Lancia Stratos

Lancia Stratos

MTR

Član
eee hudleru , evo :

Na prve informacije o pojavi nove Lancije Stratos, mnogi su pomislili da se legendarni rally automobil iz 1970-ih vraća na današnje ceste, no dotični Stratos je izrađen osobno za njemačkog kolekcionara automobila, Michalea Stoscheka. Ostaje nepoznato da li će novi Stratos doživjeti serijsku proizvodnju.

Zadnjih dana mnogo se priča o novoj Lanciji Stratos, nastavku legendarnog rally automobila iz 1970-ih. Službeni detalji se očekuju tijekom premijernog prikazivanja u Marseillu, odmah nakon završenih testiranja u Italiji. Na novom Stratosu možemo zahvaliti privatnom kolekcionaru automobila iz Njemačke, Michaleu Stoscheku, za kojeg je i dotični automobil izrađen. Sam Stoschek je veliki zaljubljenik u auto-moto utrke i sam je sudjelovao u nekima, a 2006. je pobijedio na povijesnom rallyju za upravljačem Porschea 911 S iz 1972. godine.

Bez obzira na najmoderniju tehnologiju izrade, kod novog Stratosa se osjeti atmosfera iz ranih dana originalnog modela. To posebice dolazi do izražaja u unutrašnjosti gdje se kombiniraju analogni instrumenti s digitalnim očitavanjima. Za sada ostaje nepoznato da li je će ovaj model ostati samo na jednom privatnom primjerku ili je moguća serijska proizvodnja. Prema nekim glasinama, moguća je izrada u limitiranoj seriji od 25 primjeraka, no to su čiste špekulacije.

Kompletna karoserija je izrađena od ugljičnih vlakana, a uz savršenu raspodjelu mase od gotovo 50:50, automobil donosi omjer snage prema masi od 364 KS po toni. Uz to, za pogon se koriste tehnička rješenja iz Ferrarija F430. Za sam dizajn novog Stratosa zaslužan je Jason Castriota, današnji direktor dizajna u Saabu, a prema navodima stranih medija, dotični Stratos je u izradi dvije godine.
 
Top