora al nije uspio
evo slika http://img443.imageshack.us/img443/2350/slika138ym4.jpg
isto tako ljetos prema sarajevu ispred nas ide neki dvica sivi dizelas uz uzbrdicu pici prestize slepera i kolonu to dimi za njim nernormalno,ujak ga kasnije pretekne i ostao je daleko iza nas,dodemo u SA zapadnemo u guzvu tesku,kad ono s desne strane ceste po zemlji taj isti golf goni prestize sto dokazuje kolko je glup,:icon_question:
 
Član
mirzaa3 je napisao(la):
Bravo majstore...A ja sam iz Kotorskog :D:D:lol:

Meni je djed iz Kotorskog:cool:

CoL3-99 je napisao(la):
em su ceste strava al su i vozaci do boga opiceni,evo primjer,vracamo se iz slavonije i sad od viteza pa do D. Vakufa 3 momka sa corsom C prestisu "iskljucivo desnom stranom",da ja nisam pogledo slucajno u retrovizor i reko starom pokupio bi nas,prestigao je 7-8 auta s desne strane,pokusao je i traktora al nije uspio
evo slika http://img443.imageshack.us/img443/2350/slika138ym4.jpg
isto tako ljetos prema sarajevu ispred nas ide neki dvica sivi dizelas uz uzbrdicu pici prestize slepera i kolonu to dimi za njim nernormalno,ujak ga kasnije pretekne i ostao je daleko iza nas,dodemo u SA zapadnemo u guzvu tesku,kad ono s desne strane ceste po zemlji taj isti golf goni prestize sto dokazuje kolko je glup,:icon_question:
tako je meni bilo prije par godina idemo mi iz FIS-a ono vec mracak pada,neko vrjeme boze sacuvaj ne mozes gledat kad ukljucujemo se na ona put prema Zenici samo sto smo prosli podvoznjak lik sa sierom znaci zadnji branik pola centa cent da je od zemlje legla pozadi pretice po desnoj za njim dimi ne vidis auto,al ono vazno da je zacrnio stakla i svjetla.Gleda stari hoce nece ma necu kaze jebes budalu.Pretprosle godine izlazimo iza Sarajeva a cigani prose onde na samom izlazu,samo sto smo njih prosli onda guzva ubacuju se izbacuju okrecu samo ako mogu,jbt ne bi auto putom vozio i ulazio u Sarajevo kad bi neko platio,il ces pokupit cigica na cesti ili ce te neko u guzvi pokupit,a milicje nigdje ni u romingu.....
 
BHT Ovisnik
jasta jos ta corsa,ko zna kakve su budale bile kasnije ih mi stigli cim mi usporimo uspore i oni,stari ubrza ubrzaju i oni,ko zna sta su oni mislili i pod kojomsu dozom bili
 
Član
CoL3-99 je napisao(la):
jasta jos ta corsa,ko zna kakve su budale bile kasnije ih mi stigli cim mi usporimo uspore i oni,stari ubrza ubrzaju i oni,ko zna sta su oni mislili i pod kojomsu dozom bili
ma dzabe ti je takvih se ne moze kurtalisat,ako ih obices stani na semoforu evo ih iza tebe,ako idu ispred tebe ibrza ne vidis ga onda se odjednom stvori...jos ako si ti u jacem autu e onda je to njima izazov:icon_mad:
 
Kod nas se ne zna koji je gori od ta dva faktora!Em su ceste užasne, em su vozači nedisciplinovani, puni sebe i svojih ljutih mašina od po 50-60 ks s kojim misle da su dostigli vrh svijeta!Ta cesta koju si spomenuo možda je po nekom suhom vremenu još i prihvatljiva ali po kiši je grozna, a snijegu ne mogu ni da zamislim, samo bih ja taj put produžila još i do Zenice.Prvo što su trake izbrazdane od šlepera ljeti valjda dok se asfalt topi, drugo što te neravnine postaju još gore napunjene vodom, u onim krivinama i po klizavoj cesti to postaje tek užasno.Jednom sam samo prošla tim putem, po nevremenu što me koštalo skoro sat vremena duže vožnje prema Bordu, nego nazad kada je već prestala kiša.Nekoliko puta je jednostavno krivina bila takva da je bilo nemoguće zadržati auto u svojoj traci, dio od Zenice do Doboja sam morala da idem kao puž što bi se reklo, jer je brže bilo nemoguće voziti, jer te iste brazde u asfaltu su nosile svuda na stranu osim pravo kako put i ide, čim bi neki točak slučajno pobjegao malo iz tih udubljenja, a konkretno taj dio mogu samo reći da je sreća što je bilo gluho doba noći pri povratku i što nije bilo skoro nikako prometa iz suprotnog smjera.Zahvaljujući magli, krivini i jednom kraćem pogeldu na telefon sam se našla u lijevoj traci na par sekundi a da nisam ni skontala da njom vozim
 
Član
djavolica je napisao(la):
Kod nas se ne zna koji je gori od ta dva faktora!Em su ceste užasne, em su vozači nedisciplinovani, puni sebe i svojih ljutih mašina od po 50-60 ks s kojim misle da su dostigli vrh svijeta!Ta cesta koju si spomenuo možda je po nekom suhom vremenu još i prihvatljiva ali po kiši je grozna, a snijegu ne mogu ni da zamislim, samo bih ja taj put produžila još i do Zenice.Prvo što su trake izbrazdane od šlepera ljeti valjda dok se asfalt topi, drugo što te neravnine postaju još gore napunjene vodom, u onim krivinama i po klizavoj cesti to postaje tek užasno.Jednom sam samo prošla tim putem, po nevremenu što me koštalo skoro sat vremena duže vožnje prema Bordu, nego nazad kada je već prestala kiša.Nekoliko puta je jednostavno krivina bila takva da je bilo nemoguće zadržati auto u svojoj traci, dio od Zenice do Doboja sam morala da idem kao puž što bi se reklo, jer je brže bilo nemoguće voziti, jer te iste brazde u asfaltu su nosile svuda na stranu osim pravo kako put i ide, čim bi neki točak slučajno pobjegao malo iz tih udubljenja, a konkretno taj dio mogu samo reći da je sreća što je bilo gluho doba noći pri povratku i što nije bilo skoro nikako prometa iz suprotnog smjera.Zahvaljujući magli, krivini i jednom kraćem pogeldu na telefon sam se našla u lijevoj traci na par sekundi a da nisam ni skontala da njom vozim
mogla si se uzet malo nasminakt onaku u voznji,kad vec koristis mobitel:lol:...sreca pa nisi po nevremenu isla prema tuzli kad vozis voda sa strane sprica koda ides po moru,a pjesaci iskacu ko djaci iz skole do lukavca vuces se ko do zenice
 
Član
1. vozac - droga, alkohol, zelja za dokazivanjem, neiskustvo/mladost, slaba procjena, umor...
2. automobil - o kojem god da se radi, bio slabiji ili jaci, opet zavisi od vozaca
3. cesta - pored standardnih rupa i brazdi, bukvalno preko noci se javljaju nove, da ne govorim o bijelim (imaginarnim) linijama!
 
Član
LudoA je napisao(la):
1. vozac - droga, alkohol, zelja za dokazivanjem, neiskustvo/mladost, slaba procjena, umor...
2. automobil - o kojem god da se radi, bio slabiji ili jaci, opet zavisi od vozaca
3. cesta - pored standardnih rupa i brazdi, bukvalno preko noci se javljaju nove, da ne govorim o bijelim (imaginarnim) linijama!

japanci za nase putee kazu "same jame"
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top