Kutija za Boschmann

Kutija za Boschmann

Član
eh ovako,posto mi je receno da kutija i nije bas nesto,mislim,dimenzijama,zanima me sta bi odgovaralo ovom wooferu
koristim ga kuci pa zapremina nije problem:D
uglavnom,radi se o sljedecem wooferu

Boschmann AZX-W12 Nuke
Power handling (RMS/Max): 2x375/1500 W
Impedance 2 x 3,5 Ohm
Frequency 28 – 150Hz
Size 300mm (12")
Depth 198mm
Sensitivity 85,73 dB
Fms:27,52,
Qms:6,8,
Qes:0,6,
Qts:0,55,
Cms:262,78,
Mms:127,26,
SPL:85,73,
Vas:69,96,
Re:3,5,
Le:1,17
slusam manje vise sve,volim nize tonove:D
najvise me zanima port...malo sam se igrao u bassboxu,al sam skoro sve napucao nogom :lol:
i zanima me,valja li ovo ista:lol:
ja nikad prije nisam cuo za ovu firmu,ni za njihovu akustiku
 
Jako dobar woofer ;) gdje si to zbavio?? :icon_smile: Ja sam davno htjeo uzet dvije 15".. sjecam se nekad dok su ljudi u njih trpali po par kwa.. dobra kutija za njega i dobro pojacalo i ima da roka.. ;)
 
Član
nasao u clana strujaze u gepeku :lol:
ja sam nasao da je 1500W max,prije nego sto sam kupio,al za 12-ku,kontao sam da je nekih 400-500W RMSa,maximalno,kako je i uobicajeno :D
i naletih na ove specifikacije,jedva :D
eh sad,da vidim kolika litraza treba,u 5 deka,ne mora bit precizno i kakav port :D
trenutno ga tusim sa 90W RMSa,pa bar da izvucem maximalno koliko mogu u sobi :lol:
 
sa kutijom koja njemu najbolje odgovara neces izvuc max sa 90W nego sa takvom kutijom mozes najvise u njega utrpat a da to izdrzi.. inace po meni kad je woofer na manje snage je bolje napraviti vecu kutiju od preporucene, a pogotovo jer hoces nisko.. napravi 60-70 litri slot port :)
 
Član
eh sad nisam skuzio :lol:
znaci,hocu da izvucem sto vise zvuka (citaj bassa :D ) na ovom kucnom pojacalu
gura ga solidno,taman za moje potrebe,al et,kad vec moze bolje,sto da ne :lol:
ne trazim da ga izvraca naopako,nego da imam sto bolji zvuk :D
ja sam mislio da je...hmmm...nivo zvuka...najvisi u onoj kutiji koja mu najbolje odgovara,bez obzira na snagu?
ne baratam bas pojmovima,pa otuda "nivo zvuka" :lol:
 
ne, u odgovarajucoj kutiji ce woofer imat najvise kontrole i to je odmah najmanje pomaka = puno snage moze popiti, nije u svakom slucaju da ce tako svirat najglasnije na 1w.. sve zavisi.. sto god ides na vecu kutiju gubis kontrolu samim ti i sa manje snage pravis veci pomak, naravno sve ima svoje granice, treba nac neki kompromis.. koje je uopce litraze ta trenutna kutija kojom nisi zadovoljan??
 
3-4 cm duzina? daj covjece pa produzi to na bar 15cm.. stavi najduzi koji moze stat, stim da od drugog kraja bude bar 6-7cm odmaknut..
 
Član
i to bi trebalo bolje funkcionisat? :D
znaci,sutra na lager,kupit 2m plasticne cijevi i isprobavat :lol:
raazmisljao sam ja odavno o slotport kutiji,al mi izgleda komplikovano za napravit
a ne daje mi se nekom da mi pravi,pitao jednog lika,cijena mi ne odgovara :D
a u krajnjem slucaju,mozda ovo prodam i nabavim sebi nesto manje,dvije 8-ice il 10-ke
 
pa 3-4cm je preeeeeeekratko, pa i SPL port je duzi :) naravno da ce bit bolje, mora.. koja cijena za taj woof ak budes prodavao?

a nije slot komplikovan za napravit, mada opet zavisi kakav i kako kome..
 
Član
ne'am pojma,to je struji neko pamet prosipao pa stavio kratak port :lol:
imam varijantu da mi masinom izrezu sperplocu,da se ja ne peglam :D
nije skupo,mislim 1KM/1m
najgore u svemu tome je sto ja ne znam bas izracunat zapreminu,mislim u bassboxu :lol:
nemam sve specifikacije
za cijenu na PM
 
Član
kaku sperplocu bolan???

visina u cm x sirina u cm x duzina u cm podjeljeno sa 1000 = litraza (100x40x50 / 1000 = 200L)
a sad ako hoces da ganjas tuning kutije tu je bassbox precizan donekle... sve ostalo je relativno...

pozzz
 
Član
Bekir_SA je napisao(la):
kaku sperplocu bolan???

visina u cm x sirina u cm x duzina u cm podjeljeno sa 1000 = litraza (100x40x50 / 1000 = 200L)
a sad ako hoces da ganjas tuning kutije tu je bassbox precizan donekle... sve ostalo je relativno...

pozzz

ili ako ti je lakse samo uklonis jednu nulu pa bi u bekirovom slucaju to izgledalo ovako:

10x4x5=200

;)
 
Član
zaboravih kak se zove onaj materijal,uglavnom,18mm debljine :D
mislimo na isto
zato sam napisao sperplocu
zar treba tolika kutija za ovo? i znam izracunat litrazu :D
hvala svima
 
Top