Literatura o chip tuningu?

Literatura o chip tuningu?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Super Moderator
ah drug ja mislim da su svi od nas ovdje razmisljali nekad o tome... ali nije jednostavno :lol:
i ako bi imo sve kablove i racunare sta bi opet ? skines mapu sa interneta ? i pokvaris citavo auto il tako nesto... mislim da se nije igrati s tim :lol:
 
Član
Mislim da za mapiranje vam treba puno puno znanja i oko motora i svega ostaloga sto je pod skoljkom! Ne kazem da je ne moguce, al treba puno i novca i vremena i volje za ucenjem da bi se mogla remapirati jedna ECU jedinica!
Sad je pitanje zelite li mapirati ili ubacivati remapirane fajlove u ECU? Ovo drugo i nije neka mudrost, al za ovo prvo treba dobro mudo istegnuti!
Mislim da je najrjesenje obratiti se Srdjanu za savjet i cak mozete vjerovatno od njega kupiti remapirane fajlove i chipovati auta dok ne nabasate na kakav problem, a onda opet platite i zovnete da vam rijese problem! Tako cete najprije da naucite ;) :p
 
Član
Upravo tako.. Neznam odakle je momak, al sada Srdjan trazi distributere i ako je zaintresovan mogu poslovati svakako ;)
A uz sve to preko SM-a moze kupiti i CMD, programatore, lemilice kao i mape.. a tu je i podrska 0-24
 
Član
Pa evo ukratko objasnjenje oko ovoga,postoje 3 vrste chip tunera:

1. custom chip tuning - to je najteze i najzahtjevnije i za to stvarno trebaju godine da se nauci kako sta i gdje se mapira,to je cijela nauka i mora se raditi profesionalno da bi se savladala.Niko se nije rodio naucen,to je istina ali za custom remap bas treba mnogo mnogo iskustva i para da se kupi oprema bez koje se to nemoze raditi.

2. genericki chip tuning - ovo podrazumjeva da osoba koja radi cip tuning ima veze sa nekim profesionalnim tunerom na koga se oslanja i koji garantuje za mape i fajlove koje ona upisuje.To su ustvari distributeri ili predstavnista drugih tunerskih kuca.Potrebno je takodje i za ovu oblast dosta znanja i iskustva ali najvaznije je dobra i kompletna kao i support od maticnog tunera.Ovaj vid chip tuninga je najzastupljeni kod nas i kvalitetnom je veoma dobar ako se radi o stock motoru.Mana je sto se nemogu raditi mapiranja ako motor nije stock.Znanje se stice i ovde vremenom i treba dosta strpljenja.

3. ebay tuneri - to je vrsta tunera koji za 100 eura kupe "svu nephodnu" opremu i rade "kao" chip tuning.Oni dobiju uz taj kineski interface od 100 eura i jos 50 000 tuningovani fajlova i te fajlove onda upisuju u motore i jos to jadnim ljudima i naplacuju i ova vrsta tunera je odgovorna za price koje kruze da je cip tuning spalio motor ili tako nesto jer obican covjek nemoze na prvi pogled napraviti razliku izmedju takvih tunera i recimo tunera pod 2. rednim brojem.Ti ebay tuneri rade cip tuning usputno odnosno iz hobija i nemogu da rade novija auto jer kinezima treba bar 3-4 godine da kopiraju protokole.Najgora stvar je sto nemaju nikakvu podrsku od profi tunera i ti fajlovi koje oni upisuju prave ljudi slicni kao i oni sto su,tj. pravi ih neko bezveze i samo stanca.Ovaj vid tuninga je najveci fus i oni koji se odluce za njega brzo im se dese veoma lose stvari sa motorom.


E sad s obzirom da si ti rekao da vec imas opremu onda pretpostavljam da te zanima taj 3. vid tuniranja i da to hoces da radis poslije svoga posla ili skole :icon_sad:
Pravu opremu nemozes da imas slucajno i bezveze,znaci onaj ko ti je proda treba da ti pruzi i podrsku a kinesku opremu kupujes bez podrske pa pretpostavljam na osnovu toga da nemas kvalitetnu opremu,neznam mozda i grijesim :icon_confused: u tom slucaju se izvinjavam :D
 
Član
Ja se nebih zezo s necim zivotnim djelom ljudi su svasta u stanju uciniti naštetiš li mu autu! Mislim podrzavam vas potpuno ali sto više znanja i svega primjenite u poboljšanju vašeg iskustva jer su profesionalne chip tuning kuće PRESKUPE!
 
Član
neradi se o cijeni,nije to poenta,tuning radi onaj ko hoce da ima unikatan motor i auto i tuning je luksuz nad luksuzima i nije za svakoga.
 
Početnik
na greskama se uci , samo remapiranje zahtjeva puno znanja o radu SUS motora :) a ne remapiramo avionske motore, osim toga svi proizvodjaci stalno izbacuju nove ECU sa novim protokolima i slicno, do prije par dana i veliki tuneri su imali problema sa novim Bosch MED17 TRICORE BOOT ECU ima i sa Siemens MS65 ECU ima kosirtenim na resimo BMW M5 i Audi RS6 ili Q7 ili novim BMW dizelima sa Siemens MSD81/MSV80 BMW ECU ima , takvih auta i ljudi kojima se radi remap ovde skoro da i nema , ali van BiH to je normalna pojava... tu se obicno radi remap na autima 5+ godina starim koja su davno apsolvirana tehnika. Kad je u pitanju custom remap ja koliko znam na prste mogu stati takvi auti...

chiptuning izuskuje puno ulaganja da bi mogao uopste nesto raditi i onda svaki dan uucis i ucis dok ne shvatis koliko jos moras da ucis :)

sretno u nastojanju ali remapiranje pa makar bilo i obicno/genericko nije reinstalacija windowsa , iako imas momenata gdje odgovaras sa next, Yes, accept , next......
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top