Lambda sonda

Lambda sonda

Član
Zanima me dali auto moze raditi bez problema bez sonde,kod mene je skinuta i oseca mi se gorivo mnogo,sad dal moze da bude do nje ili nema veze to?u pitanju je golfa 3 2.0 16v 1995 godiste
 
Član
lambda sonda je vrlo vazan faktor za auto,sastav smjese ti regulise ona na osnovu izduvni gasova i salje podatke ecu-u sad kad je nemas auto ti trosi vise,osjetis benzin u ulju-sto nije dobro jer ti ulje gubi svojstvo podmazivanja motora a stim smanjuje se i trajnost motora,ja da sam na tvom mjestu pod hitno bih vratio sondu i otisao na dijagnostiku da se podese parametri et toliko ;)

Lambda sonda i njezino djelovanje

Lambda sonda je neizostavni element ispušnih sustava motornih vozila pogonjenih Otto motorom. Lambda sonda je senzor količine kisika u ispušnim plinovima te sudjeluje kao regulacijski element pri pripremi gorive smjese. Naime, kako bi katalizatori djelovali sa maksimalnom iskoristivošću potreban je stehiometrijski omjer goriva i zraka u smjesi. Pojednostavljeno rečeno – omjer goriva i zraka mora biti idealan u smislu da nakon izgaranja u cilindru ne ostane neizgorenog goriva ili, obrnuto, da ne bude viška kisika odnosno zraka.
Idealan omjer obično iznosi 14,7 : 1 (14,7 kg zraka na kilogram ubrizganog goriva) te se deklarira pomoću lambda ? faktora u iznosu 1.
Funkcija je lambda sonde upravo da detektira odstupanja lambda faktora u ispušnim plinovima od idealne vrijednosti, te omogući računalu da ovisno o tomu regulira količinu ubrizganog goriva u usisne cijevi. Dakle, u slučaju gorivom zasićene smjese smanjuje se količina ubrizganog goriva i obratno.

Održavanjem lambda faktora u blizini idealne vrijednosti pospješuje se učinkovitost katalizatora što se i vidi na priloženoj slici.



Sam princip djelovanja lambda sonde je sljedeći:
Sonda je obično umetnuta u ispušni sustav na način da je njen vrh u stalnom kontaktu sa ispušnim plinovima. Kristal od zirkonija obložen sa obiju strana tankim slojem platine u dodiru s kisikom u ispušnim plinovima generira napon. Napon varira između 0 i 1 V i očitavanjem srednje vrijednosti njegova iznosa te poznavanjem količine ubrizganog goriva, lako je izračunati lambda faktor. Lambda faktoru u iznosu od 1 odgovara srednji napon od otprilike 0,45 V. Na osnovu podataka što dolaze iz lambda sonde centralno računalo vozila određuje količinu ubrizganog goriva u realnom vremenu održavajući lambda faktor konstantnim.

Problem predstavlja činjenica da lambda sonda tek pri radnim temperaturama većim od 270 °C počinje vršiti svoju funkciju. Stoga danas lambda sonde dolaze sa ugrađenim grijačima i postavljaju se čim bliže motoru, a sve u svrhu čim ranijeg početka djelovanja regulacijskog kruga motora.

Lambda sonda je izložena radu u ekstremnim uvjetima te je stoga sklona kvarovima koji mogu ugroziti ispravan rad motora i smanjiti radnu učinkovitost katalizatora. Prilikom inspekcije ispušnog sustava potrebno je provjeriti sljedeće stvari na lambda sondi:


1.Oštećenja na signalnim žicama
2.Ulaz zraka blokiran prljavštinom, uljem ili elementima podvozja
3.Fizička oštećenja na tijelu sonde
4.Ispravnost navoja na sondi
5.Oštećenja na vrhu sonde ili zamazanost

Posebno je važno da vrh sonde bude čist i na taj način ne spriječava dodir jezgre sa ispušnim plinovima. Onečišćenost vrha može ukazivati na neispravnosti u radu motora. Moguće su sljedeće naslage na vrhu sonde:
-crna boja ukazuje na naslage ugljika u obliku čađe
-sjajne naslage ukazuju na onečišćenje olovom iz goriva
-naslage bijele poput krede posljedica su onečišćenja silikonom
-tamno-smeđe naslage su naslage ulja u ispušnim plinovima
-kristalne bijele naslage ukazuju na prisutnost antifriza u ispušnim plinovima



Osciloskopom ili posebnim mjernim uređajima moguće je dijagnosticirati neispravnost rada lambda sonde ako su vanjska oštećenja nevidljiva.
U slučaju otkrivenih neispravnosti pri radu lambda sonde potrebno je čim prije zamjeniti neispravnu sondu!
evo koristan text sto se tice lambda sonde,kome se da citati skontace :D
 
Top