Lak sprej ili obicni iz kantice?

Lak sprej ili obicni iz kantice?

Član
Pozz raja,

zanima me koji je cvrsci/izdrzljivi lak (baza i bezbojni)

Onaj npr Sprej RenCo bezbojni ili onaj u kantici helios nitro bezbojni za drvo i metal koji bi se kompresorom nanosio?

Konkretno trebam feluge srediti.

Znam, sad ce neki "nosi majstoru" ili kupi autolak 2k, primere, filere, baze...

Majstoru nebi nosio, jer bi me vise to kostalo nego feluge sto sam platio.

A bio sam i u trgovini autolakova, i lik mi nabrojao milion stvari koje treba i onda kaze opet je bolje majstoru odnijeti, jer je teze raditi sa tim profi proizvodima.

Vec sam imao odlicne rezultate lakiranjem felgi sa sprejevima. Ali posto mi stari radi bravariju i ima kompresor i sprice, a AKO su oni lakovi u kanticama za metal bolji od sprejeva, mislim da je bolje to sve kompresorom odraditi...

Isao bi:

Smirglanje
Primer i eventualno filer (sprej)
Osnovni/bazni lak (iz kantice, kompresorom)
Bezbojni lak (isto iz kantice, kompresorom)

Sta vi mislite?

Unaprijed hvala
 
Član
ma sta god bolje je od spreja,mada ja sam sebi radio sprejom, ismiksaju ti sta hoces i koji hoces kod boje i cijena spreja je 13km...all opet kompresor je zakon imas na youtube more klipova o farbanju felgi kako i sta.
 
Član
Kupi profi materijal izace te malo skuplje a neces se pokajati. Pokusao sam jednom to sto sto planiras i bezveze pare bacio. Jednostavno boja je pucala na suncu i na kraju sam sve skinuo i prelakirao kako i ide. Kad ti vec stari ima pravi alat, onda i kupi profi materijal.
 
Član
Kupi profi materijal izace te malo skuplje a neces se pokajati. Pokusao sam jednom to sto sto planiras i bezveze pare bacio. Jednostavno boja je pucala na suncu i na kraju sam sve skinuo i prelakirao kako i ide. Kad ti vec stari ima pravi alat, onda i kupi profi materijal.
Jel onda bolji sprej, ili sta? Sa sprejom nisam imao nikakvih problema...

A recimo da koristim "profi" lak. Sta mi to treba za 4 feluge?

Koliko ml filera?
Koliko ml boje?
Koliko ml bezbojnog?
 
Član
Ma pokazes prodavacu sliku felgi i on ce ti reci koliko ti treba materijala pojedinacno
sprickit (uzmes obicni jednokomponentni), mozes ga uzeti na gram, mada i kutija od cca 1kg ti je oko 10tak maraka. Uz to jedan nitro razredjivac 3-4KM.
Sto se tice baze (boje) ona ti je najskuplja, nju mjesas sa akrilnim razredjivacem, ja sam neku koristio ide pa skoro 1:1. Nisam vidio felge ali trebalo bi da moze biti 200gr baze. Sto se tice bezbojnog oko 150gr+50gr ucvrscivaca. Trebalo bi da moze biti. Posto je zima bolje uzmi onaj brzi ucvrscivac. Mislim da je to to. Uglavnom ima ovdje i profesionalaca pa nek ljudi posavjetuju. Lupam odokativno.
Trebalo bi da bude 30-40KM
 
Član
1. Smirglaj pa operi
2. Stavi sprickit (1 dc oko 2-3 KM )obicno je kao bijelkaste boje kada se on osusi uzmi vodobrusnim 1000 ili 2000 pa predi preko da bude glatka povrsina.
3. Nabaci boju smijes je razrijediti(1dc oko 10KM)
4. Lak i ucvrscivac pomjesaj zajedno i nabaci. (Lak 1 dc 2 KM, ucvrscivac 1 dc 2 KM) na 1dc laka 30ml ucvrscivaca.
Minimalno 2 sloja nabaci sprickita, boje, laka sa ucvrscivacem.
 
Član
1. Smirglaj pa operi
2. Stavi sprickit (1 dc oko 2-3 KM )obicno je kao bijelkaste boje kada se on osusi uzmi vodobrusnim 1000 ili 2000 pa predi preko da bude glatka povrsina.
3. Nabaci boju smijes je razrijediti(1dc oko 10KM)
4. Lak i ucvrscivac pomjesaj zajedno i nabaci. (Lak 1 dc 2 KM, ucvrscivac 1 dc 2 KM) na 1dc laka 30ml ucvrscivaca.
Minimalno 2 sloja nabaci sprickita, boje, laka sa ucvrscivacem.
A prije sprickita sam mislio primer za plastiku i aluminijum.

Autolak (srebreni metalik) je oko 60km/L

Koliko bi ga trebalo za 4 felge, a koliko bezbojnog?
 
Član
Ako već toliko para hoćeš da daš onda radije nekom dobrom lakireru neka ti to odradi sa profesionalnom opremom i ispeče u komori.

Ja sam farbao sa sprejevima (pranje, šmirglanje, prajmer, šmirglanje vodobrusnim, boja, bezbojni)....i ispalo je veoma dobro.
 
Član
Ako već toliko para hoćeš da daš onda radije nekom dobrom lakireru neka ti to odradi sa profesionalnom opremom i ispeče u komori.

Ja sam farbao sa sprejevima (pranje, šmirglanje, prajmer, šmirglanje vodobrusnim, boja, bezbojni)....i ispalo je veoma dobro.
Pa to kazem i ja... Ovako ce me materijal sigurno oko 80-100km izaci, i ako ne ispane kako treba, dzaba bacene pare.

A za 200km imam ponude da mi lakiraju drugi.

Citao sam po forumima da ovu vatrostalnu boju koriste za auspuhe , dobose i klijesta, i da se extra pokazala.

Pokusacu s njom, i bezbojnim lakom. Ako ne ispane dobro, nisam puno izgubio ali valjda ce ovo ljeto izdrzati


Hvala vam na savjetima
 
Ma kakvi 100km materijala
70km prosjecno kila baze
tako i lak..

znaci 200-300grama baze 15ak KM,i laka 15ak.
Filer par maraka,nitro sve skupa 40Km
Imas spricu i udri bolje nego neznam ti kakav sprej...

i 600-800 smirgl na vodeno preslajfati,kakve 2000
 
Član
Ma eto vidis druze, kao sto sam ti i ja rekao, 30-40KM materijala. Cca skuplje 30% u odnosu kad bi radio fus materijalom. Ovako znas da imas vrhunski kvalitet. Potrudi se da dobro pripremis felge, zagrij prostoriju u kojoj budes lakirao. Polako izmedju ruku, nemoj pretjerivati sa materijalom i lagano i pazljivo da se ne razlije baza, odnosno lak. Isto tako pazi na rasvjetu i provjetrenost prostorije u kojoj budes lakirao, digne se "prasina" pa se tesko vidi predmet kojeg lakiras.
Pokazi nam slike kad zavrsis.
 
Član
Nista od boje u kantici. Cuo se direkt sa dva proizvodjaca i rekli su niposto sa bezbojnim lakom na ovu vatrostalno boju...

icicemo autolakom ako mi stari bude raspolozen za to... Ali imam jos vremena to mi je za ljetni set-up, ganjam jos ljetne gume
 
Top